Lone Star Gridiron

2011 7-4A All-District Teams

MVP -- James Bailey, Everman, Sr.;

Offensive Player of the Year -- Cory Franklin, Everman, Sr.;

Defensive Player of the Year -- Devon Benton, Mansfield Summit, Sr.;

Newcomer of the Year -- Terrance Cook, Everman, Fr.

 

 
FIRST TEAM OFFENSE

Quarterback -- Corey Bailey, Burleson, Sr.;

Running back -- LJ Holmes, Cleburne, Sr.; Lewis Washington, Mansfield Summit, Sr.;

Fullback -- Matt Slemmons, Granbury, Sr.;

Tight end -- Deont'e Booker, Everman, Sr.;

Wide receiver -- Tyler Wright, Granbury, Sr.; LaBradford Harold, North Crowley, Sr.; Cooper Walls, Cleburne, Jr.; Andy Mensah, Mansfield Summit, Sr.;

Center -- Fred Gipson, Everman, Sr.;

Guard -- Kendrick Robinson, Everman, Sr.; Johnny Shepard, Granbury, Jr.;

Tackle -- Derek Baldeschwiler, Burleson, Jr.; Bret Roper, Granbury, Sr.;

Utility -- Matt Slemmons, Granbury, Sr.; Donovan Ellis, Mansfield Summit, Jr.;

Kicker -- Brent Phillips, Granbury, Sr.; David Castro, Joshua, Sr.

 

 

 
FIRST TEAM DEFENSE

End -- Jacob Kennedy, Everman, Jr.; Devante Richardson, Arlington Seguin, Jr.; Cortez Harris, Mansfield Summit, Jr.;

Tackle -- Jarrod White, Arlington Seguin, Sr.; Andrew Guerra, Mansfield Summit, Sr.;

Linebacker -- Torey Boozer, Everman, Jr.; Kirk Wallace, Granbury, Sr.; Matt Slemmons, Granbury, Sr.; Josh Green, Arlington Seguin, Sr.; Micah Awe, Mansfield Summit, Jr.;

Cornerback -- Antonio Wallace, Everman, Sr.; Marcus Randle, Mansfield Summit, Sr.;

Safety -- Sebastian Murray, Burleson, Sr.; Steven Aikens, Arlington Seguin, Jr.; Brandon Allen, Mansfield Summit, Sr.;

Punter -- David Castro, Joshua, Sr.

 

 

 
SECOND TEAM OFFENSE

Quarterback -- Xavier Williams, Mansfield Summit, Sr.;

Running back -- Larry Cheeks, North Crowley, Soph.; Brandon Davis, Granbury, Jr.; Darius Stewart, Arlington Seguin, Sr.;

Fullback -- Jordan Brockway, Burleson, Sr.;

Tight end -- Jordan Brockway, Burleson, Sr.;

Wide receiver -- Marquis Thompson, Burleson, Sr.; Hunter Watson, Burleson, Sr.; James Harper, North Crowley, Sr.; Garrett Rhoades, Joshua, Sr.; Martice McNeil, Arlington Seguin, Sr.; Robert Davis, Everman, Sr.;

Center -- Chad Williams, Burleson, Sr.;

Guard -- Bobby Lynch, Burleson, Sr.; Nick Garcia, Mansfield Summit, Sr.;

Tackle -- Charles Williams, North Crowley, Sr.; Bobby Romero, Everman, Jr.; Garrett Smith, Mansfield Summit, Sr.; JD Harris, Arlington Seguin, Sr.;

Utility -- Will Martin, Arlington Seguin, Jr.;

Kicker -- Daniel Cruz, Everman, Jr.

 

 

 

 

SECOND TEAM DEFENSE

End -- Kaylan Hughes, North Crowley, Sr.; Blake Holley, Joshua, Sr.; Bryan Ohene-Gyeni, Mansfield Summit, Jr.;

Tackle -- Tyler Tritten, Burleson, Sr.; Xavier Jones, North Crowley, Sr.; Jonas Guiterrez, Granbury, Jr.; James Austin, Everman, Sr.;

Linebacker -- Dayrell Freeman, North Crowley, Sr.; Tyrone Darling, Arlington Seguin, Sr.; Dylan Dippel, Burleson, Sr.; Eric Akinibossun, Arlington Seguin, Sr.; Allen Huynh, Mansfield Summit, Sr.;

Cornerback -- Colt Marsh, Burleson, Sr.; Dalvyn Bailey, Arlington Seguin, Sr.; Kolbi Nixon, Mansfield Summit, Jr.;

Safety -- Billy Neal, North Crowley, Sr.; Jacovan Offutt, Arlington Seguin, Jr.;

Punter -- Ryan Rodriguez, Granbury, Sr.

What are your thoughts?