Lone Star Gridiron

Week #9 5A Results

#1 Euless Trinity (9-0) won
#2 Galena Park North Shore (7-0) won
#3 Abilene (9-0) won
#4 Odessa Permian (9-0) won
#5 Beaumont Westbrook (6-0) won
#6 Allen (8-1) won
#7 Pearland (8-0) beat #44 Deer Park 20-9
#8 Houston Lamar (7-0) won
#9 Pflugerville (7-2) lost to #49 Austin Bowie 30-29
#10 Spring Westfield (5-2) lost to #33 Klein Oak 35-13
#11 Southlake Carroll (6-2) lost to #24 Lewisville-Hebron 44-28
#12 Fort Bend Hightower (7-0) won
#13 Arlington Bowie (8-1) won
#14 Plano (8-1) was idle
#15 The Woodlands (7-1) lost to #39 Lufkin 15-13
#16 Katy (7-2) won
#17 San Antonio Roosevelt (8-1) beat #52 San Antonio Madison 36-21
#18 Garland (9-1) lost to #35 Garland Naaman Forest 28-27
#19 Smithson Valley (8-1) won
#20 Katy Cinco Ranch (8-1) won
#21 Round Rock Stony Point (8-1) won
#22 Converse Judson (7-2) won
#23 Copperas Cove (8-1) lost to #63 A&M Consolidated 31-27
#24 Lewisville-Hebron (6-3) beat #11 Southlake Carroll 44-28
#25 Colleyville Heritage (8-1) won
#26 Houston Aldine Eisenhower (6-2) won
#27 Cypress Ridge (6-2) won
#28 Los Fresnos (9-0) won
#29 San Antonio Warren (7-2) won
#30 Dallas Skyline (8-1) won
#31 Cedar Hill (7-2) won
#32 San Antonio Reagan (7-2) won
#33 Klein Oak (6-1) beat #10 Spring Westfield 35-13
#34 Corpus Christi Carroll (8-1) won
#35 Garland Naaman Forest (7-2) beat #18 Garland 28-27
#36 Cypress Creek (6-1) won
#37 Austin Westlake (5-4) won
#38 Wylie (8-1) won
#39 Lufkin (5-4) beat #15 The Woodlands 15-13
#40 Klein Forest (7-1) won
#41 San Antonio Southwest (6-3) won
#42 San Antonio Clark (8-1) won
#43 Flower Mound (6-3) lost to #54 Flower Mound Marcus 28-21
#44 Deer Park (7-1) lost to #7 Pearland 20-9
#45 Harlingen (7-2) lost to #99 PSJA North 28-20
#46 Houston Madison (5-2) lost to #137 Houston Westside 28-27
#47 Mesquite (5-4) won
#48 Carrollton Creekview (7-2) lost to #138 Richardson Lake Highlands 48-42
#49 Austin Bowie (7-2) beat #9 Pflugerville 30-29
#50 Coppell (6-3) won
#51 El Paso Montwood (7-2) won
#52 San Antonio Madison (7-2) lost to #17 San Antonio Roosevelt 36-21
#53 McAllen (7-2) won
#54 Flower Mound Marcus (5-4) beat #43 Flower Mound 28-21
#55 Donna (6-2) won
#56 New Braunfels (5-4) won
#57 Duncanville (6-4) won
#58 Converse Wagner won
#59 Clear Lake (6-2) won
#60 Houston Chavez (5-2) was idle
#61 Midland (7-2) lost to #98 Odessa 52-27
#62 McAllen Memorial (7-2) beat #75 Mission Sharyland 34-31
#63 A&M Consolidated (5-3) beat #23 Copperas Cove 31-27
#64 El Paso Coronado (6-3) was idle
#65 Weslaco (6-3) won
#66 McKinney Boyd (3-6) lost to #120 Dallas Jesuit 31-23
#67 Arlington Lamar (5-4) lost to #111 Mansfield 49-38
#68 Arlington (6-3) was idle
#69 Leander (5-4) lost to #145 Round Rock McNeil 23-10
#70 Conroe (6-2) won
#71 Rowlett (6-3) won
#72 Cypress Falls (3-5) won
#73 Irving MacArthur (3-6) lost to #84 South Grand Prairie 38-37
#74 Humble (5-2) was idle
#75 Mission Sharyland (7-2) lost to #62 McAllen Memorial 34-31
#76 Houston Strake Jesuit (7-1) won
#77 Dickinson (6-2) lost to #193 Galveston Ball 24-17
#78 Klein Collins (6-2) won
#79 Temple (4-5) won
#80 Tyler Lee (5-4) won
#81 Keller Fossil Ridge (2-7) lost to #148 Hurst Bell 41-34
#82 North Crowley won
#83 Midland Lee (5-3) won
#84 South Grand Prairie (6-3) beat #73 Irving MacArthur 38-37

What are your thoughts?