Lone Star Gridiron

27-4A All-District Teams — 2008

27-4A All-District Teams -- 2008

Offensive MVP:
Drew Allen, Alamo Heights, sr.

Defensive MVP:
Sean Porter, Clemens, sr.

First-team All-District

offense:
QB — Colton Palmer, Kerrville Tivy, sr.; Jake Trevino, Cibilo Steele, sr.
RB — Charles Ross, Clemens, sr.; Malcolm Brown, Cibilo Steele, soph.; Josh Wray, Boerne Champion, sr.
WR — D’Shawn Singletary, Seguin, sr.; John Cabell, Alamo Heights, jr.; Kody Beach, Champion, sr.; Logan Vick, Tivy, sr.; Johnny Manziel, Tivy, soph.
TE — Michael Robinson, Cibilo Steele, sr.; Victor Givens, Alamo Heights, sr.
C — Kevin Peet, Champion, sr.
L — Matt Goetz, Cibilo Steele, sr.; Drew Phillips, Cibilo Steele, jr.; Justin Cortez, Champion, sr.; Derek Emery, New Braunfels Canyon, sr.; Jordan Crenshaw, Clemens, sr.; Aaron Lorick, Tivy, sr.
PK — Logan Vick, Tivy, sr.
Special Teams — Charles Ross, Clemens, sr.

defense:
L — Josh Menke, Tivy, sr.; J.D. Rivera, Seguin, sr.; Corey Hill, Cibilo Steele, jr.; Forest Hagar, Alamo Heights, jr.
E — John Bailey, Cibilo Steele, sr.; Ryan Murphy, Alamo Heights, sr.
LB — Hunter Flake, Cibilo Steele, sr.; Beau Wilson, Alamo Heights, sr.; Drew Molinet, Canyon, sr.; Zachary Winbush, Clemens, jr.
DB — Michael Brown, Cibilo Steele, sr.; Terry Andersen, Alamo Heights, sr.; Collin Bibb, Alamo Heights, sr.; Drew Roumelis, Champion, sr.; Tyler Figol, Canyon, jr.; James Furlow, Clemens, sr.; Stanley Harris, Clemens, jr.; Brian Mooney, Tivy, sr.; Aaron Canady, San Marcos, sr.
P — Rene Hernandez, Canyon, sr.; Chuck Thornally, Champion, sr.

Second-team All-District

offense:
QB — Chuck Thornally, Champion, sr.
RB — Quincy Kibbett, Tivy, sr.; Corey Anderson, Cibilo Steele, sr.; Robert Clay, Canyon, sr.; Justin Rosenthal, Alamo Heights, jr.
WR — Anthony Foster, Cibilo Steele, sr.; Sheldon McClain, Cibilo Steele, jr.; Brice Franklin, Clemens, sr.; Matt Ayala, Tivy, sr.
TE — Blake Bagley, San Marcos, jr.; Trevor Mays, Canyon, sr.
C — Kevin Jenschke, Tivy, sr.
L — Austin Amaro, Alamo Heights, sr.; Matt Cohen, Alamo Heights, jr.; Michael Bilby, Champion, sr.; Steven Limon, Tivy, sr.; Mark Line, San Marcos, sr.; Jake Castillo, Seguin, sr.
PK — Matt Nelson, Cibilo Steele, sr.; Andrew Bailey, Alamo Heights, sr.
Special Teams — Chase Hoffman, Canyon, sr.; Andrew Cortez, San Marcos, sr.

defense:
L — J.B. Sanders, Clemens, sr.; Marquis Anderson, Cibilo Steele, soph.; Zach Carney, Tivy, sr.; Blake Bagley, San Marcos, jr.
E — Drew Cruthirds, Tivy, sr.; Justice Bell, Seguin, sr.; J.T. Bearish, Cibilo Steele, sr.; Stewart Korte, Alamo Heights, sr.
LB — Jacob Amescua, Seguin, sr.; Michael Warren, Alamo Heights, jr.; Keaton Fornes, Tivy, sr.; Zach Dye, Cibilo Steele, sr.; Eric Hunsaker, Clemens, jr.
DB — Ronnie Lawson, Seguin, jr.; Shane Huhn, Cibilo Steele, soph.; Kendrick Geyen, Cibilo Steele, sr.; Phillip Massari, Alamo Heights, jr.; Joseph Lizcano, Clemens, soph.; Michael McKenzie, Tivy, jr.
P — Drew Allen, Alamo Heights, sr.; Logan Vick, Tivy, sr.

What are your thoughts?