Lone Star Gridiron

Class 2A Regional Matchups, Locations & Scores

CLASS 2A

DIVISION I

REGION I

Muleshoe (10-1) vs. Wall (11-1)
7:30 p.m. Friday, Seminole
FINAL: Wall 39, Muleshoe 28

Littlefield (10-2) vs. Colorado City (11-0)
7 p.m. Friday, Lubbock Cooper HS
FINAL: Littlefield 28, Colorado City 14

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Littlefield (11-2) vs. Wall (12-1)

REGION II

New Boston (10-2) vs. Mineola (9-2)
7:30 p.m. Friday, Mount Pleasant
FINAL: New Boston 41, Mineola 14

Grandview (10-1) vs. Daingerfield (10-1)
5 p.m. Saturday, Memorial Stadium, Mesquite
FINAL: Daingerfield 37, Grandview 20

NEXT WEEK (Quarterfinals):
New Boston (11-2) vs. Daingerfield (11-1)

REGION III

Tatum (11-0) vs. Crockett (10-1)
7:30pm Saturday, Bullard
FINAL: Tatum 49, Crockett 7

East Chambers (8-3) vs. Cameron Yoe (11-0)
7:30 p.m. Friday, Shenandoah’s Woodforest Stadium
FINAL: Cameron Yoe 45, East Chambers 29

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Tatum (12-0) vs. Cameron Yoe (12-0)
Note: #1 vs. #4

REGION IV

Lago Vista (11-0) vs. Marion (8-4)
7 p.m. Saturday, Burger Center, Austin
FINAL: Lago Vista 54, Marion 14

Rice Consolidated (7-3) vs. Vanderbilt Industrial (9-3)
8 p.m. Friday, Alamodome
FINAL: Rice Consolidated 28, Vanderbilt Industrial 14

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Lago Vista (12-0) vs. Rice Consolidated (8-3)

CLASS 2A

DIVISION II

REGION I

Sanford-Fritch (9-2) vs. Holliday (8-3)
3 p.m. Saturday, Dick Bivins Stadium, Amarillo
FINAL: Holliday 21, Sanford-Fritch 6

Crawford (11-0) vs. Idalou (8-3)
7:30 p.m. Friday, Clyde
FINAL: Idalou 42, Crawford 6

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Idalou (9-3) vs. Holliday (9-3)

REGION II

Linden-Kildare (10-2) vs. Omaha Paul Pewitt (8-3)
2:00pm Friday, Lobo Stadium, Longview
FINAL: Omaha Paul Pewitt 31, Linden-Kildare 27

Lone Oak (11-0) vs. Gunter (8-4)
2:00pm Friday, Princeton
FINAL: Gunter 14, Lone Oak 6
Note: #2 Lone Oak falls

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Omaha Paul Pewitt (9-3) vs. Gunter (9-4)

REGION III

West Rusk (11-0) vs. Arp (6-6)
6 p.m. Thursday, Longview
FINAL: West Rusk 23, Arp 21

Corrigan-Camden (7-4) vs. Lexington (11-0)
7:30 p.m. Friday, Fairfield
FINAL: Lexington 56, Corrigan-Camden 25
Note: Lexington will play in their 4th Quarterfinal game in last 7 years

NEXT WEEK (Quarterfinals):
West Rusk (12-0) vs. Lexington (12-0)
Note: #5 vs. #3
Will be played at 7:30 on Friday at Waco Midway

REGION IV

East Bernard (8-4) vs. Schulenburg (11-0)
7:30 p.m. Friday, Giddings
FINAL: Schulenburg 37, East Bernard 27

Poth (11-0) vs. Refugio (11-0)
7:30 p.m. Friday, El Campo
FINAL: Refugio 34, Poth 19

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Refugio (12-0) vs. Schulenburg (12-0)

What are your thoughts?