Lone Star Gridiron

Class 5A Area Round Predictions

Division I

Region 1

El Paso Franklin (10-1) vs. Arlington Bowie (8-3), Friday, 11/18, 3 pm, Grande Comm. Stadium Midland
Mike Says: Arlington Bowie by 18
Chris Says: El Paso Franklin by 5

Cedar Hill (8-3) vs. Southlake Carroll (11-0), Saturday, 11/19, 11 am, Cowboys Stadium
Notes:  These schools played in 2007 & 2008 and split those 2 games
Mike Says: Southlake Carroll by 1
Chris Says: Southlake Carroll by 10

San Angelo Central (9-2) vs. Arlington Martin (10-1), Friday, 11/18, 7:30 pm, Cravens
Notes:  Arlington Martin won this matchup in the same round last year 39-7
Mike Says: Arlington Martin by 10
Chris Says: Arlington Martin by 8

Euless Trinity (11-0) vs. Allen (11-0), Saturday, 11/19, 2 pm, Cowboys Stadium
Notes: These 2 schools split playoff games in 2008 & 2010
Mike Says: Euless Trinity by 11
Chris Says: Euless Trinity by 6

 

Region 2

Dallas Skyline (11-0) vs. DeSoto (10-1), Saturday, 11/19, 5 pm, Irving Schools Stadium
Notes:  DeSoto won this matchup in the same round last year 38-0
Mike Says: DeSoto by 21
Chris Says:  DeSoto by 24

Klein Oak (8-3) vs. Austin Westlake (9-2), Saturday, 11/19, 4 pm, Klein Memorial
Mike Says: Klein Oak by 3
Chris Says: Austin Westlake by2

Garland (9-2) vs. Mesquite (6-5), Friday, 11/18, 6 pm, Cowboys Stadium
Mike Says: Garland by 9
Chris Says: Garland by 10

The Woodlands (10-1) vs. Round Rock Westwood (10-1), Saturday, 11/19, 2 pm, Waco ISD Stadium
Mike Says: The Woodlands by 10
Chris Says: The Woodlands by 21

 

Region 3

Cypress Fairbanks (11-0) vs. Katy Cinco Ranch (9-2), Saturday, 11/19, 1 pm, Rhodes Stadium
Notes:  Cypress Fairbanks won their bi-district game in 2007 40-27
Mike Says: Katy Cinco Ranch by 3
Chris Says: Cypress Fairbanks by 3

Galena Park North Shore (8-3) vs. Fort Bend Hightower (9-2), Friday, 11/18, 7 pm, Abshire Stadium Deer Park
Notes:  North Shore won this matchup last year in this round 44-20
Mike Says: Galena Park North Shore by 12
Chris Says: Fort Bend Hightower by 4

Cypress Falls (10-1) vs. Houston Lamar (9-2), 7:00 p.m. Friday, Tully Stadium
Mike Says: Cypress Falls by 18
Chris Says: Cypress Falls by 10

Deer Park (10-1) vs. Pearland (9-2), Friday, 11/18, 7 pm, GPISD Stadium
Notes: Pearland is 2-1 vs. Deer Park All-Time in the Playoffs
Mike Says: Pearland by 26
Chris Says: Pearland by 10

 

Region 4

San Antonio Churchill (6-5) vs. San Antonio Warren (10-1), Friday, 11/18, 7:30 pm, Comalander
Mike Says: San Antonio Warren by 7
Chris Says: San Antonio Warren by 7

Del Rio (9-2) vs. Harlingen (11-0), Saturday, 11/19, 5 pm, Comalander
Mike Says:  Harlingen by 20
Chris Says: Harlingen by 14

San Antonio Madison (7-4) vs. San Antonio East Central (8-3), Friday, 11/18, 7:30 pm, East Central
Mike Says:  San Antonio East Central by 16
Chris Says: San Antonio Madison by 8

Laredo United (8-3) vs. San Benito (9-2), Friday, 11/18, 7:30 pm, Cabaniss Corpus Christi
Mike Says:  Laredo United by 16
Chris Says: Laredo United by 13

 

 

Division II

 

Region 1

El Paso Montwood (9-2) vs. Abilene (8-3), Friday, 11/18, 7 pm, Grande Comm. Midland
Notes: Abilene won their 2004 Area round game 35-18
Mike Says:  Abilene by 17
Chris Says: Abilene by 10

Mansfield (10-1) vs. Denton Guyer (8-3), Saturday, 11/19, 8 pm, Cowboys Stadium
Mike Says:  Denton Guyer by 12
Chris Says: Denton Guyer by 10

Amarillo (8-3) vs. Abilene Cooper (8-3), Saturday, 11/19, 2 pm, Jones AT&T Lubbock
Notes:  This series is tied 2-2 in playoff games from 1998-2003
Mike Says:  Abilene Cooper by 19
Chris Says: Abilene Cooper by 10

Mansfield Timberview (9-2) vs. Flower Mound Marcus (10-1), Saturday, 11/19, 5 pm, Cowboys Stadium
Mike Says: Flower Mound Marcus by 8
Chris Says: Flower Mound Marcus by 7

 

Region 2

Garland Sachse (8-3) vs. Longview (10-1), Saturday, 11/19, 2 pm, Kincaide
Mike Says:  Longview by 24
Chris Says: Longview by 17

Spring Dekaney (9-2) vs. Pflugerville (5-6), Saturday, 11/19, 2 pm, Waller ISD
Mike Says:  Spring DeKaney by 11
Chris Says: Spring DeKaney by 10

Garland Rowlett (7-4) vs. Copperas Cove (10-1), Friday, 11/18, 9 pm, Cowboys Stadium
Mike Says:  Copperas Cove by 10
Chris Says: Copperas Cove by 11

Spring Westfield (8-3) vs. Leander (8-3), Saturday, 11/19, 1 pm, Brenham
Mike Says:  Leander by 8
Chris Says: Leander by 6

 

Region 3

Cypress Woods (9-2) vs. Katy (11-0), Friday, 11/18, 7 pm, Berry Center
Notes:
Mike Says: Katy by 10
Chris Says: Katy by 20

La Porte (10-1) vs. Fort Bend Bush (8-3), Saturday, 11/19, 1 pm, Deer Park
Mike Says:  La Porte by 9
Chris Says: La Porte by 8

Alief Taylor (7-4) vs. Houston Memorial (8-3), 6:00 p.m. Saturday, Houston's Crump Stadium
Notes:  Memorial won this matchup in the round last year 35-28
Mike Says:  Houston Memorial by 15
Chris Says: Houston Memorial by 17

Port Arthur Memorial (10-1) vs. Clear Springs (8-3), Saturday, 1 pm, Stallworth Baytown
Mike Says:  Clear Springs by 7
Chris Says: Port Arthur Memorial by 8

 

Region 4

Cibolo Steele (11-0) vs. San Antonio Brandeis (10-1), Friday, 11/18, 7:30 pm, Heroes Stadium
Notes:  Steele beat Brandeis in this round last year 35-17
Mike Says:  Cibolo Steele by 11
Chris Says: Cibolo Steele by 7

Laredo Alexander (11-0) vs. Brownsville Pace (9-2), Saturday, 11/19, 4 pm, McAllen Veterans Memorial
Mike Says:  Laredo Alexander by 1
Chris Says: Laredo Alexander by 5

San Antonio Reagan (10-1) vs. San Antonio O’Connor (7-4), Saturday, 11/19, 2 pm, Heroes Stadium
Mike Says:  San Antonio Reagan by 15
Chris Says: San Antonio Reagan by 12

McAllen Memorial (11-0) vs. Weslaco (10-1), Friday, 11/18, 7:30 pm, Bobby Lackey
Mike Says:  Weslaco by 5
Chris Says: Weslaco by 9

What are your thoughts?