Lone Star Gridiron

Texas Sports Writers Association’s All-State Football – 1A

David Mora was the Offensive Player of the Year. The 165-pound junior carried the ball a state-record 498 times for 3,573 yards which is third all-time in the state for a season behind Sugar Land¹s Kenneth Hall (4,045 in 1953) and Groveton¹s Rodney Thomas (3,701). Mora also scored 36 touchdowns.

D¹Shun Kinsey was the Defensive Player of the Year. The 180-pound senior had 188 tackles, including 24 for losses in helping the Panthers win the Division I state championship.

Mark Kirchhoff, Falls City was named Coach of the Year.

FIRST TEAM
Offense
Guards
Gabe Waples, Mart, 6-2, 260, Sr.
Colby Conner, Springlake-Earth, 6-5, 340, Sr.
Tackles
(tie) Taylor Chappell, Canadian, 6-5, 285, Sr.
Jeremy Robinson, Garrison, 6-3, 280, Sr.
Brady Zunker, Falls City, 6-2, 240, Sr.
Center
Blake Gawlik, Falls City, 5-9, 175, Sr.
Wide receivers
Andres Alaniz, Ben Bolt, 6-0, 170, Sr.
Isaac Lewis, Canadian, 5-7, 165, Jr.
Tight end
Andrew Ontiveroz, Marfa, 6-3, 200, Jr.
Quarterback
Braden Hudson, Canadian, 5-10, 170, Jr.
Running backs
Colin Dziuk, Falls City, 5-7, 160, Sr.
Alex Shaw, Dawson, 5-8, 200, Sr.
David Mora, Mason, 5-6, 165, Jr.
Place-kicker
Ryan Beck, Pettus, 6-1, 195, Jr.

Defense
Linemen
Ryan Alexander, Canadian, 6-2, 235, Sr.
Michael Green, Big Sandy, 6-1, 275, Jr.
Tad Nieschwietz, Falls City, 6-2, 215, Sr.
Levi Hamel, Mart, 5-9, 185, Sr.
Linebackers
D¹Shun Kinsey, Mart, 5-10, 180, Sr.
Trey McGowan, Kerens, 6-2, 220, Sr.
Johnathon White, Bremond, 5-11, 185, Sr.
Rhett Gresham, Alto, 6-2, 205, Sr.
Secondary
Luke Swierc, Falls City, 6-1, 205, Sr.
Chris Turner, Cayuga, 5-9, 160, Sr.
Blake Betz, Springlake-Earth, 5-10, 185, Sr.
(tie) Brent Grubbs, Mount Enterprise, 6-1, 175, Sr.
Jeremy Corbin, Albany, 5-10, 155, Sr.
Punter
Bradley Smith, Big Sandy, 6-0, 190, Sr.
Kick returner
Luke Mynier, Falls City, 5-7, 155, Sr.

SECOND TEAM
Offense
Guards
Rhett Gresham, Alto, 6-1, 205, Sr.
William Pruski, Falls City, 5-11, 200, Sr.
Tackles
Jose Corrales, Plains, 6-4, 245, Sr.
Sergio Vasquez, Goldthwaite, 6-3, 195, Jr.
Center
Taylor Barnes, Bosqueville, 6-0, 240, Sr.
Wide receivers
(tie) Tarrington Rivers, Seymour, 6-2, 215, Sr.
Jayden Barefield, Yorktown, 6-1, 190, Jr.
Dominique Barton, Normangee, 6-1, 180, Jr.
Tight end
Nick Renfro, Dawson, 6-2, 230, Sr.
Quarterback
(tie) Aaron Barton, Seymour, 6-0, 225, Sr.
Johnathon White, Bremond, 5-11, 185, Sr.
Running backs
Eric Walker, Bartlett, 5-11 205, Sr.
Jakeem Hoffman, Mart, 5-7, 148, Sr.
Robert Arend, Lindsay, 5-9, 150, Sr.
Place-kicker
Ty Duncan, Windthorst, 5-10, 160, Sr.

Defense
Linemen
Cody Bodiford, Bremond, 5-10, 165, Sr.
Robert Uballe, New Deal, 5-11, 220, Sr.
Tyler Gorman, Ganado, 6-2, 233, Jr.
Anthony Martin, Mart, 5-10, 210, Sr.
Linebackers
Cody Cobbs, Mart, 5-10, 180, Sr.
Zach Dunham, Big Sandy, 5-10, 175, Sr.
Larry Galindo, Iraan, 6-3, 185, Sr.
(tie) Kyler Urbanczyk, Munday, 5-11, 165, Sr.
Dillon Bayer, Muenster, 6-0, 200, Sr.
Secondary
Edgar Guerrero, Stratford, 6-0, 160, Jr.
Zach Willis, Iola, 5-9, 160, Sr.
Wesley Demicelli, Ganado, 5-11, 177, Sr.
(tie) Noe Castillo, La Villa, 5-5, 140, Soph.
Aaron Bueno, Ben Bolt, 6-2, 205, Sr.
Nathan Burkhalter, Garrison, 6-2, 180, Sr
Punter
Ryan Leerskov, Kerens, 6-0, 180, Sr.
Kick returner
(tie) C.J. Wagner, Cayuga, 6-2, 182, Sr.
Dominique Barton, Normangee, 6-1, 180, Jr.

THIRD TEAM
Offense
Guards
Jayme Timm, Iola, 6-0, 245, Sr.
(tie) Korey Zavala, Mason, 6-2, 235, Jr.
Jonathan Hargrave, Albany, 5-11, 190, Sr.
Tackles
(tie) Blake Atnip, Seymour, 6-8, 285, Jr.
Jackson Yezak, Bremond, 6-5, 285, Sr.
Spencer Scott, New Deal, 6-2, 305, Sr.
Center
Colton Carnes, Archer City, 5-9, 200, Jr.
Wide receivers
Jason Luke, Muenster, 5-9, 150, Sr.
Dakota Jones, Maud, 6-1, 175, Sr.
Tight end
(tie) Cody Bates, Hamlin, 5-10, 180, Sr.
Brady Beal, Shiner, 6-2, 170, Sr.
Quarterback
(tie) Holden Strunck, Mart, 6-0, 170, Sr.
Blake Betz, Springlake-Earth, 5-10, 185, Sr.
Running backs
Desmond Pulliam, Louise, 6-2, 225, Sr.
Jonathan Williams, Goldthwaite, 6-0, 180, Sr.
Josh Labay, Ganado, 5-11, 161, Jr.
Place-kicker
Travis Skinner, Lindsay, 5-10, 170, Sr.

Defense
Linemen
Cagan Smith, Goldthwaite, 6-1, 190, Sr.
Michael Wells, Thrall, Sr.
D.J. Woods, Kerens, 5-9, 185, Jr.
(tie) Spencer Veitenheimer, Windthorst, 6-0, 270, Sr.
Jonathan Hargrave, Albany, 5-11, 190, Sr.
Josh Williams, Garrison, 6-0, 260, Sr.
Linebackers
Colton Mitchell, Goldthwaite, 5-11, 195, Jr.
Scott Holliday, Normangee, 5-8, 165, Sr.
Chase Schreiber, Windthorst, 5-10, 165, Jr.
Mickey Villanueva, Stamford, 6-0, 200, Sr.
Secondary
Tyler White, Baird, 5-8, 150, Jr.
Darius Darnell, Normangee, 5-10, 170, Jr.
David Hockenberry, New Deal, 6-3, 185, Sr.
(tie) Jayden Barefield, Yorktown, 6-1, 185, Jr.
Xavier Bethany, Burton, 6-1, 185, Jr.
Punter
Larry Galindo, Iraan, 6-3, 185, Sr.
Kick returner
(tie) Jesten Brown, Shelbyville, 5-10, 170, Sr.
Isaac Lewis, Canadian, 5-7, 165, Sr.

What are your thoughts?