Lone Star Gridiron

Regional & Quarterfinal Round Playoff Predictions

Don't forget to scroll down to the bottom and leave a comment with your predictions!!!

Texas High School Football CLASS 5A Playoff Dates & Locations & Predictions

DIVISION I

Region I

Arlington Bowie (9-3) vs. Southlake Carroll (12-0), 5 p.m. Saturday, Bedford's Pennington Field
Notes: Arlington Bowie won this matchup in the 2009 Regionals 45-21
Mike Says: Southlake Carroll by 5
Chris Says: Southlake Carroll by 10

Arlington Martin (11-1) vs. Euless Trinity (12-0), noon Saturday, Bedford's Pennington Field
Notes: Euless Trinity is 4-0 vs. Martin in the playoffs since 2006
Mike Says: Euless Trinity by 9
Chris Says: Euless Trinity by 15

Region II

Dallas Skyline (12-0) vs. Klein Oak (9-3), 7 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium
Mike Says: Dallas Skyline by 10
Chris Says: Dallas Skyline by 7

Mesquite (7-5) vs. The Woodlands (11-1), 1 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium
Notes: Their last playoff matchup was in the Regionals in 2001. Mesquite won 25-14 on their way to the state championship
Mike Says: The Woodlands by 20
Chris Says: The Woodlands by 18

Region III

Cypress Fairbanks (12-0) vs. Fort Bend Hightower (10-2), 1 p.m. Saturday, Houston's Tully Stadium
Notes: Cypress Fairbanks won in the Regionals in 2006 vs. Hightower 49-7
Mike Says: Cypress Fairbanks by 9
Chris Says: Cypress Fairbanks by 7

Houston Lamar (10-2) vs. Pearland (10-2), 1 p.m. Saturday, Galena Park ISD Stadium
Mike Says: Pearland by 18
Chris Says: Pearland by 10

Region IV

San Antonio Warren (11-1) vs. Harlingen (12-0), 2 p.m. Saturday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium
Mike Says: Harlingen by 1
Chris Says: Harlingen by 10

San Antonio Madison (8-4) vs. Laredo United (9-3), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium
Mike Says: Laredo United by 14
Chris Says: Laredo United by 7

DIVISION II

Region I

Abilene (9-3) vs. Mansfield (11-1), time 2 p.m. Saturday, Abilene's Shotwell Stadium
Notes: Mansfield won their 2008 Bi-District matchup 20-14
Mike Says: Abilene by 8
Chris Says: Mansfield by 3

Abilene Cooper (9-3) vs. Mansfield Timberview (10-2), 7 p.m. Saturday, Abilene's Shotwell Stadium
Notes: Timberview won their 2007 Bi-District matchup 17-13
Mike Says: Abilene Cooper by 23
Chris Says: Abilene Cooper by 10

Region II

Longview (11-1) vs. Spring Dekaney (10-2), 2 p.m. Saturday, Corsicana
Mike Says: Longview by 14
Chris Says: Longview by 14

Garland Rowlett (8-4) vs. Spring Westfield (9-3), 2 p.m. Saturday, Georgetown
Mike Says: Garland Rowlett by 11
Chris Says: Garland Rowlett by 7

Region III

Katy (12-0) vs. La Porte (11-1), 6 p.m. Saturday, Houston's Tully Stadium
Notes: Katy won their 2008 & 2009 matchups against La Porte
Mike Says: Katy by 21
Chris Says: Katy by 6

Houston Memorial (9-3) vs. Port Arthur Memorial (11-1), 1 p.m. Saturday, Humble's Turner Stadium
Notes: Houston Memorial won this matchup last year 34-10
Mike Says: Port Arthur Memorial by 1
Chris Says: Port Arthur Memorial by 3

Region IV

Cibolo Steele (12-0) vs. Laredo Alexander (12-0), 7:30 p.m. Friday, Laredo's Student Activity Complex
Mike Says: Cibolo Steele by 19
Chris Says: Laredo Alexander by 4

San Antonio Reagan (11-1) vs. McAllen Memorial (12-0), 3 p.m. Saturday, McAllen
Mike Says: San Antonio Reagan by 22
Chris Says: McAllen Memorial by 3

 

Texas High School Football CLASS 4A Playoff Dates & Locations & Predictions

DIVISION I

Region I

Wichita Falls Rider (9-3) vs. Killeen (8-4), 2 p.m. Saturday, Mansfield's Newsom Stadium
Mike Says: Wichita Falls Rider by 12
Chris Says: Wichita Falls Rider by 10

Denton Ryan (12-0) vs. Waco Hewitt Midway (9-2), 1 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium
Notes: Ryan beat Midway 19-10 last year on their way to the championship game
Mike Says: Denton Ryan by 10
Chris Says: Waco Hewitt Midway by 7

Region II

Rockwall-Heath (11-1) vs. Sherman (9-3), 2 p.m. Saturday, Denton's Apogee Stadium
Mike Says: Sherman by 15
Chris Says: Rockwall-Heath by 4

Dallas Highland Park (12-0) vs. Tyler (9-3), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium
Mike Says: Dallas Highland Park by 2
Chris Says: Dallas Highland Park by 10

Region III

Vidor (10-2) vs. Angleton (12-0), 6 p.m. Friday, Galena Park ISD Stadium
Mike Says: Angleton by 14
Chris Says: Angleton by 10

Nederland (11-1) vs. Pearland Dawson (10-2), 6 p.m. Saturday, Galena Park ISD Stadium
Mike Says: Pearland Dawson by 18
Chris Says: Pearland Dawson by 24

Region IV

Austin Lake Travis (12-0) vs. Corpus Christi Flour Bluff (8-4), 2 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium
Notes: Lake Travis beat Flour Bluff in the 2009 Regionals 52-13
Mike Says: Austin Lake Travis by 23
Chris Says: Austin Lake Travis by 24

Cedar Park (10-2) vs. Weslaco East (11-1), noon Friday, Alamodome
Notes: Cedar Park won this matchup last year in the Regionals 48-7
Mike Says: Cedar Park by 23
Chris Says: Cedar Park by 21

DIVISION II

Region I

Canyon Randall (11-1) vs. Aledo (10-2), 6 p.m. Friday, Midland's Grande Communications Stadium
Mike Says: Aledo by 17
Chris Says: Aledo by 24

Lake Dallas (9-3) vs. Stephenville (10-2), 2 p.m. Friday, Justin's Northwest ISD Stadium
Mike Says: Stephenville by 18
Chris Says: Stephenville by 17

Region II

Frisco Centennial (12-0) vs. Corsicana (11-1), 7:30 p.m. Friday, Midlothian
Mike Says: Corsicana by 16
Chris Says: Corsicana by 10

Frisco (10-2) vs. Kilgore (7-5), 1 p.m. Friday, Forney
Mike Says: Kilgore by 17
Chris Says: Frisco by 10

Region III

Beaumont Ozen (7-5) vs. La Marque (10-2), 2 p.m. Saturday, Baytown's Stallworth Stadium
Mike Says: La Marque by 21
Chris Says: La Marque by 20

Dayton (9-3) vs. Manvel (12-0), 7 p.m. Friday, Deer Park
Mike Says: Manvel by 5
Chris Says: Manvel by 14

Region IV

Dripping Springs (9-3) vs. Corpus Christi Calallen (11-1), 4 p.m. Saturday, Alamodome
Mike Says: Corpus Christi Calallen by 21
Chris Says: Dripping Springs by 5

Kerrville Tivy (10-2) vs. Port Lavaca Calhoun (12-0), 8 p.m. Friday, Alamodome
Notes: These two schools meet in the Quarterfinals in 2009 with Tivy winning 38-31
Mike Says: Port Lavaca Calhoun by 1
Chris Says: Port Lavaca Calhoun by 10

Texas High School Football CLASS 3A Playoff Dates & Locations & Predictions

DIVISION I

Region I

Seminole (11-1) vs. Alvarado (12-0), 6:30 p.m. Friday, San Angelo Stadium
Mike Says: Alvarado by 11
Chris Says: Alvarado by 14

Region II

Celina (11-0) vs. Henderson (10-2), 7 p.m. Friday, Mesquite's Memorial Stadium
Mike Says: Henderson by 1
Chris Says: Henderson by 2

Region III

Tyler Chapel Hill (12-0) vs. Navasota (11-1), 7 p.m. Friday, Waco's Floyd Casey Stadium
Notes: Chapel Hill won this matchup in the Quarterfinals last year 42-13
Mike Says: Tyler Chapel Hill by 12
Chris Says: Tyler Chapel Hill by 7

Region IV

La Vernia (7-5) vs. West Columbia (12-0), 6 p.m. Friday, Cypress' Berry Complex
Mike Says: West Columbia by 16
Chris Says: West Columbia by 10

 

 

DIVISION II

Region I

Shallowater (10-2) vs. Snyder (11-1), 2 p.m. Friday, Midland's Grande Communications Stadium
Mike Says: Snyder by 13
Chris Says: Snyder by 10

Monahans (10-2) vs. Brownwood (8-4), 7:30 p.m. Friday, Sweetwater
Notes: Brownwood won this matchup in the Quarterfinals last year 44-13
Mike Says: Monahans by 1
Chris Says: Monahans by 7

Region II

Argyle (11-1) vs. Carthage (9-3), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium
Notes: Carthage won this matchup in the Quarterfinals last year 44-27
Mike Says: Argyle by 3
Chris Says: Carthage by 7

Van Alstyne (9-3) vs. Gilmer (12-0), 7:30 p.m. Friday, Forney
Mike Says: Gilmer by 14
Chris Says: Gilmer by 17

Region III

Bullard (8-4) vs. West Orange-Stark (9-3), 2 p.m. Saturday, Shenandoah's Woodforest Stadium
Mike Says: West Orange-Stark by 19
Chris Says:

Lorena (7-5) vs. Coldspring-Oakhurst (12-0), 6 p.m. Friday, Brenham
Notes: Lorena beat Coldspring-Oakhurst 33-29 in the 2009 Regionals
Mike Says: Coldspring-Oakhurst by 14
Chris Says: Coldspring-Oakhurst by 20

Region IV

Devine (12-0) vs. Wharton (6-6), 6 p.m. Saturday, Sinton
Mike Says: Devine by 17
Chris Says: Devine by 21

Wimberley (12-0) vs. Sweeny (8-4), 2 p.m. Friday, Victoria
Notes: Wimberley won last years Regional game against Sweeny 42-17
Mike Says: Wimberley by 16
Chris Says: Wimberley by 20

 

Texas High School Football CLASS 2A Playoff Dates & Locations & Predictions

DIVISION I

Region I

Muleshoe (10-1) vs. Merkel (9-1), 7 p.m. Friday, Wolfforth
Mike Says: Muleshoe by 2
Chris Says: Muleshoe by 8

Eastland (11-0) vs. Wall (11-0), 7 p.m. Friday, Abilene Wylie HS
Mike Says: Eastland by 1
Chris Says: Eastland by 10

Region II

New Boston (10-2) vs. Melissa (9-1), 7:30 p.m. Friday, Paris
Mike Says: New Boston by 10
Chris Says: Melissa by 10

Daingerfield (9-3) vs. Redwater (8-3), 7:30 p.m. Friday, Hallsville
Notes: Redwater beat Daingerfield 43-26 in district play this year
Mike Says: Daingerfield by 15
Chris Says: Daingerfield by 17

Region III

Gilmer Harmony (9-2) vs. Crockett (10-1), 7 p.m. Saturday, Nacogdoches' Bryce Stadium
Mike Says: Crockett by 13
Chris Says: Crockett by 4

East Chambers (9-2) vs. Tatum (10-2), 7:30 p.m. Friday, Lufkin
Mike Says: Tatum by 11
Chris Says: Tatum by 10

Region IV

Lago Vista (10-1) vs. Blanco (7-5), 7:30 p.m. Saturday, Austin's House Park
Mike Says: Lago Vista by 5
Chris Says: Blanco by 7

Hempstead (11-0) vs. Hallettsville (7-5), 7:30 p.m. Friday, Giddings
Mike Says: Hempstead by 16
Chris Says: Hempstead by 17

DIVISION II

Region I

Abernathy (10-1) vs. Holliday (9-2), 3 p.m. Friday, Sweetwater
Mike Says: Holliday by 13
Chris Says: Holliday by 10

Cisco (11-0) vs. Idalou (10-1), 7:30 p.m. Friday, Colorado City
Notes: Cisco won in their 2002 & 2008 playoff matchups
Mike Says: Idalou by 8
Chris Says: Idalou by 10

Region II

Gunter (9-2) vs. Lone Oak (8-4), 7:30 p.m. Friday, Royse City
Mike Says: Gunter by 1
Chris Says: Gunter by 7

Corsicana Mildred (11-0) vs. Hughes Springs (6-5), 7:30 p.m. Friday, Van
Mike Says: Corsicana Mildred by 5
Chris Says: Corsicana Mildred by 7

Region III

Arp (9-2) vs. Corrigan-Camden (9-3), 7:30 p.m. Friday, Buffalo
Mike Says: Arp by 5
Chris Says: Corrigan-Camden by 10

Franklin (10-2) vs. Lexington (9-2), 7 p.m. Friday, A&M Consolidated HS
Notes: Lexington won their district game this year 28-19
Mike Says: Lexington by 9
Chris Says: Franklin by 7

Region IV

Sonora (11-0) vs. East Bernard (10-1), noon Saturday, Alamodome
Mike Says: Sonora by 12
Chris Says: East Bernard by 7

Poth (11-0) vs. Refugio (11-0), 7:30 p.m. Friday, Victoria
Notes: Refugio is 6-1 vs. Poth since 1996 including a 34-19 win in the Regional round last year
Mike Says: Refugio by 6
Chris Says: Refugio by 21

 

Texas High School Football CLASS 1A Playoff Dates & Locations & Predictions

DIVISION I

Region I

Seymour (9-3) vs. Sundown (11-0), 1 p.m. Friday, Abilene Wylie
Mike Says: Sundown by 4
Chris Says: Sundown by 10

Albany (11-0) vs. Stamford (10-2), 7:30 p.m. Friday, Abilene's Shotwell Stadium
Mike Says: Albany by 1
Chris Says: Albany by 7

Region II

Muenster (11-0) vs. Lindsay (8-4), 7:30 p.m. Friday, Denton's Collins Stadium
Mike Says: Muenster by 11
Chris Says: Muenster by 7

Clarksville (10-1) vs. Mart (9-2), 6 p.m. Friday, Whitehouse
Mike Says: Clarksville by 6
Chris Says: Mart by 10

Region III

Price Carlisle (11-0) vs. Lovelady (10-1), 7:30 p.m. Friday, Athens Bruce Field
Mike Says: Price Carlisle by 13
Chris Says: Price Carlisle by 10

Garrison (10-1) vs. Big Sandy (9-3), 7 p.m. Friday, Tyler's Rose Stadium
Mike Says: Garrison by 9
Chris Says: Garrison by 14

Region IV

Mason (11-0) vs. Ganado (11-0), 7:30 p.m. Friday, Smithson Valley
Notes: Ganado beat Mason in this round last year in 2008 23-14
Mike Says: Ganado by 1
Chris Says: Ganado by 4

Shiner (7-5) vs. Winters (9-3), 6 p.m. Saturday, Marble Falls
Mike Says: Shiner by 9
Chris Says: Shiner by 14

 

DIVISION II

Region I

Bovina (5-7) vs. Springlake-Earth (6-5), 7 p.m. Friday, Amarillo's Bivins Stadium
Mike Says: Springlake-Earth by 5
Chris Says: Springlake-Earth by 7

Morton (7-3) vs. Wellington (11-0), 2 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium
Mike Says: Wellington by 11
Chris Says: Wellington by 14

Region II

Munday (10-2) vs. Crosbyton (8-3), 1 p.m. Friday, Colorado City
Mike Says: Munday by 7
Chris Says: Munday by 10

Bronte (10-1) vs. Windthorst (9-1), 1 p.m. Friday, Abilene's Shotwell Stadium
Mike Says: Windthorst by 9
Chris Says: Windthorst by 10

Region III

Mount Enterprise (10-1) vs. Chilton (8-4), 7:30 p.m. Friday, Teague
Mike Says: Mount Enterprise by 1
Chris Says: Mount Enterprise by 4

Hubbard (9-2) vs. Tenaha (10-0), 1 p.m. Friday, Tyler's Rose Stadium
Mike Says: Tenaha by 14
Chris Says: Tenaha by 17

Region IV

Granger (10-1) vs. Burton (10-2), 6:30 p.m. Friday, Elgin's Wildcat Stadium
Mike Says: Burton by 12
Chris Says: Granger by 7

Bruni (7-4) vs. Falls City (9-2), 7:30 p.m. Friday, CC Calallen
Notes: Falls City beat Bruni 49-14 in district play this year
Mike Says: Falls City by 7
Chris Says: Falls City by 10

0 Comments

  1. Laketravisfoootballrules

    November 24, 2011 at 12:41 pm

    Between LT and CP, 25 4A will put somewhere from 100-120 points on the Coastal Bend teams, who will be lucky to get 14 points between them. Hoping that Dripping Springs takes out Calallen to complete the sweep. The Drip has only lost to CP, LT and Wimberly, really good teams, they are peaking at the right time. Tivy over PLC by 7.

What are your thoughts?