Lone Star Gridiron

Week 2 — Milestones, Streaks and Games of the Week

Team Milestones:

#106 5A Houston Westside will play in their 100th all-time game against #109 5A Conroe
.
#14 1A Falls City will try for their 350th all-time win against #55 1A Sabinal
.
#89 5A Converse Judson will try for their 400th all-time win against #38 5A Pflugerville
.
#181 2A Poth will play in their 600th all-time game against #3 Refugio
.
#30 5A Abilene will try for their 600th all-time win against #16 4A Abilene Cooper
.
#24 1A Shiner will play in their 650th all-time game against #33 2A East Bernard
.
#150 1A Agua Dulce will play in their 650th all-time game against #189 2A Premont
.
#118 5A Tomball will play in their 750th all-time game against #22 5A Cypress Creek
.
#1 1A Albany will play in their 900th all-time game against #132 2A Haskell
.
#163 2A Groveton will play in their 900th all-time game against #61 Franklin

Coaching Milestones:

Jeff Traylor is going for his 100th all-time win @ Gilmer when #2 3A Gilmer goes up against #113 3A Texarkana Liberty-Eylau
.
Joey Florence is going for his 100th all-time win @ Denton Ryan when #19 4A Denton Ryan goes up against #58 McKinney
.
Jim Skinner is going for his 200th win all-time when #30 4A Birdville goes up against #82 5A Richland
.
Jim Streety is going for his 300th all-time win when #8 5A San Antonio Madison goes up against #52 5A New Braunfels

Rivals:

#44 5A Harlingen will play #114 5A San Benito for the 88th consecutive year which ranks #2 All-Time consecutive Years played , 1923-08

Current Longest Win Streaks Through 2008

Wins - Team (District)
32 — Austin Lake Travis (25-4A) (Tied 13th all-time)
17 — Muleshoe (2-2A)
15 — Carthage (18-3A)
14 — Prosper (9-3A)
13 — Daingerfield (17-2A)
13 — Stratford (1-1A)
11 — Sulphur Springs (13-4A)
9 — Canadian (1-1A)

1A GAMES OF THE WEEK:

#6 Cayuga vs. #42 Dawson
#7 New Deal vs. #31 Nazareth
#8 Alto vs. #5 2A Arp
#14 Falls City vs. #51 Sabinal
#24 Shiner vs. #33 2A East Bernard
#25 Lovelady vs. #51 Grapeland

2A GAMES OF THE WEEK:

#1 Daingerfield vs. #10 3A Celina
#2 Altair Rice Consolidated vs. #12 3A Sealy
#5 Arp vs. #8 1A Alto
#9 Lone Oak vs. #45 Godley
#16 Gilmer Harmony vs. #29 Pattonville Prairiland
#17 Kerens vs. #29 1A Chilton
#19 Karnes City vs. #52 Universal City Randolph
#21 Hearne vs. #5 3A Navasota
#24 West Rusk vs. #60 New Diana

3A GAMES OF THE WEEK:

#4 Prosper vs. #34 Bridgeport
#5 Navasota vs. #21 2A Hearne
#10 Celina vs #1 2A Daingerfield
#12 Sealy vs. #2 2A Altair Rice Consolidated
#13 West Orange-Stark vs. #26 2A Kirbyville
#14 Abilene Wylie vs. #10 4A Wolfforth Frenship
#16 Cuero vs. #48 Devine
#18 Glen Rose vs. #27 2A Boyd
#19 Graham vs. #33 Burkburnett

4A GAMES OF THE WEEK:

#10 Wolfforth Frenship vs. #14 3A Abilene Wylie
#11 Dallas Highland Park vs. #49 5A Coppell
#15 Cibolo Steele vs. #57 5A San Antonio Southwest
#16 Abilene Cooper vs. #30 5A Abilene
#24 Brenham vs. #37 5A Houston Lamar
#25 Lake Dallas vs. #33 West Mesquite


5A GAMES OF THE WEEK:

#1 Cedar Hill vs. #34 Euless Trinity
#4 Allen vs. #43 4A Rockwall
#6 Dallas Skyline vs. #26 Arlington Bowie
#8 5A San Antonio Madison vs. #52 New Braunfels
#11 DeSoto vs. #51 Richardson Berkner
#16 Smithson Valley vs. #20 San Antonio Reagan
#18 The Woodlands vs. #47 Clear Lake
#24 Cypress Ridge vs. #40 Katy Cinco Ranch

What are your thoughts?