Lone Star Gridiron

LSG’s 2011 Pre-Season Class 5A Top 50

School Mascot '10 Record Playoffs State Rank
Euless Trinity Trojans 15-1 Division I Runner Up 1
Allen Eagles 10-2 Division I Area 2
Katy Tigers 13-1 Division I Quarterfinals 3
DeSoto Eagles 11-3 Division I Quarterfinals 4
Southlake Carroll Dragons 10-4 Division II Quarterfinals 5
Cibolo Steele Knights 14-2 Division II Champion 6
Lufkin Panthers 9-2 Division II Bi-District 7
Galena Park North Shore Mustangs 11-2 Division I Regionals 8
Pearland Oilers 16-0 Division I Champion 9
Round Rock Stony Point Tigers 14-1 Division I Semifinals 10
Converse Judson Rockets 7-5 Division I Area 11
Longview Lobos 10-5 Division II Semifinals 12
Coppell Cowboys 13-1 Division I Quarterfinals 13
Denton Guyer Wildcats 13-3 Division II Runner Up 14
Cedar Hill Longhorns 8-4 Division II Area 15
Dallas Skyline Raiders 9-3 Division I Area 16
Arlington Bowie Volunteers 7-4 Division I Bi-District 17
Klein Collins Tigers 11-1 Division I Area 18
Cypress Woods Wildcats 10-4 Division II Quarterfinals 19
Klein Oak Panthers 8-4 Division I Area 20
Arlington Martin Warriors 10-3 Division I Regionals 21
The Woodlands Highlanders 10-1 Division I Bi-District 22
Abilene Cooper Cougars 11-2 Division II Regionals 23
Harlingen Cardinals 12-1 Division I Regionals 24
Arlington Colts 7-4 Division II Bi-District 25
San Antonio Warren Warriors 8-4 Division I Area 26
Midland Bulldogs 11-2 Division I Regionals 27
Abilene Eagles 9-4 Division II Regionals 28
Austin Westlake Chaparrals 6-5 Division I Bi-District 29
San Antonio Reagan Rattlers 5-5   30
A&M Consolidated Tigers 11-2 Division I Regionals 31
Katy Cinco Ranch Cougars 10-2 Division I Area 32
Duncanville Panthers 8-4 Division I Area 33
Cypress Fairbanks Bobcats 9-3 Division I Area 34
Lewisville-Hebron Hawks 6-4   35
Mesquite Horn Jaguars 9-5 Division II Quarterfinals 36
Copperas Cove Bulldogs 9-2 Division II Bi-District 37
Fort Bend Hightower Hurricanes 9-3 Division I Area 38
Laredo United Longhorns 10-2 Division I Area 39
Cypress Falls Golden Eagles 7-3   40
Colleyville Heritage Panthers 9-3 Division II Area 41
Austin Bowie Bulldogs 8-5 Division I Regionals 42
Houston Memorial Mustangs 9-6 Division II Semifinals 43
McKinney Boyd Broncos 9-3 Division I Area 44
Mansfield Tigers 8-3 Division II Bi-District 45
San Antonio Churchill Chargers 7-4 Division I Bi-District 46
Clear Creek Wildcats 9-4 Division II Regionals 47
El Paso Americas Trailblazers 7-3   48
San Angelo Central Bobcats 7-4 Division I Area 49
Round Rock Westwood Warriors 5-6 Division II Bi-District 50

What are your thoughts?