Lone Star Gridiron

Texas Sports Writers Association Class 1A All-State team

FIRST TEAM OFFENSE

Quarterback — Reginald Davis, Tenaha, 6-1,185, sr.

Running backs — David Mora, Mason, 5-5, 165, sr.; Garrett Carter, Sundown, 6-1, 205, sr.; and (tie) Hunter Ammons, Mount Enterprise, 5-10, 175 jr. Josh Labay, Ganado, 5-10, 165, sr.

Wide receivers — Jessie Ramos, Stamford, 5-10, 150, sr. and (tie) Andres Alaniz, Ben Bolt, 6-1, 165, sr. and Dominique Barton, Normangee, 6-1, 175, sr.

Tight end — Cody Petree, Albany, 6-2, 210, sr.

Guards — Korey Zavala, Mason, 6-3, 250, sr. and Luke Crabtree, Muenster, 6-1, 210, sr.

Center — (tie) Kord Bradshaw, Garrison, 6-2, 290, sr. and Lucas Veitenheimer, Windthorst, 6-2, 257, sr.

Tackles — Dylan Hofmann, Mason, 6-2, 245, sr. and LaDarren Cooks, Tenaha, 6-3, 305, sr.

kicker — Garrett Yancey, Lindsay, 5-9, 140, sr.

POY — Davis, Tenaha, 6-1,185, sr.

Coach of the year — Cade Burns, Mason

 

 

 

FIRST TEAM DEFENSE

Linemen — Blanford Paul, Munday, 6-0, 245, sr.; Michael Green, Big Sandy, 6-1, 270, sr.; C.J. Henderson, Garrison, 5-11, 230, sr.; and (tie) Stephen McPeters, Clarksville, 6-6, 210, jr. and John Jentsch, Milano, 6-4, 245, sr.

Linebackers — Cade Cihal, Ganado, 6-0, 200, sr.; Terrell Pride, Mart, 5-8, 185, sr.; Nick Navarette, Mason, 5-10, 165, sr.; George Bauman, Big Sandy, 6-0, 190, sr.

Secondary — Chance Stockbridge, Mason, 5-9, 138, sr.; Taurus Keppard, Big Sandy, 6-1, 185, jr.; Dustin Castillo, Wellington, 5-11, 170, sr.; Trey Thedford, Ganado, 6-2, 195, sr.

Punter — John Jentsch, Milano, 6-4, 245, sr.

Kick returner — Dee Paul, Munday, 6-0, 160, jr.

POY — Stockbridge, Mason, 5-9, 138, sr.

 

 
SECOND TEAM OFFENSE

Quarterback — Hagen Hutchinson, Stamford, 6-2, 180, jr.

Running backs — Bradley Walker, Hubbard, 5-8, 160, jr.; Roddrick Taylor, Munday, 5-10, 165, jr.; Creed Coalson, Bronte, 5-11, 160, sr.

Wide receivers — Reid Horton, D'Hanis, 6-0, 155, sr. and Issac Lewis, Canadian, 5-7, 165, sr.

Tight end — Gary Moore, Clarksville, 6-6, 221, jr.

Guards — Colby Conner, Springlake-Earth, 6-5, 340, sr. and Scott Lyssy, Falls City, 6-1, 200, sr.

Center — Grant James, Ralls, 6-1, 255, sr.

Tackles — Blake Atnip, Seymour, 6-8, 320, sr. and (tie) Austin McClinton, Hubbard, 6-0, 250, sr. and Orrin Vinson, Albany, 5-10, 215, sr.

kicker — Rio Schmidt, Mason, 6-0, 175, jr.

 

 
SECOND TEAM DEFENSE

Linemen — Scott Lyssy, Falls City, 6-1, 200, sr.; Cody Petree, Albany, 6-2, 210, sr.; Dylan Stallcup, Windthorst, 6-7, 225, sr.; Trevor Cobb, Clarendon, 5-11, 165, jr.

Linebackers — Andy Flusche, Muenster, 6-3, 225, jr.; Jordan Henderson, Hubbard, 5-11, 210, soph.; Michael Taylor, Alto, 6-1, 220, jr.; Jose Gonzalez, Munday, 5-6, 155, sr.

Secondary — Xavier Bethany, Burton, 6-1, 190, sr.; Elder Rojas, Springlake-Earth, 5-9, 155, jr.; Chad Hodge, Sundown, 5-9, 140, soph.; Jessie Ramos, Stamford, 5-10, 150, sr.

Punter — Rio Schmidt, Mason,5-10, 180, jr.

Kick returner — Darius Darnell, Normangee, 6-1, 160, sr.

 

 
THIRD TEAM OFFENSE

Quarterback — (tie) H.B. Rosser, Clarksville, 5-10, 180, sr. and Klark Ashmore, Wellington, 5-11, 170, soph.

Running backs — Cristian Sandoval, Winters, 6-10, 160, sr.; Crey Dickerson, Detroit, 5-7, 155, sr.; (tie) Cedric Carter, Chilton, 5-11, 200, sr. and Trevor Arthur, Morton, 5-8, 175, sr.

Wide receivers — Dustin Castillo, Wellington, 6-0, 170, sr. and Pecos Martin, Olton, 5-7, 150, sr.

Tight end — Russell Carrell, Garrison, 6-3, 220, sr.

Guards — Clay Hudson, Albany, 6-2, 210, sr.; Lee White, Munday, 5-8, 245, sr. and David Young, Mount Enterprise, 6-1, 265, sr.

Center — Victor Barrera, Ben Bolt, 5-8, 225, sr.

Tackles — Rob Montgomery, Albany, 6-3, 300, jr. and Roy Alaniz, Stamford, 5-10, 240, jr.

kicker — Jordy Cruz, Windthorst, 5-8, 217, sr.

 

 

 

THIRD TEAM DEFENSE

Linemen — Juan Villanueva, Price Carlisle, 5-10, 235, sr.; Zach Berry, Panhandle, 6-4, 190, jr.; Cody Strmiska, Granger, 5-11, 230, sr.; Tyler Gorman, Ganado, 6-3, 240, sr.

Linebackers — DeAaron Roland, Tenaha, 6-1, 215, jr.; Dominique Messer, Milano, 6-4, 175, jr.; Colin Reed, Normangee, sr.; Ray Parmer, Tahoka, 5-10, 200, soph.

Secondary — Tyler Berardi, Windthorst, 5-8, 150, sr.; Hunter Key, Garrison, 6-1, 160, jr.; Octavius Griffith, Tenaha, 5-11, 170, sr.; and (tie) Kaleb Reese, Ralls, 5-10, 175, soph.; Leonard Williams, Mart, 5-9, 165, sr.; Jared Poncho, Price Carlisle, 6-2, 165, jr.; and Bubba Greer, McCamey, 6-1, 165, sr.

Punter — Dean Fleitman, Lindsay, 6-3, 185, sr.

Kick returner — Leonard Williams, Mart, 5-9, 165, sr.

 

 
HONORABLE MENTION

Guards — Jerry Gonzales, Stamford, 5-11, 205, sr.; Troy Holdman, Sundown, 5-11, 250, jr.; Kenny Kocian, Ganado, 5-10, 255, jr.; Derek Mankins, Windthorst, 6-4, 284, jr.; Valentin Mendoza, Valley Mills, 5-7, 200, sr.

Center — Fabian Esquivel, Winters, 5-10, 255, sr.

Tackles — Derek Duke, Shiner, 5-11, 210, sr.; Connor Fuhrmann, Lindsay, 6-2, 245, sr.; Beau Grigg, Bronte, 6-0, 245, sr.; Logan Groves, Munday, jr.; Mark Jones, Muenster, sr.; Michael Kline, Kerens, 5-9, 215, jr.; Ty Lay, Stinnett West Texas, 6-2, 265, sr.; Casey Lantelme, Stratford, 6-1, 245, sr.; Ty Morrow, Canadian, 6-3, 275, sr.; Kenny Patterson, Wellington, 5-11, 310, sr.; Emmitt Salinas, Ben Bolt, jr.; Jacob Thomas, Wheeler, 5-11, 260, sr.; Will Yeager, Lovelady, 6-4, 245, sr.

Receivers — Tyler Baker, Seymour, 5-11, 165, sr.; Damian DeSantiago, Booker, 5-8, 161, jr.; Donam Johnson, Hubbard, 5-10, 160, sr.; Casey Jones, Pettus, 6-0, 145, jr.; Tristan Mejia, Kenedy, 6-0, 170, sr.; Shaquille Mitchell, Tenaha, 6-1, 205, sr.; Jared Poncho, Price Carlisle, 6-2, 165, jr.; DeNerian Thomas, Mart, 5-9, 165, fr.; Zachary Wauer, Booker, 5-5, 131, sr.

Tight ends — Andrew Ontiveroz, Marfa, 6-3, 205, sr.; Case Silliman, Ganado, 6-2, 225, sr.; Patrick Walker, Grapeland, 6-1, 175, soph.

Quarterbacks — Tyler Anderle, Muenster, 6-2, 190, sr.; Gunner Baker, Price Carlisle, 6-2, 175, jr.; Chance Barlow, D'Hanis, 5-11, 160, jr.; Ryan Beck, Pettus, 6-2, 200, sr.; Xavier Bethany, Burton, 6-1, 190, sr.; Jake Bumguardner, Albany, 5-10, 170, jr.; James Ellis, Big Sandy, 5-10, 165, sr.; Andrew Fellows, Iraan, 6-1, 205, sr.; Braden Hudson, Canadian, 5-11, 175, sr.; Colin Reed, Normangee, 5-11, 175, sr.; Leonard Williams, Mart, 5-9, 165, sr.

Running Backs — Nathan Burkhalter, Garrison, 6-2, 190, sr.; Ricky Cantu, La Villa, 5-9, 170, sr.; Tyler Coats, Electra, sr.; Jerrod Collier, Gruver, 5-10, 170, sr.; Darius Darnell, Normangee, 6-1, 160, sr.; Chavis Gregory, Tenaha, 5-10, 215, soph.; Hayden Guest, Wheeler, 5-9, 160, sr.; Chase Hammer, Muenster, 6-2, 185, sr.; Juwan Mathis, Burton, 5-7, 155, jr.; Gabriel Ramirez, Ben Bolt, sr.; Hayden Ray, Miles, 5-8, 165, jr.; Tyler Wiatrek, Falls City, 6-1, 180, sr.

Kickers — Jake Bumguardner, Albany, 5-10, 170, jr. and Edgar Flores, Tenaha, sr.

Linemen — L.J. Collier, Munday, 6-2, 220, soph.; LaDarren Cooks, Tenaha, 6-3, 305, sr.; Kaegan Dillard, Valley Mills, jr.; Tyler Endsley, Milano, 6-3, 290, sr.; Salvador Escamilla, Canadian, 6-0, 250, sr.; Mark Jones, Muenster, 5-10, 180, sr.; Ty Lay, Stinnett West Texas, 6-2, 265, sr.; Dametrice Marshall, Alto, 5-9, 285, jr.; Case Silliman, Ganado, 6-2, 225, sr.; Jacob Thomas, Wheeler, 5-11, 260, sr.; D.J. Woods, Kerens, 5-10, 200, sr.; Korey Zavala, Mason, 6-3, 250, sr.

Linebackers — Hollis Adler, Mart, sr.; R.J. Bell, Bosqueville, 5-10, 205, jr.; Tanner Clay, Panhandle, 5-11, 240, sr.; Ivan Gonzalez, Ben Bolt, jr.; Jermey Gover, Springlake-Earth, 6-4, 210, jr.; Britton Hale, McCamey, 5-10, 200, sr.; Tyler Hastings, Mertzon Irion County, 6-3, 210, sr.; Dylan Havlak, Miles, 6-2, 210, jr.; Brandon Heard, Quanah, jr.; Braydon Ingram, Windthorst, 6-1, 205, sr.; Josh Hudman, Albany, 5-10, 190, sr.; Jeremy Mize, Sundown, 5-8, 170, sr.; Collin Nail, Mart, 5-9, 184, fr.; Manny Ramirez, Booker, 5-10, 204, sr.; Jarrian Roberts, Clarksville, sr.; Chase Schreiber, Windthorst, 5-10, 160, sr.; Andrew Serrato, Munday, 5-10, 170, sr.; Jacob Stafford, Shiner, soph.; Tucker Stokes, Garrison, 5-11, 190, sr.; Tyler Sullivan, Petrolia, 5-10, 165, sr.; Tyler Wiatrek, Falls City, 6-1, 180, sr.

Defensive Backs — Sam Callison, Valley Mills, 6-2, 150, sr.; Chance Cook, Tahoka, 5-8, 160, sr.; James Friel, Van Horn, 5-10, 195, sr.; Hud Harrison, Lindsay, 5-10, 150, jr.; Reid Horton, D'Hanis, 6-0, 155, sr.; Tyler Horton, Goldthwaite, 6-2, 175, sr.; Braden Hudson, Canadian, 5-11, 175, sr.; Hagen Hutchinson, Stamford, 6-2, 180, jr.; Tristan Johnson, Hubbard, 5-9, 160, sr.; John Lewis, Collinsville, soph.; Riley Ripley, Winters, 6-2, 160, sr.; Matthew Schovajsa, Crosbyton, sr.; DeNerian Thomas, Mart, 5-9, 165, fr.; Colton Ware, Kerens, 6-0, 170, sr.

Punters — Tyler Coats, Electra, 5-11, 185, sr. and Riley Ripley, Winters, sr.

Kick returner — Andres Alaniz, Ben Bolt, 6-1, 165, sr.

One Comment

  1. Pingback: 11 Lions Added To All-State Teams

What are your thoughts?