Lone Star Gridiron

Looking Back At Class 4A

.

.

.

.

 

It is now time to look back and see how those pre-season rankings in August stacked up.    Looking at the pre-season Class 4A Top 25, 24 of the 25 teams made the playoffs.  The top 25 included one Champion, both RunnerUps, two  semifinalist and one quarterfinalist.

The Austin Lake Travis Cavaliers completed their perfect season with a 2nd consecutive championship winning  the Division I crown.  They were the pre-season #3 overall and #1 among Division I teams.    In Division II, the Sulphur Springs Wildcats (pre-season #30) won the title by knocking out two Top 25 teams along the way.

Of the 23 teams in the pre-season top 25 that eventually lost in the playoffs, 11 of them were knocked out by other pre-season Top 25 teams.

Austin Lake Travis, Longview and Everman each defeated two pre-season top 25 teams along the way.   Waco Hewitt Midway (pre-season #59) also took out two pre-season top 25 teams.
 
Lone Star Gridirons Pre-Season Top 25 with final record and Where they finished:

1. Wichita Falls Rider Raiders (8-4) -- Division II Area
2. Everman  Bulldogs (14-1) -- Division II SemiFinals
3. Austin Lake Travis Cavaliers (16-0) -- Division I Champion
4. Dayton Broncos (13-2) -- Division II RunnerUp
5. Dallas Highland Park Scots (11-2) -- Division I Regionals
6. Texarkana Texas Tigers (9-2) -- Division I Area
7. Corpus Christi Calallen Wildcats (8-4) -- Division II Area
8. Stephenville Yellow Jackets (10-4) -- Division II QuarterFinals
9. Port Lavaca Calhoun Sandcrabs (9-2) -- Division II Regionals
10. Rosenberg Lamar Consolidated Mustangs (6-3) -- Division I BiDistrict
11. San Antonio Alamo Heights Mules (8-4) -- Division I Area
12. Longview Lobos (13-3) -- Division I RunnerUp
13. Dallas Carter Cowboys (12-1) -- Division I Regionals
14. Gregory-Portland Wildcats (9-4) -- Division I Regionals
15. Abilene Cooper Cougars (8-5) -- Division I Regionals
16. Mansfield Timberview Wolves (6-6) -- Division I Area
17. Aledo Bearcats (11-1) -- Division II Area
18. Kerrville Tivy Antlers (12-3) -- Division II SemiFinals
19. Beeville Jones Trojans (8-5) -- Division II Regionals
20. Edcouch-Elsa Yellow Jackets (11-1) -- Division II Area
21. La Marque Cougars (3-6) -- Missed Playoffs
22. Cibolo Steele Knights (10-2) -- Division I Area
23. Kilgore Bulldogs (9-3) -- Division II Area
24. Texas City Stingarees (5-5) -- Division II BiDistrict
25. Lancaster Tigers (7-5) -- Division I Area

.
By: Michael Wright
Lone Star Gridiron
www.lonestargridiron.com

 

What are your thoughts?