Lone Star Gridiron

Playoffs — Bi-District Class 4A

CLASS 4A Division I

Region I

#49 EP Andress (9-1) vs. Canutillo (7-3)
8 p.m. Friday, EP Andress
FINAL : EP Andress 35, Canutillo 28

#56 Amarillo Caprock (8-2) vs. WF Rider (6-4)
7:30 p.m. Friday, Wichita Falls
FINAL : WF Rider 35, Amarillo Caprock 14

FW Western Hills (8-2) vs. NRH Birdville (7-3)
7:30 p.m. Friday, Aledo
FINAL : N. Richland Hills Birdville 41, FW Western Hills 3

#41 Mansfield Summit (8-2) vs. #22 Killeen (8-2)
7:30 p.m. Friday, Glen Rose
FINAL : Mansfield Summit 31, Killeen 27

EP Del Valle (9-1) vs. #50 EP Chapin (7-3)
8 p.m. Friday, EP Del Valle
FINAL : EP Del Valle 28, EP Chapin 14

#3 Denton Ryan (10-0) vs. Amarillo Palo Duro (4-6)
7 p.m. Saturday, Wichita Falls
FINAL : Denton Ryan 56, Amarillo Palo Duro 17

#16 FW Arlington Heights (10-0) vs. Saginaw Boswell (6-4)
7 p.m. Thursday, White Settlement
FINAL : FW Boswell 52, Arlington Heights 49

Granbury (6-4) vs. #10 Waco Midway (10-0)
7:30 p.m. Friday, Corsciana
FINAL : Hewitt Midway 51, Granbury 14

NEXT Week :

#49 EP Andress (10-1) vs. WF Rider (7-4)

#41 Mansfield Summit (9-2) vs. NRH Birdville (8-3)

#3 Denton Ryan (11-0) vs. EP Del Valle (10-1)

#10 Waco Midway (11-0) vs. Saginaw Boswell (7-4)

Region II
Frisco Wakeland (8-2) vs. Wylie (7-3)
7 p.m. Friday, Poe Stadium, McKinney
FINAL : Wylie 28, Frisco Wakeland 0

Dallas Kimball (8-2) vs. Dallas Wilson (8-2)
7:30 p.m. Thursday, Forester Stadium, Dallas
FINAL : Dallas Kimball 22, Dallas Wilson 7

#11 Sherman (9-1) vs. #48 Marshall (6-4)
7:30 p.m. Friday, Memorial Stadium, Mesquite
FINAL : Sherman 24, Marshall 21

#44 West Mesquite (8-2) vs. #53 Pflugerville Hendrickson (5-5)
7:30 p.m. Thursday, Waco ISD Stadium, Waco
FINAL : West Mesquite 48, Pflugerville Hendrickson 39

Rockwall (6-4) vs. Carrollton Newman Smith (5-5)
7:30 p.m. Friday, Pizza Hut Park, Frisco
FINAL : Carrollton Smith 28, Rockwall 14

Dallas Conrad (7-3) vs. Dallas Carter (4-5)
7:30 p.m. Friday, Forester Stadium, Dallas
FINAL : Dallas Carter 28, Dallas Conrad 7

#4 Tyler (9-1) vs. #20 Texarkana Texas (6-4)
7:30 p.m. Friday, Texarkana
FINAL : John Tyler 26, Texarkana Texas 17

#35 Pflugerville Connally (9-1) vs. #52 Lancaster (7-3)
Saturday, 1:30 p.m. Waco ISD Stadium, Waco
FINAL : Pflugerville Connally 27, Lancaster 24

NEXT Week :

Dallas Kimball (9-2) vs. Wylie (8-3)

#11 Sherman (10-1) vs. #44 West Mesquite (9-2)

Carrollton Newman Smith (6-5) vs. Dallas Carter (5-5)

#4 Tyler (10-1) vs. #35 Pflugerville Connally (10-1)

Region III

#13 Montgomery (9-1) vs. Huntsville (4-6)
6 p.m. Saturday, Moorhead Stadium, Conroe
FINAL : Montgomery 31, Huntsville 0

Crosby (4-6) vs. Nederland (5-5)
7 p.m. Friday, Crosby
FINAL : Crosby 25, Nederland 19

Houston Austin (8-2) vs. Houston Worthing (4-5)
7:30 p.m. Friday, Barnett Complex, Houston
FINAL : Houston Worthing 16, Houston Austin 13

#27 Angleton (7-3) vs. #25 Pearland Dawson (6-4)
7 p.m. Friday, Angleton
FINAL : Pearland Dawson 47, Angleton 13

Humble (9-1) vs. #38 Houston Stratford (6-4)
7 p.m. Friday, Tully Stadium, Houston
FINAL : Humble 23, Houston Stratford 13

#54 Beaumont Central (7-3) vs. Galena Park (7-3)
7:30 p.m. Friday, Stallworth Stadium, Baytown
FINAL : Beaumont Central 44, Galena Park 16

Houston Wheatley (5-5) vs. Houston Waltrip (5-5)
7:30 p.m. Friday, Delmar Stadium, Houston
FINAL : Houston Wheatley 28, Houston Waltrip 14

#15 Friendswood (9-1) vs. #59 Richmond Foster (6-4)
7 p.m. Thursday, AngletonFINAL :
FINAL : Friendswood 24, Richmond Foster 19

NEXT Week :

#13 Montgomery (10-1) vs. Crosby (5-6)

#25 Pearland Dawson (7-4) vs. Houston Worthing (5-6)

#54 Beaumont Central (8-3) vs. Humble (10-1)

#15 Friendswood (10-1) vs. Houston Wheatley (6-5)

Region IV
#6 Cedar Park (10-0) vs. Austin LBJ (5-5)
Thursday, 7 p.m. Gupton Stadium
FINAL : Cedar Park 70, Austin Johnson 20

#9 Smithson Valley (9-1) vs. Uvalde (5-5)
7:30 p.m. Thursday, Farris Stadium, San Antonio
FINAL : Smithson Valley 48, Uvalde 0

San Antonio Jefferson (4-6) vs. Victoria West (5-5)
7:30 p.m. Friday, Victoria
FINAL : Victoria West 31, SA Jefferson 3

#62 CC Ray (7-3) vs. #26 Weslaco East (9-1)
6 p.m. Saturday, Lackey Stadium, Weslaco
FINAL : Weslaco East 20, CC Ray 14

Austin McCallum (6-4) vs. #8 Austin Lake Travis (8-2)
Thursday, 7 p.m. House Park
FINAL : Lake Travis 28, Austin McCallum 20

#5 Kerrville Tivy (9-1) vs. #55 Buda Hays (6-4)
7:30 p.m. Friday, Schertz
FINAL : Kerrville Tivy 49, Buda Hays 21

#30 Victoria East (9-1) vs. San Antonio Brackenridge (4-6)
7:30 p.m. Friday, Alamo Stadium, San Antonio
FINAL : Victoria East 62, SA Brackenridge 26

#43 Mission Memorial (9-1) vs. #58 CC Flour Bluff (5-5)
7:30 p.m. Friday, CC Flour Bluff
FINAL : Mission Veterans 30, CC Flour Bluff 24

NEXT Week :

#6 Cedar Park (11-0) vs. #9 Smithson Valley (10-1)

#26 Weslaco East (10-1) vs. Victoria West (6-5)

#5 Kerrville Tivy (10-1) vs. #8 Austin Lake Travis (9-2)

#30 Victoria East (10-1) vs. #43 Mission Memorial (10-1)

CLASS 4A Division II

Region I
EP Irvin (5-5) vs. EP Riverside (5-5)
8 p.m. Friday, EP Irvin
FINAL : EP Riverside 36, EP Irvin 20

Hereford (7-3) vs. Denton (4-6)
3 p.m. Saturday, Sweetwater
FINAL : Hereford 41, Denton 21

#1 Aledo (10-0) vs. Fort Worth Wyatt (6-4)
7 p.m. Thursday, Clark Stadium, Fort Worth
FINAL : Aledo 56, FW Wyatt 7

#12 Everman (8-2) vs. Waco (4-6)
7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium, Waco
FINAL : Waco 24, Everman 21

Clint Horizon (6-4) vs. EP Bowie (7-3)
8 p.m. Friday, Clint Horizon
FINAL : Clint Horizon 42, EP Bowie 7

Lake Dallas (5-5) vs. Canyon Randall (8-2)
7 p.m. Friday, Sweetwater
FINAL : Canyon Randall 10, Lake Dallas 6

Fort Worth Southwest (7-3) vs. Springtown (7-3)
7 p.m. Thursday, Pennington Field, Bedford
FINAL : FW Southwest 38, Springtown 37

#17 Stephenville (5-5) vs. Crowley (5-5),
7:30 p.m. Friday, Weatherford
FINAL : Stephenville 28, Crowley 7

NEXT Week :

Hereford (8-3) vs. EP Riverside (6-5)

#1 Aledo (11-0) vs. Waco (5-6)

Clint Horizon (7-4) vs. Canyon Randall (9-2)

#17 Stephenville (6-5) vs. Fort Worth Southwest (8-3)

Region II
#39 Frisco Liberty (10-0) vs. Richardson Pearce (4-6)
Friday, 7:30 p.m. Plano
FINAL : Frisco Liberty 70, Richardson Pearce 17

Dallas South Oak Cliff (9-1) vs. Dallas Lincoln (4-6)
7 p.m. Thursday, Kincaide Stadium, Dallas
FINAL : Dallas South Oak Cliff 28, Dallas Lincoln 20

#14 Sulphur Springs (8-2) vs. #40 Jacksonville (7-3)
7 p.m. Thursday, Tyler
FINAL : Sulphur Springs 56, Jacksonville 52

#42 Corsicana (7-3) vs. #37 Bastrop (7-3)
7 p.m. Thursday, Waco Midway
FINAL : Bastrop 55, Corsicana 34

#7 Dallas Highland Park (10-0) vs. Frisco Centennial (6-4)
7:30 p.m. Friday, Standridge Stadium, Carrollton
FINAL : Dallas Highland Park 49, Frisco Centennial 7

Dallas Hillcrest (7-2) vs. Dallas Seagoville (6-4)
7:30 Friday, Kincaide Stadium, Dallas
FINAL : Dallas Hillcrest 15, Seagoville 14

#18 Whitehouse (8-2) vs. Royse City (3-7)
7:30 p.m. Friday, Lindale
FINAL : Whitehouse 48, Royse City 7

#36 Hutto (9-1) vs. #47 Mesquite Poteet (8-2)
2 p.m. Saturday, Waco Midway
FINAL : Mesquite Poteet 21, Hutto 20

NEXT Week :

#39 Frisco Liberty (11-0) vs. Dallas South Oak Cliff (10-1)

#14 Sulphur Springs (9-2) vs. #37 Bastrop (8-3)

#7 Dallas Highland Park (11-0) vs. Dallas Hillcrest (8-2)

#18 Whitehouse (9-2) vs. #47 Mesquite Poteet (9-2)

Region III
#2 Brenham (10-0) vs. Humble Kingwood Park (7-3)
2 p.m. Saturday, Turner Stadium, Humble
FINAL : Humble Kingwood Park 29, Brenham 24

#19 Dayton (7-3) vs. Livingston (7-3)
7 p.m. Saturday, Thomas Center, Beaumont
FINAL : Dayton 28, Livingston 24

Houston Yates (8-2) vs. Houston Kashmere (4-6)
7:30 p.m. Thursday, Butler Stadium, Houston
FINAL : Houston Yates 35, Houston Kashmere 14

#33 El Campo (9-0) vs. #28 LaMarque (6-3)
1 p.m. Saturday, Angleton
FINAL : LaMarque 28, El Campo 21

Willis (8-2) vs. Magnolia West (6-4)
6 p.m. Saturday, Woodforest Stadium, Shenandoah
FINAL : Willis 46, Magnolia West 45

#45 Port Neches-Groves (6-4) vs. Barbers Hill (7-3)
7:30 p.m. Friday, Thomas Center, Beaumont
FINAL : Port Neches-Groves 21, Barbers Hill 13

Houston Washington (5-5) vs. Houston Sharpstown (4-6)
7 p.m. Friday, Butler Stadium, Houston
FINAL : Houston Washington 20, Sharpstown 6

#21 Manvel (8-2) vs. #46 Rosenberg Terry (6-4)
7:30 p.m. Friday, Freeport
FINAL : Manvel 24, Rosenberg Terry 17

NEXT Week :

#19 Dayton (8-3) vs. Humble Kingwood Park (8-3)

Houston Yates (9-2) vs. #28 LaMarque (7-3)

#45 Port Neches-Groves (7-4) vs. Willis (9-2)

#21 Manvel (9-2) vs. Houston Washington (6-5)

Region IV
#24 Cedar Park Vista Ridge (8-2) vs. Austin Travis (7-3)
Friday, 7:30 p.m. House Park of Nelson Field
FINAL : Cedar Park Vista Ridge 41, Austin Travis 6

#23 San Antonio Alamo Heights (8-2) vs. Medina Valley (5-5)
Friday, 7:30 p.m. Gustafson Stadium, San Antonio
FINAL : SA Alamo Heights 23, Castroville Medina Valley 15

San Antonio Edison (8-2) vs. #32 Gregory-Portland (8-2)
2 p.m. Saturday, Alamo Stadium, San Antonio
FINAL : Gregory Portland 52, SA Edison 13

#29 CC Calallen (9-1) vs. #61 Mercedes (6-4)
7:30 p.m. Friday, CC Calallen
FINAL : Calallen 54, Mercedes 19

Austin Crockett (4-6) vs. Marble Falls (5-5)
Friday, 7:30 p.m. Marble Falls
FINAL : Marble Falls 53, Austin Crockett 21

#34 Boerne Campion (9-1) vs. #57 New Braunfels Canyon (6-4)
7 p.m. Thursday, Smithson Valley
FINAL : Boerne Champion 31, New Braunfels Canyon 28

#31 Port Lavaca Calhoun (7-3) vs. San Antonio Southside (6-3)
7:30 p.m. Friday, San Antonio Southside
FINAL : PL Calhoun 63, SA Southside 15

Edcouch-Elsa (7-3) vs. #60 Alice (7-3)
7:30 p.m. Friday, Alice
FINAL : Edcouch-Elsa 17, Alice 15

NEXT Week :

#24 Cedar Park Vista Ridge (9-2) vs. #23 San Antonio Alamo Heights (9-2)

#29 CC Calallen (9-1) vs. #32 Gregory-Portland (8-2)

#34 Boerne Campion (10-1) vs. Marble Falls (6-5)

#31 Port Lavaca Calhoun (8-3) vs. Edcouch-Elsa (8-3)

What are your thoughts?