Lone Star Gridiron

Playoffs — Bi-District Class 3A

CLASS 3A Division I

Region I
Pampa (3-6) vs. #58 Lubbock Cooper (7-3)
7:30 p.m. Friday, Canyon
FINAL : Lubbock Cooper 55, Pampa 28

Clint Mountain View (4-6) vs. Andrews (7-3)
7:30 p.m. Friday, Pecos
FINAL : Andrews 52, Clint Mountain View 14

#42 Abilene Wylie (4-6) vs. Burkburnett (3-7)
7:30 p.m., Thursday, Mineral Wells
FINAL : Abilene Wylie 40, Burkburnett 23

Mineral Wells (6-4) vs. #10 Alvarado (9-1)
7:30 p.m. Friday, White Settlement Brewer HS
FINAL : Alvarado 42, Mineral Wells 21

NEXT Week :

#58 Lubbock Cooper (8-3) vs. Andrews (8-3)

#42 Abilene Wylie (5-6) vs. #10 Alvarado (10-1)

Region II
#44 Sanger (9-1) vs. #3 Celina (10-0)
7:30 p.m. Friday, Collins Stadium, Denton
FINAL : Celina 49, Sanger 7

#5 Lucas Lovejoy (9-1) vs. Dallas Smith (6-4)
7:30 p.m. Friday, Eagle-Mustang Stadium, Richardson
FINAL : Lucas Lovejoy 56, Dallas Smith 22

North Forney (2-8) vs. #37 Lindale (7-3)
7:30 p.m. Friday, Whitehouse
FINAL : Lindale 48, North Forney 2

Paris North Lamar (6-4) vs. #16 Henderson (8-2)
2 p.m. Saturday, Hanby Stadium, Mesquite
FINAL : Henderson 49, Paris North Lamar 12

NEXT Week :

#5 Lucas Lovejoy (10-1) vs. #3 Celina (11-0)

#16 Henderson (9-2) vs. #37 Lindale (8-3)

Region III
#11 Tyler Chapel Hill (9-1) vs. Center (5-5)
7:30 p.m. Friday, Lufkin
FINAL : Tyler Chapel Hill 48, Center 18

Gatesville (5-5) vs. Madisonville (5-5)
7 p.m. Thursday, Ennis
FINAL : Madisonville 42, Gatesville 30

#51 Silsbee (6-4) vs. Huffman Hargrave (8-2)
7:30 p.m. Thursday, Provost Umphrey Stadium, Beaumont
FINAL : Huffman Hargrave 48, Silsbee 44

#19 Navasota (8-2) vs. #8 Sealy (9-1)
7:30 p.m. Friday, Waller
FINAL : Navasota 33, Sealy 17

NEXT Week :

#11 Tyler Chapel Hill (10-1) vs. Madisonville (6-5)

#19 Navasota (9-2) vs. Huffman Hargrave (9-2)

Region IV
#28 Burnet (8-2) vs. Canyon Lake (5-5)
7:30 p.m. Friday, Marble Falls
FINAL : Fischer Canyon Lake 27, Burnet 17

#31 Somerset (8-2) vs. La Vernia (5-5)
6 p.m. Saturday, Comalander Stadium, San Antonio
FINAL : Somerset 29, La Vernia 21

#30 Columbia (9-1) vs. #9 Sinton (10-0)
7:30 p.m. Friday, Sinton
FINAL : Columbia 28, Sinton 21

CC Miller (4-5) vs. Zapata (5-5)
7:30 p.m. Friday, Buccaneer Stadium, Corpus Christi
FINAL : CC Miller 48, Zapata 33

NEXT Week :

#31 Somerset (9-2) vs. Canyon Lake (6-5)

#30 Columbia (10-1) vs. CC Miller (5-5)

CLASS 3A Division II

Region I
Borger (5-4) vs. Shallowater (6-4)
2 p.m. Saturday, Bivins Stadium, Amarillo
FINAL : Borger 38, Shallowater 21

Pecos (7-3) vs. Seminole (4-6)
7:30 p.m. Thursday, Ratliff Stadium, Odessa
FINAL : Seminole 28, Pecos 0

#1 Brownwood (10-0) vs. Iowa Park (8-2)
7 p.m. Thursday, Springtown
FINAL : Brownwood 88, Iowa Park 24

#25 Bridgeport (8-2) vs. West (3-7)
7:30 p.m. Friday, DeSoto
FINAL : Bridgeport 43, West 6

#56 Lubbock Estacado (8-2) vs. #54 Dalhart (9-1)
7:30 p.m. Saturday, Canyon
FINAL : Dalhart 32, Lubbock Estacado 28

#12 Monahans (10-0) vs. Clint (7-3)
7:30 p.m. Friday, Alpine
FINAL : Monahans 52, Clint 8

#17 Graham (8-2) vs. #20 Snyder (8-2)
7 p.m. Thursday, Shotwell Stadium, Abilene
FINAL : Snyder 28, Graham 21

#13 Kennedale (8-2) vs. Decatur (6-4)
7:30 p.m. Friday, Saginaw
FINAL : Kennedale 42, Decatur 6

NEXT Week :

Borger (6-4) vs. Seminole (5-6)

#1 Brownwood (11-0) vs. #25 Bridgeport (9-2)

#12 Monahans (11-0) vs. #54 Dalhart (10-1)

#13 Kennedale (8-2) vs. #20 Snyder (8-2)

Region II
#4 Argyle (10-0) vs. Anna (6-4)
7:30 p.m. Friday, Little Elm Athletic Complex, Little Elm
FINAL : Argyle 45, Anna 7

#24 Prosper (6-4) vs. Carrollton Ranchview (3-7)
7 p.m. Thursday, Lake Dallas
FINAL : Prosper 28, Carrollton Ranchview 6

Crandall (7-3) vs. Van (6-4)
7:30 p.m. Friday, Hamby Stadium, Mesquite
FINAL : Van 42, Crandall 21

#22 Texarkana Liberty-Eylau (8-2) vs. #14 Gilmer (7-3)
7:30 p.m. Friday, Hallsville
FINAL : Gilmer 43, Texarkana Liberty-Eylau 33

#49 Van Alstyne (8-2) vs. Gainesville (6-4)
7:30 p.m. Friday, Bronco Stadium, Denton
FINAL : Gainesville 41, Van Alstyne 34

Dallas Madison (9-1) vs. Princeton (4-6)
time TBD Friday, Royse City
FINAL : Dallas Madison 47, Princeton 6

#53 Canton (8-2) vs. Ferris (6-4)
7:30 p.m. Friday, Cedar Hill
FINAL : Canton 35, Ferris 0

#7 Carthage (8-2) vs. #48 Texarkana Pleasant Grove (6-4)
7:30 p.m. Friday, Longview
FINAL : Carthage 42, Texarkana Pleasant Grove 0

NEXT Week :

#4 Argyle (11-0) vs. #24 Prosper (7-4)

#14 Gilmer (8-3) vs. Van (7-4)

Dallas Madison (10-1) vs. Gainesville (7-4)

#53 Canton (9-2) vs. #7 Carthage (9-2)

Region III
#50 Athens (8-2) vs. Diboll (5-5)
7:30 p.m. Friday, Rose Stadium, Tyler
FINAL : Athens 56, Diboll 7

#27 Lorena (9-1) vs. #32 Mexia (7-3)
7 p.m. Thursday, Temple
FINAL : Lorena 21, Mexia 6

#18 West Orange-Stark (7-2) vs. Liberty (5-5)
7:30 p.m. Friday, Provost Umphrey Stadium, Beaumont
FINAL : West Orange-Stark 63, Liberty 7

#26 Giddings (5-4) vs. #23 Brookshire Royal (7-3)
7:30 p.m. Friday, Cub Stadium, Brenham
FINAL : Brookshire Royal 20, Giddings 13

#2 Kirbyville (10-0) vs. Brownsboro (6-4)
7 p.m. Thursday, Lufkin
FINAL : Kirbyville 55, Brownsboro 21

#35 Fairfield (9-1) vs. #34 Waco La Vega (6-4)
7:30 p.m. Friday, Burleson
FINAL : Waco La Vega 42, Fairfield 0

#21 Coldspring (9-1) vs. #57 Bridge City (7-3)
7:30 p.m. Friday, Huffman
FINAL : Coldspring-Oakhurst 44, Bridge City 13

Columbus (7-3) vs. Rockdale (5-5)
7:30 p.m. Friday, Bryan
FINAL : Columbus 20, Rockdale 19

NEXT Week :

#50 Athens (9-2) vs. #27 Lorena (10-1)

#18 West Orange-Stark (8-2) vs. #23 Brookshire Royal (8-3)

#2 Kirbyville (11-0) vs. #34 Waco La Vega (7-4)

#21 Coldspring (10-1) vs. Columbus (8-3)

Region IV
#38 Navarro (8-2) vs. #33 Liberty Hill (8-2)
7:30 p.m. Friday, Manor
FINAL : Geronimo Navarro 21, Liberty Hill 20

#46 Hondo (7-3) vs. #52 SA Sam Houston (7-2)
7:30 p.m. Friday, South San Stadium, San Antonio
FINAL : SA Houston 18, Hondo 13

Needville (6-4) vs. #55 Mathis (8-2)
7:30 p.m. Friday, Bobcat Stadium, San Marcos
FINAL : Mathis 45, Needville 21

#40 Raymondville (9-1) vs. Rio Hondo (5-5)
7:30 p.m. Friday, Boggus Stadium, Harlingen
FINAL : Raymondville 42, Rio Hondo 35

#6 Wimberley (10-0) vs. Llano (6-4)
7:30 p.m. Friday, Dragon Stadium, Round Rock
FINAL : Wimberley 55, Llano 22

#15 Cuero (8-2) vs. #47 Devine (8-2)
7:30 p.m. Friday, Floresville
FINAL : Cuero 29, Devine 28

#36 Ingleside (7-3) vs. #41 Sweeny (6-3)
2 p.m. Saturday, Victoria
FINAL : Sweeny 27, Ingleside 10

Port Isabel (6-4) vs. #45 Robstown (7-3)
7:30 p.m. Friday, Port Isabel
FINAL : Robstown 37, Port Isabel 7

NEXT Week :

#38 Navarro (9-2) vs. #52 SA Sam Houston (8-2)

#40 Raymondville (10-1) vs. #55 Mathis (9-2)

#6 Wimberley (10-0) vs. #15 Cuero (8-2)

#41 Sweeny (7-3) vs. #45 Robstown (8-3)

What are your thoughts?