Lone Star Gridiron

Texas Sports Writers Association Class 5A All-State team

FIRST TEAM Offense

Linemen -- J.J. Prince, Southlake Carroll, 6-6, 275, sr.; Curtis Riser, DeSoto, 6-4, 295, sr.; Kyle Marrs, Northside Brandeis, 6-6, 302, sr.; and Germaine Ifedi, Houston Westside, 6-5, 304, sr.

Center -- Hiva Lutui, Euless Trinity, 6-1, 285, sr.

Wide receivers -- Jake Oliver, Dallas Jesuit, 6-4, 194, jr. and Sabian Holmes, Southlake Carroll, 5-10, 175, sr.

Tight end -- Nick Baratti, Klein Oak, 6-2, 215, sr.

Quarterback -- Kenny Hill, Southlake Carroll, 6-2, 205, jr.

Running backs -- Trey Williams, Spring Dekaney, 5-10, 175, sr.; Bryan Driskell, McKinney Boyd, 5-8, 170, jr. and Marquis Warford, SA Madison, 5-9, 165, jr.

Place-kicker -- Jake Wilcox, SA Reagan, 6-1, 180, sr.

Player of the Year --Williams, Spring Dekaney, 5-10, 175, sr.

 

 

 

FIRST TEAM Defense

Linemen -- Devonte Fields, Arlington Martin, 6-4, 240, sr.; Tomme Mark, Lufkin, 6-3, 270, sr.; Vincent Taylor, SA Madison, 6-3, 255, jr.; and Dan Kottman, Denton Guyer, 6-1, 260, sr.

Linebackers -- Will Davis, Southlake-Carroll, 6-1, 210, sr.; Peter Jenkins, Dallas Skyline, 6-1, 205, sr.; DeMarkus Lathan, Longview, 5-9, 190, jr.; and (tie) Brad Florence, Round Rock Westwood, 6-3, 205, sr.; Ross Luensmann, Cibolo Steele, 6-0, 185, sr. and A.J. Hilliard, Klein Oak, 6-2, 210, sr.

Secondary -- Jarrett Irving, Spring Dekaney, 5-11, 190, sr.; Jalen Mills, DeSoto, 6-1, 190, sr.; Zack Sanchez, Keller Central, 6-1, 170, sr.; and Erik Huhn, Cibolo Steele, 6-3, 200, jr.

Punter --Quinton White, A&M Consolidated, 5-8, 190, sr.

Kick returner -- (tie) Trey Williams, Spring Dekaney, 5-10, 175, sr. and Joshua Wilhite, Hightower, 5-11, 180, sr.

Player of the Year -- Davis, Southlake-Carroll, 6-1, 210, sr.

Coach of the Year -- Willie Amendola, Dekaney

 

 

 

 

SECOND TEAM Offense

Linemen -- Colton Hanson, New Braunfels, 6-6, 290, sr.; Jhermikal Partner, Longview, 6-0, 260, sr.; Hayden Vinson, San Angelo Central, 6-7, 291, sr.; and Christian Harper, North Shore, 6-4, 270, sr.

Center -- Mikey Matthews, Fort Bend Elkins, 6-3, 260, sr.

Wide receivers -- Andrew Rodriguez, Allen, 5-10, 170, sr. and RaShaad Samples, Dallas Skyline, 6-0 175, jr.

Tight end -- Armand Nance, Spring Dekaney, 6-1, 215, sr.

Quarterback -- (tie) Bralon Addison, Fort Bend Hightower, 5-10, 182, sr. and Tommy Armstrong, Cibolo Steele, 6-2, 210, sr.

Running backs -- B.J. Catalon, Houston Westside, 5-8, 190, sr.; Joel Kimpela, Euless Trinity, 5-10, 185, sr.; and Jack Fields, EP Americas, 6-0, 210, sr.

Place-kicker -- Travis Tamez, Mesquite Horn, 5-11, 205, sr.

 

 

 
SECOND TEAM Defense

Linemen -- Michael Richardson, DeSoto, 6-4, 240, sr.; Jamal Palmer, McKinney Boyd, 6-3, 230, sr.; Eric Maus, Cibolo Steele, 6-4, 220, sr.; LaDarius Carpenter, Clear Springs, 6-2, 210, sr.

Linebackers -- Bo Brown, Katy, 6-1, 215, sr.; Luis Villanueva, Laredo Alexander, 5-11, 195, sr.; Nathan Prado, Harlingen, 5-10, 175, jr.; Lance Duran, Austin Westlake, 6-1, 215, sr.

Secondary --Michael Byrd, Laredo United, sr.; Sal Martinez, Edinburg, 5-11, 192, sr.; Bryson Echols, DeSoto, 5-11, 175, sr.; and DeVante Harris, Mesquite Horn, 5-11, 160, sr.

Punter -- Levi Jordan, Belton, 6-2, 180, sr.

Kick returner -- Marcus Johnson, Clear Springs, 6-2, 190, sr.

 

 

 

THIRD TEAM Offense

Linemen -- Henry Lea'aetoa, Euless Trinity, 6-2, 289, sr.; David Moore, Copperas Cove, 6-4, 260, sr.; Tim Ruiz, McAllen Memorial, 6-4, 285, jr.; and Ben Alexander, San Angelo Central, 6-1, 200, sr.

Center -- Darius James, Killeen Harker Heights, 6-5, 314, jr.

Wide receivers -- Cayleb Jones, Austin High, 6-3, 200, sr. and Blake Webb, The Woodlands, 6-0, 183, sr.

Tight end -- Vincent Hobbs, Mesquite Horn, 6-4, 240, sr.

Quarterback -- (tie) Alec Morris, Allen, 6-3, 240, sr.; Devante Kincade, Dallas Skyline, 6-2, 180, jr.; and Terrence Singleton, Port Arthur Memorial, sr.

Running backs -- Tavarreon Dickerson, Arlington, 5-9, 175, sr.; Kyle Hicks, Arlington Martin, 5-11, 185, jr.; and Quaylon Jones, Converse Judson, 5-6, 170, sr.

Place-kicker -- (tie) Eli Kuhns, Copperas Cove, 6-2, 185, sr. and Zane Gonzales, Deer Park, 5-11, 150, jr.

 

 

 
THIRD TEAM Defense

Linemen -- J.J. Bynum, A&M Consolidated, 6-2, 270, sr.; Jose Montiel, Weslaco, 5-11, 210, sr.; Ghafona Iduwe, Duncanville, 6-3, 245, sr.; and (tie) Kerrick Huggins, Dallas Skyline, 6-3, 280, jr.; Joe Guthrie, Belton, 6-0, 215, jr.; and David Harris, Cedar Hill, 6-0, 240, sr.

Linebackers -- Tyler Marriott, McAllen Memorial, 6-2, 190, Sr.; Bryant Stites, McAllen Memorial, 5-10, 190, Sr.; Jordan Burton, Longview, 6-1, 195, jr.; Philip Sorrells, Amarillo, 5-11, 210, sr.

Secondary -- Corey Bartley, Longview, 5-8, 170, jr.; Xavier Johnson, Abilene, 5-11, 190, jr.; Ilaiu Moeakiola, Euless Trinity, 6-0, 199, sr.; and (tie) Jesse Washington, Clear Springs, 6-0, 190, sr. and Corey Thompson, Fort Bend Elkins, 6-2, 205, sr.

Punter -- (tie) Joshua Stump, Beaumont West Brook, 5-11, 185, sr. and Luis Garcia, Lufkin, 5-10, 160, jr.

Kick returner -- Orlando Thomas, Copperas Cove, 5-11, 80, sr.

 

 

 

 

HONORABLE MENTION

Linemen -- Jimmy Chung, Irving, 6-3, 280, sr.; Greg Davis, Abilene, 6-1, 200, sr.; Daniel Mafileo, Mesquite, 5-6, 259, jr.; Donovan Williams, SA Madison, 6-2, 295, sr.; Steven Baggett, Arlington, 6-3, 255, sr.; Christian Garcia, Eagle Pass, 6-4, 317, sr.; Cameron Hughes, Harker Heights, 6-7, 305, sr.; Ross Lodge, Round Rock Westwood, 6-6, 292, sr.; Patrick Morris, Denton Guyer, 6-2, 280, jr.; Miguel Rodriguez, Weslaco, 6-4, 330, sr.; Nathan Thompson, SA MacArthur, 6-3, 275, sr.

Centers -- Austin Davis, Mansfield, jr.; Jacob Gonzales, Austin Anderson, 6-1, 260, sr.; Payton Jackson, Cibolo Steele, 6-2, 300, sr,; Erick Wren, Mesquite Horn, 6-1, 290, jr.

Receivers -- Jose Luis Barcenas, Browsville Porter, 5-10, 165, sr.; Randy Bermea, Harlingen, 5-11, 165, sr.; Nolan Brown, Colleyville Heritage, sr.; Conner Crane, Denton Guyer, 6-4, 190, sr.; Toree Daniel, Pasadena South Houston, 5-11, 180, jr.; Byron Daniels, SA Madison, 5-10, 170, soph.; Eric Hawkins, Longview, 5-11, 167, sr.; Austin Hays. SA Reagan, 6-3, 185, sr.; Thomas Johnson, Dallas Skyline, 6-0, 180, sr.; Marcus Johnson, Clear Springs, 6-2, 190, sr.; Marquise Johnson, Channelview, 6-2, 180, sr.; Devante Lacy, Grand Prairie, 5-8, 165, sr.; Keevan Lucas, Abilene, 5-9, 165, jr.; Tuff McClain, Klein Oak, 6-0, 170, sr.; Van Powell, Odessa Permian, sr.; Joshua Reynolds, Northside Jay, 6-3, 175, jr.; Chas Taylor, Flower Mound, 5-7, 150, sr.; Jordan Thompson, Katy, 5-9, 160, sr.; Stanley Wesley, Channelview, 5-9, 160, sr.; Peyton Williams, Southlake-Carroll, 6-1, 190, sr.

Tight end -- Matt Dimon, Katy, 6-3, 245, jr.

Quarterbacks -- Evin Abbe, Abilene, 6-1, 190, jr.; Jake Blakeledge, Clear Springs, 5-11, 180, sr.; Matt Davis, Klein Forest, 6-2, 211, sr.; Angel Garcia, EP Montwood, 5-10, 170, jr.; Brooks Haack, Katy, 6-2, 190, sr.; Averion Hurts, Channelview, 5-10, 175, sr.; Ben Johnson, Round Rock Westwood, 6-0, 185, sr.; Matthew Kaufmann, McAllen Memorial, 5-10, 185, sr.; Trevor Knight, SA Reagan, 6-4, 195, sr.; Kevin Ledesma, Harlingen, 5-8, 170, sr.; Brian Swain, Laredo Alexander, 5-11, 165, sr.; Charles Taylor, Mansfield Timberview, 5-9, 185, sr.; Trent White, Garland Sachse, 5-8 170, sr.

Running Backs -- Demetrius Banks, Deer Park, 205, sr.; Brian Blake, Harlingen, 5-7, 170, sr.; Jerry Bynum, Alief Elsik, 6-0, 95, sr.; Paxton Grayer, Abilene, 5-9, 180, sr.; Brandon Hamilton, Copperas Cove, 6-0 215, sr.; Devin Rushing, DeSoto, 5-9, 175, sr.; Gaylon Sanders, Temple, 5-9, 185, jr.; Trinton Ynclan, Northside Brandeis, 5-8, 160, jr.; Jamarcus Walker, Lufkin, 5-9, 175, sr.; Jacoby Webster, Midland, sr.; Boomer White, Houston Memorial, sr.

Kickers -- Jose Arzate, McAllen, sr.; Ben Grogan, Arlington Martin, jr.; Jeff Johnson, Katy, 5-9, 160, sr.; Colin McGuire, Round Rock Westwood, 5-10, 165, jr.

Linemen -- Chris Alexander, Pearland, Sr.; Nick Bowers, Mesquite, 5-11, 230, sr.; Josh Carraway, Lewisville Marcus, Sr.; Bryce Cottrell, Plano West, Sr.; Zach Danford, Cypress Fairbanks, 245, sr.; Matt Dimon, Katy, 6-3, 245, jr.; Dan Kottman, Denton Guyer, 6-1, 250, sr.; Koby Lange, New Braunfels, 6-2, 200, sr.; Moahengi Latu, Euless Trinity, Sr.; Dallas McClarty, Clear Springs, 5-11, 280, sr.; Mitchell Meyers, The Woodlands, 6-4, 260, sr.; Rex Montes, Colleyville Heritage, sr.; Armand Nance, DeKaney, 6-2, 245, sr.; Emmanuel Ogbah, Fort Bend Bush, 6-4, 230, sr.; Garrison Railsback, Abilene Cooper, 6-3, 225, sr.; Hassan Ridgeway, Mansfield, 6-4, 250, sr.; Braedon Robinson, SA East Central, 5-10, 270, sr.; Jessie Rogers, Arlington Bowie, 6-4, 240, sr.; Garret Sharp, McAllen Memorial, 6-2, 200, Jr.; Daniel Shaul, Klein Oak, Sr.; Dutton Watson, Midland, Sr.; Deatrich Wise, Hebron, 6-5, 235, sr.

Linebackers -- Willie Brown, San Angelo Central, 5-11, 210, sr.; Seth Culp, Temple, 5-11, 233, Sr.; Kendall Ehrlich, Pearland, 6-2, 208, sr.; Ryan Flannigan, Sugar Land Marshall, 6-1, 205, sr.; D.J. Green, Mesquite Horn, 6-2, 215, jr.; Garrett Hope, The Woodlands, Sr.; Tyler Lackey, Abilene, 5-10, 170, jr.; Jordan Leake, Odessa Permian, sr.; Kenneth Marshall Jr., South Houston, 6-0, 200, sr.; Darius McClinton, Copperas Cove, 6-0, 215, jr.; Dalton Miller, Northside Warren, 5-11, 180, sr.; Byron Mills, SA Wagner, 5-8, 172, jr.; Damien Neroes, Garland, 6-1, 215, sr.; Justin Owens, North Mesquite, sr.; Ray Pitts, Cypress Fairbanks, 5-10, 215, sr.; Joe Sikes, Lewisville Marcus, 6-0, 225, sr.; Domenic Spencer, Dallas Skyline, 5-11, 220, sr.; Taylor Young, DeSoto, 5-11, 205, jr.; Justin Vallilee, Colleyville Heritage, sr.; Tanner Vestal, Odessa Permian, jr.; Charles Wort, New Braunfels, 6-1, 205, sr.

Defensive Backs -- Martin Alvarez, Keller Central, 5-11, 185, sr.; George Baltimore, Mansfield, 6-0, 190, jr.; Colin Blake, Northside Brandeis, 6-3, 185, sr.; David Busby, Coppell, Sr.; Trey Caldwell, Richardson Berkner, Sr.; Anthony Canady, Mesquite, 5-8, 160, jr.; Kyle Carter, Brownsville Pace, Sr.; Tyler Chapa, Northside Warren,6-1, 175, sr.; Russell Cuellar, Katy Cinco Ranch, Sr.; Charles Grant, Mesquite, 5-10, 175, soph.; Sabian Holmes, Southlake Carroll, 5-10, 175, sr.; Jaylon Howard, Port Arthur Memorial, sr.; Austin Jupe. SA East Central, 6-1, 185, jr.; Sean McBryde, Killeen Ellison, 6-4, 205, sr.; Chase Moody, San Angelo Central, 5-9, 153, sr.; Daniel Ramirez, Harlingen, 6-1, 195, sr.; Dashone Smith, Klein Oak, 6-0, 185, sr.; Martel Summers, Leander, 6-0, 195, sr.; Chris Wilson, McAllen Memorial, 5-10, 170, sr.

Punters -- Joseph Pickett, Temple, sr.; Blayne Sells, SA East Central, 5-11, 190, sr.

Kick returners -- Wes Moore, Stony Point, 5-9, 160, jr.; Gary Tesch, Cypress Woods, 5-11, 175, sr.; Desmond Wyatt, Round Rock Westwood, 5-11, 180, sr.

3 Comments

  1. Pingback: Tigers Make All-State Teams

  2. Pingback: Sorrells Makes All-State Teams

  3. Pingback: Lance Duran Gets Selected To All-State Teams

What are your thoughts?