Lone Star Gridiron

20-1A All District Teams — 2008

.

.

.

.

 

20-1A All District Teams -- 2008

.
District Most Valuable Player:
running back Traylon Shead JR Cayuga

co-Offensive Most Valuable Player:
quarterback Jared Murray SR Grapeland
running back Marcuse Gasaway SR Alto

Co-Defensive Most Valuable Players:
defensive lineman Kyle Wiseman SR Cayuga
linebacker Kendrick Davis SR Grapeland

Coach of the Year:
Tommy Allison Cayuga
Curt Faigle Grapeland

Special Teams Most Valuable Player:
Chance Stewart, Carlisle, senior, kick returner

Newcomers of the Year:
Erick Hernandez, Carlisle, sophomore, defensive back;
Spencer Wright, Overton, freshman, tight end

 
FIRST TEAM All District

OFFENSE
Quarterback: Brandon Thacker, Alto, senior; Broc January, Cayuga, senior; Telvin Darden, Overton, junior
Running back: Fernando Garza, Carlisle, senior; Chance Stewart, Carlisle, senior; Jacoba Gardner, Overton, senior
Receiver: Jordan Shaw, Alto, junior; Billy Duncan, Cayuga, junior; Malcome Kennedy, Cayuga, junior; Ta'Coyus Walker, Grapeland, junior
Tight end: Devan Mayfield, Grapeland, junior
Offensive Linemen: Hayden Scott, Alto, junior; Clayton Barnett, Carlisle, senior; Cory Perry, Cayuga, senior; Kyle Wiseman, Cayuga, senior; Eric Van Dusen, Cross Roads, senior

.
DEFENSE
Defensive Linemen: Demarcus Griffin, Alto, senior; Colby Hodges, Alto, junior; Jared Moore, Alto, senior; Juan Alfaro, Carlisle, senior; Jonathan Pugh, Grapeland, senior; Carnelious Taylor, Grapeland, junior
Linebacker: Rhett Gresham, Alto, sophomore; Makio Houston, Alto, junior; Dillon Lofties, Carlisle, senior; Jerod Griffin, Cayuga, senior; Melvin Shead, Cayuga, junior; Dustin Cantrell, Cross Roads, senior; Trapper Kesinger, Cushing, junior; Brett Vardeman, Cushing, sophomore; Henry Faulk, Grapeland, senior; John Michael Flory, Overton, junior; Scott Osburn, Overton, junior
Secondary: Shak Jenkins, Cayuga, junior; Craig Ramsey, Cross Roads, sophomore; Jordy Gaddis, Cushing, senior; Ta'Coyus Walker, Grapeland, junior
Fernando Garza, Carlisle, senior, kicker; Cody Bass, Cross Roads, junior, punter

 
SECOND TEAM All District

.
OFFENSE
Cannon Coleman, Carlisle, senior, quarterback;
Derek Hedgers, Carlisle, senior, running back;
Javontae McCoy, Grapeland, sophomore, running back;
Brandon Walker, Grapeland, senior, running back;
Kevin Blakemore, Alto, senior, wide receiver;
Henry Faulk, Grapeland, senior, wide receiver;
Anthony Burns, Carlisle, senior, tight end;
Rhett Gresham, Alto, sophomore, offensive line;
Colby Hodges, Alto, junior, offensive line;
Makio Houston, Alto, junior, offensive line;
Brent Jordan, Carlisle, senior, offensive line;
Blake Wagstaff, Carlisle, junior, offensive line;
Brandon Alexander, Cayuga, senior, offensive line;
Tramon Shead, Cayuga, junior, offensive line;
Kyle Kern, Overton, junior, offensive line;
Garnet Williamson, junior, offensive line

 

DEFENSE
Aaron Bruton, Alto, sophomore, defensive line;
Kyle Denum, Alto, senior, defensive line;
Tyler Marshall, Cayuga, senior, defensive lineman;
Andrew Giles, Cross Roads, junior, defensive line;
Ian Goodwin, Cushing, junior, defensive line;
Devan Mayfield, Grapeland, junior, defensive line;
Jared Murray, Grapeland, senior, defensive line;
Shelton Rogers, Overton, sophomore, defensive line.
Tyler Turrentine, Cayuga, senior, linebacker;
Joel Jenkins, Cayuga, sophomore, linebacker;
Aaron Hatton, Grapeland, junior, linebacker;
Mac Johnson, Grapeland, senior, linebacker;
Javante Jones, Alto, sophomore, defensive back;
Hayden Scott, Alto, junior, defensive back;
Colby Jackson, Carlisle, junior, defensive back;
Deon Hale, Cayuga, junior, defensive back;
Robert Heard, Cushing, senior, defensive back;
Hunter Kesinger, Cushing, junior, defensive back;
Devin Charles, Grapeland, sophomore, defensive back;
Draze Kenedy, Overton, senior, defensive back;

 

What are your thoughts?