Lone Star Gridiron

Looking Back At Class 2A

.

.

.

.

 

It is now time to look back and see how those pre-season rankings in August stacked up.    Looking at the pre-season Class 2A Top 25, 23 of the 25 teams made the playoffs.  The top 25 included one Champion, both RunnerUps, three semifinalist and five quarterfinalist. 

The Daingerfield Tigers won the Division II crown.  They were the pre-season #18 overall and #9 among Division II teams.    In Division I, the Muleshoe Mules (pre-season #35) suprised everyone to win the title knocking out two Top 25 teams along the way.

Of the 22 teams in the pre-season top 25 that eventually lost in the playoffs, 13 of them were knocked out by other pre-season Top 25 teams.

Daingerfield had the toughest challenge in the playoffs, beating 3 top 25 teams.  Kirbyville and Refugio each defeated two pre-season top 25 teams along the way. 

 
Lone Star Gridirons Pre-Season Top 25 with final record and Where they finished:

1. Crane Golden Cranes (8-3)  -- Division II BiDistrict
2. Cisco Loboes (13-2)  -- Division II RunnerUp
3. Newton Eagles (9-4)  -- Division II QuarterFinals
4. Arp Tigers (11-1)  -- Division I QuarterFinals
5. Pilot Point Bearcats (11-2)  -- Division I SemFinals
6. Altair Rice Consolidated Raiders (12-1)  -- Division I SemiFinals
7. Refugio Bobcats (13-1)  -- Division II QuarterFinals
8. Early Longhorns (5-6)  -- Division I BiDistrict
9. Winnsboro Red Raiders (11-2)  -- Division I QuarterFinals
10. Hitchcock Bulldogs (7-3)  -- Division I Regionals
11. DeKalb Bears (6-6)  -- Division II Area
12. McGregor Bulldogs (9-3)  -- Division II Area
13. Kirbyville Wildcats (13-1)  -- Division I RunnerUp
14. Elysian Fields Yellow Jackets (6-3)  -- Missed Playoffs
15. Blanco Panthers (14-1)  -- Division II SemiFinals
16. Caddo Mills Foxes (11-2)  -- Division II Regionals
17. Idalou Wildcats (12-2)  -- Division II QuarterFinals
18. Daingerfield Tigers (15-1) -- Division II Champion
19. Salado Eagles (7-4)  -- Division I BiDistrict
20. Hebbronville Longhorns (8-2)  -- Division II BiDistrict
21. East Bernard Brahmas (9-3)  -- Division II Regionals
22. Dilley Wolves (8-4)  -- Division II Area
23. White Oak Roughnecks (8-3)  -- Division II BiDistrict
24. Ballinger Bearcats (7-4)  -- Division I BiDistrict
25. Hearne Eagles (5-5)  -- Missed Playoffs
 
By: Michael Wright
Lone Star Gridiron
www.lonestargridiron.com

What are your thoughts?