Lone Star Gridiron

Week Fifteen Playoff Matchups, Times, Locations & Scores

CLASS 5A - Division IEuless Trinity 14-0
Round Rock Stony Point 14-0
Sat. 4PM Floyd Casey Stadium, Waco

Score: Euless Trinity  28, Round Rock Stony Point 24 FINAL

 

Pearland 14-0
San Antonio Stevens 11-3
Sat. 4PM Alamodome, San Antonio

Score:  Pearland 51, San Antonio Stevens 21  FINAL

CLASS 5A - Division II

Denton Guyer 12-2
Longview 10-4
Sat. 1PM SMU Ford Stadium, Dallas

Score: Denton Guyer 28, Longview 27

Note: Guyer blocks a punt with 15 left in the game..they then score 1 play later to win.

Houston Memorial 9-5
Cibolo Steele 12-2
Sat. 4PM Heroes Stadium, San Antonio

Score: Cibolo Steele 44, Houston Memorial 20 FINAL

CLASS 4A - Division I

Denton Ryan 14-0
Wylie 11-3
Sat. 5PM SMU Ford Stadium, Dallas

SCORE: Denton Ryan 25, Wylie 20 FINAL

Friendswood 13-1
Lake Travis 12-2
Sat. 2PM Kyle Field, College Station

Score: Lake Travis 24, Friendswood 3 FINAL

CLASS 4A - Division II

Aledo 14-0
Mesquite Poteet 12-2
Fri. 7:30PM Newsome Stadium, Mansfield

Score: Aledo 29, Mesquite Poteet 27 FINAL

LaMarque 10-3
Corpus Christi Calallen 13-1
Fri. 7:30PM Alamodome, San Antonio

Score: LaMarque 42, Corpus Christi Calallen 18 FINAL

CLASS 3A - Division I

Henderson 12-2
Tyler Chapel Hill 13-1
Fri. 7:30PM Cowboy Stadium, Arlington

Score: Henderson 28, Tyler Chapel Hill 21 FINAL

CLASS 3A - Division II

Brownwood 14-0
Carthage 12-2
Fri. 7:30PM Kincaid Stadium, Dallas

Score: Carthage 35, Brownwood 28  FINAL

Coldspring Oakhurst 13-1
Wimberley 14-0
Fri. 7:30PM Floyd Casey Stadium, Waco

Score: Coldspring Oakhurst 26, Wimberley 14 FINAL

CLASS 2A - Division I

Littlefield 12-2
Daingerfield 12-1
Sat. 5PM Gordon Wood Stadium, Brownwood

Score: Daingerfield 18, Littlefield 9 FINAL

Cameron Yoe 13-0
Lago Vista 13-0
Sat. 7:00PM DKR Stadium, Austin

SCORE: Cameron Yoe 42, Lago Vista 17  FINAL

CLASS 2A - Division II

Idalou 10-3
Paul Pewitt 10-3
Sat. 2PM Bulldog Stadium, Abilene

SCORE:  Idalou 17,  Paul Pewitt 0  FINAL

Lexington 13-0
Refugio 13-0
Sat. 6PM Berry Stadium, Cypress

SCORE: Lexington 45, Refugio 24  FINAL

CLASS 1A - Division I

Canadian 13-0
Mart 11-2
Sat.  Bulldog Stadium, Abilene

Score: Mart 31, Canadian 17 FINAL

Garrison 13-0
Goldthwaite 11-2
Sat. 6PM Lion Memorial Stadium, Ennis

SCORE: Goldthwaite 35, Garrison 7

CLASS 1A - Division II

Springlake-Earth 13-1
Windthorst 12-1
Fri. 7:30PM Mustang Bowl, Sweetwater

Score: Windthorst 41, Springlake-Earth 18 FINAL

Bremond 11-2
Falls City 12-1
Sat. 6PM Memorial Stadium, Bastrop

SCORE:  Falls City 28, Bremond 21  FINAL

SIX MAN - Division I

Garden City 14-0
Throckmorton 14-0
Sat. 7PM Shotwell Stadium, Abilene

SCORE: Garden City 82, Throckmorton 68  FINAL

SIX MAN - Division II

Sterling City 10-4
Richland Springs 14-0
Sat. 2PM Shotwell Stadium, Abilene

SCORE: Richland Springs 46, Sterling City 0 FINAL

What are your thoughts?