Lone Star Gridiron

Class 1A Area Round Predictions

DIVISION I

Region I

Sunray (10-0) vs. Seymour (8-3), 7:30 p.m. Nov. 18, Wolfforth
Mike Says:  Seymour by 9
Chris Says:

Sundown (10-0) vs. Quanah (8-3), 5 p.m. Nov. 18, Plainview
Mike Says:   Sundown by 11
Chris Says:

Albany (10-0) vs. Canadian (8-3), 7:30 p.m. Nov. 18, Lubbock Cooper HS
Notes:  Canadian won this matchup in the Quarterfinals last year 34-27
Mike Says:  Canadian by 5
Chris Says:

Panhandle (8-2) vs. Stamford (9-2), 7:30 p.m. Friday, Brownfield
Mike Says:  Stamford by 11
Chris Says:

 

Region II

Muenster (10-0) vs. Riesel (8-3), 7:30 p.m. Friday, FW Brewer
Mike Says:  Muenster by 15
Chris Says:

Bosqueville (7-3) vs. Lindsay (7-4), 7:30 p.m. Friday, Bedford's Pennington Field
Mike Says:  Bosqueville by 10
Chris Says:

Clarksville (9-1) vs. Valley Mills (9-2), 7:30 p.m. Nov. 18, Mabank
Notes:
Mike Says:  Clarksville by 13
Chris Says:

Mart (8-2) vs. Collinsville (8-3), TBD Friday, Mansfield's Newsome Stadium
Notes:  Mart won this matchup in this round last year 37-0
Mike Says:   Mart by 1
Chris Says:

 

Region III

Price Carlisle (10-0) vs. Thrall (6-5), 3:30 pm Saturday, @ Lumpkins Stadium in Waxahachie
Mike Says:  Price Carlisle by 3
Chris Says:

Lovelady (9-1) vs. Alto (8-3), 7:00 p.m. Saturday, Crockett
Mike Says:  Alto by 8
Chris Says:

Garrison (9-1) vs. Moody (7-4), 2:00 p.m. Saturday, Fairfield
Mike Says:  Garrison by 9
Chris Says:

Normangee (7-3) vs. Big Sandy (8-3), 7:30 p.m. Thursday, Palestine's Wildcat Stadium
Mike Says:  Normangee by 4
Chris Says:

 

Region IV

Mason (10-0) vs. La Villa (4-6), 7:30 p.m. Nov. 18, San Antonio's Harlandale Stadium
Mike Says:  Mason by 10
Chris Says:

Ganado (10-0) vs. Goldthwaite (7-4), 7:30 p.m. Nov. 18, Elgin
Notes: Goldthwaite won this matchup in the Regionals last season 21-14
Mike Says:  Ganado by 2
Chris Says:

Bracketville (4-6) vs. Shiner (6-5), 7:30 p.m. Nov. 18, Somerset
Notes: Shiner is 3-0 vs. Bracketville in the playoffs from 2004-2007
Mike Says:  Shiner by 11
Chris Says:

Ben Bolt (9-1) vs. Winters (8-3), 6 p.m. Nov. 19, at Llano
Mike Says:  Ben Bolt by 5
Chris Says:

 
 

DIVISION II

Region I

Vega (3-7) vs. Bovina (4-7), 7:30 p.m. Nov. 18, Canyon's Kimbrough Stadium
Mike Says:  Bovina by 12

Chris Says:

Springlake-Earth (5-5) vs. Booker (10-1), 7:30 p.m. Friday, Amarillo's Bivins Stadium
Mike Says:  Booker by 1
Chris Says:

Morton (6-3) vs. Memphis (6-5), 4 p.m. Nov. 18, Bushland
Mike Says:  Memphis by 1
Chris Says:

Wellington (10-0) vs. Farwell (8-3), 7 p.m. Nov. 17, Canyon's Kimbrough Stadium
Mike Says:  Wellington by 11
Chris Says:

 

Region II

McCamey (7-3) vs. Munday (9-2), 2 p.m. Nov. 19, Sweetwater
Mike Says:  Munday by 8
Chris Says:

Crosbyton (7-3) vs. Van Horn (7-3), 7:30 p.m. Nov. 18, Andrews
Mike Says:  Crosbyton by 7
Chris Says:

Bronte (9-1) vs. Electra (6-5), 7:30 p.m. Nov. 17, Breckenridge
Mike Says:  Bronte by 12
Chris Says:

Windthorst (8-1) vs. Iraan (9-2), 5:00 p.m. Saturday, Sweetwater
Mike Says:  Windthorst by 9
Chris Says:

 

Region III
Gorman (5-5) vs. Mount Enterprise (9-1), 1:30 p.m. Nov. 19, Groesbeck
Mike Says:  Mount Enterprise by 5
Chris Says:

Detroit (7-3) vs. Chilton (7-4), 7:30 p.m. Nov. 18, Crandall
Mike Says:  Chilton by 8
Chris Says:

Hubbard (8-2) vs. Beckville (3-7), 7:30 p.m. Friday, Brownsboro
Mike Says:  Beckville by 10
Chris Says:

Tenaha (9-0) vs. Bremond (4-7), 7:30 p.m. Thursday, Crockett
Mike Says:  Tenaha by 12
Chris Says:

 

Region IV

Granger (9-1) vs. Pettus (9-2), 7:30 p.m. Nov. 18, Fischer
Mike Says:  Pettus by 10
Chris Says:

D'Hanis (8-2) vs. Burton (9-2), 7:30 p.m. Saturday, Wimberley
Mike Says:  Burton by 6
Chris Says:

Evadale (6-4) vs. Bruni (6-4), 7:30 p.m. Nov. 18, Manor
Notes:  Evadale by 10
Mike Says:
Chris Says:

Falls City (8-2) vs. Milano (10-1), 7:30 p.m. Friday, Dripping Springs
Notes: Falls City won this matchup in this round last year 55-7
Mike Says:  Falls City by 7
Chris Says:

What are your thoughts?