Lone Star Gridiron

27-3A All-District Teams — 2008

27-3A All-District Teams -- 2008

District MVP:
Doug Helmke, La Vernia, sr.

Offensive MVP:
Matt Santos, Poteet, jr.

Defensive MVP:
Zeke Riser, La Vernia, sr.

Newcomer of the Year:
Stevie Joe Dorman, Somerset, soph.

Coach of the Year:
Bo Robinson, La Vernia.

First-team All-District

offense:
QB — Jordan Littlefield, Marion, sr.
RB — E.J. Perkins-Loving, Sam Houston, sr.; Chris Coe, Luling, sr.
WR — Curtis Davis, Marion, sr.; Jordan Hillyer, Somerset, sr.; Craig Mager, Luling, jr.; Brody Walton, La Vernia, sr.
TE — *Devon Judkins, Somerset, jr.
C — A.J. Ybarra, La Vernia, jr.
G — Gilbert Castillo, Luling, sr.; Victor Buitrago, La Vernia, jr.; Colt Handy, Marion, sr.; Vince Carrasco, Poteet, sr.
T — Raul Rosales, Marion, sr.; Clinton Witherall, La Vernia, sr.; Michael Hernandez, Poteet, sr.
PK — Jordan Hillyer, Somerset, sr.
RS — J.J. Ramos, Poteet, jr.; E.J. Perkins-Loving, Sam Houston, jr.; Craig Mager, Luling, jr.
Utility — Seth Grubb, La Vernia, jr.

defense:
T — Kody Stevens, La Vernia, sr.; Quincy Russell, Sam Houston, soph.; Thomas Lebato, Somerset, sr.; Anthony Requejo, Poteet, jr.
E — Larry Horn, Poteet, sr.; Davy Clark, Sam Houston, jr.
ILB — Chance McGrath, La Vernia, sr.; Chris Baralliesa, Somerset, jr.
OLB — Brady Ross, La Vernia, sr.; Lloyd Arranda, Somerset, sr.; Alfonso Pindea, Somerset, sr.
CB — Michael Pinon, Somerset, sr.; Colby Coleman, La Vernia, sr.
S — Marcel Narton, La Vernia, sr.; Steven Kubena, La Vernia, sr.; J.J. Ramos, Poteet, jr.
P — Jordan Littlefield, Marion, sr.

Second-team All-District

offense:
QB — Joe Robert Sanchez, Poteet, soph.; Dominique Broadnax-Lee, Sam Houston, jr.
RB — Taylor Greene, Marion, sr.; Carl Dailey, Sam Houston, jr.
WR — Jacob Hillyer, Somerset, soph.; Javoi Lawson, Sam Houston, soph.
TE — Ricky Gonzales, Marion, sr.
C — Manuel Gutierrez, Poteet, sr.
G — Quayshawn Harris, Sam Houston, jr.; James Nguyen, Somerset, sr.; Brett Adams, Poteet, sr.
T — Bobby Lee, Luling, sr.; Ryan Martin, La Vernia, sr.

defense:
T — Stephen Rechy, La Vernia, sr.; Raymond Mireles, Somerset, sr.
E — Brett Adams, Poteet, sr.; Klayton Jarzombek, La Vernia, jr.
ILB — Caleb Franke, Marion, sr.; Justin Wilcox, Poteet, sr.
OLB — Taylor Greene, Marion, sr.; Nolan Mills, La Vernia, jr; Michael Taylor, Luling, sr.; Adam Hernandez, Somerset, sr.
CB — Greg Hernandez, Poteet, jr.; Dante Phelps, Sam Houston, sr.; Randy Monciviaz, Somerset, sr.
S — Will Harlos, Somerset, soph.; Craig Mager, Luling, jr.

What are your thoughts?