Lone Star Gridiron

2-3A All-District Teams — 2008

.

.

.

.

 

District 2-3A All-District Teams

 

Coach of the Year:
Hugh Sandifer, Abilene Wylie

Overall Most Valuable Player:
Casey Pachall, QB, Brownwood

Offensive Most Valuable Player:
Troy Roberson, RB, Breckenridge

Defensive Most Valuable Player:
Jesse Jennings, LB, Abilene Wylie

Newcomer of the Year:
Shade Roemisch, DB, Snyder

 

 
First Team All-District

 

Offense
Quarterback: Case McCoy, Jr., Graham

Running backs: Kris Gilmore, Sr., Abilene Wylie; Daniel Jackson, Sr., Sweetwater; Kenneth Turner, Sr., Snyder; Cameron Bailey, Jr., Graham

Fullbacks: Chase Arrendale, Sr., Snyder; Rufus McCann, Sr., Sweetwater

Receivers: Austin Gray, Jr., Abilene Wylie; Parker Taylor, Sr., Brownwood; Shelby Miller, Sr., Brownwood; Dylan Fulford, Soph., Graham

Tight ends: Bryan Thompson, Sr., Snyder; Luke Howell, Sr., Abilene Wylie

Centers: Josh Ross, Sr., Sweetwater; Ryan Kendrick Sr., Abilene Wylie

Linemen: Brink Huffine, Sr., Abilene Wylie; Stavion Lowe, Sr., Brownwood; Daniel Samia, Sr., Snyder; Cole Rhoades, Jr., Sweetwater

Utility: Steven Fields, Sr., Sweetwater

Kickers: Shelby Miller, Sr., Brownwood; Austin Gray, Jr., Abilene Wylie

 
Defense
Linemen: B.J. Walker, Soph., Sweetwater; Sylvester Tonche, Jr., Abilene Wylie; Brett Chaney, Sr., Breckenridge

Ends: Keifer Adamez, Sr., Sweetwater; Ryan Calhoun, Sr., Graham

Inside linebackers: Troy Roberson, Sr., Breckendrige; Clay Hirt, Sr., Snyder; Rufus McCann, Sr., Sweetwater

Outside linebackers: Ethan Hiser, Jr., Graham; Xavier Malone, Soph., Snyder; Bo Bugarin, Jr., Sweetwater

Secondary: Jasper Harrell, Sr., Brownwood; Hubble Allen, Jr., Graham; Kenneth Turner, Sr., Snyder; Kenneth Norman, Jr., Sweetwater; Michael Seidensticker, Sr., Abilene Wylie; Cesar Martinez, Jr., Breckenridge

Utility: Chance Perkins, Sr., Abilene Wylie

Punter: Shelby Miller, Sr., Brownwood

Special teams: Nick Zajicek, Jr., Snyder

 

 

 

 

Second Team All-District

 

Offense
Quarterback: Jesse Conner, Sr., Snyder

Running backs: Cody Parrilla, Sr., Graham; Kelton Garcia, Soph., Snyder; A.J. McCoy, Jr., Sweetwater; Cory Ramos, Jr., Abilene Wylie; Rashad Deal, Sr., Brownwood

Receivers: Matt Field, Sr., Abilene Wylie; Carlos Valdez, Sr., Breckenridge; Travis Holleman, Sr., Brownwood; Garrett Spears, Jr., Graham

Tight end: Tate Hayes, Sr., Sweetwater

Center: Michael Varela, Sr., Snyder

Linemen: Jake Senkirk, Sr., Brownwood; Blake Jordan, Jr., Graham; Adrian Alvarez, Sr., Snyder; Britt Bowen, Sr., Sweetwater; Bryce Nichols, Sr. Abilene Wylie; Ryan Stoker, Fr., Breckenridge

Utility: Xavier Malone, Soph., Snyder; Blayne Street, Soph., Breckenridge

Kicker: Cameron Studdard, Sr., Sweetwater

 

 
Defense
Linemen: Max Torres, Sr., Sweetwater; Kolter Wright, Jr., Abilene Wylie; Tony Silva, Jr., Snyder

Ends: Josh Light, Sr., Abilene Wylie; Blayne Street, Soph., Breckenridge

Inside linebackers: Dustin Brown, Sr., Snyder; Steven Fields, Sr., Sweetwater; Andy Linn, Jr., Abilene Wylie

Outside linebackers: Alex Hernandez, Jr., Snyder; Cameron Studdard, Sr., Sweetwater

Secondary: Josh Elkins, Sr., Graham; Tom Davis, Jr., Snyder; A.J. McCoy, Jr., Sweetwater; Matt Field, Sr., Abilene Wylie; Paxton Sullivan, Sr., Breckenridge; Payton Ragsdale, Sr., Brownwood

Utility: Zach Wetzel, Jr., Sweetwater; Matt Ferguson, Sr., Graham

Punter: David Howard, Jr., Breckenridge

Special teams: Johnathan Kerr, Jr., Snyder

What are your thoughts?