Lone Star Gridiron

Class 1A — 2014-2016 Reclassification and Realignment

2014-16 Official Football District Alignment

Conference 1A Division 1 6-Man

REGION 1

District 1

Miami

Happy

White Deer

Hart

Nazareth

District 2

Turkey Valley

Lorenzo

Petersburg

Spur

District 3

Anton

Whiteface

Meadow

New Home

Ropesville Ropes

District 4

Lamesa Klondike

Lenorah Grady

O'Donnell

Gail Borden

REGION 2

District 5

Fort Davis

Marfa

Rankin

Garden City

District 6

Robert Lee

Sterling City

Veribest

Water Valley

District 7

Hermleigh

Ira

Roscoe Highland

Westbrook

District 8

Knox City

Crowell

Aspermont

Rotan

REGION 3

District 9

Bryson

Newcastle

Saint Jo

Tioga

District 10

May

Gordon

Lingleville

Strawn

Gustine

District 11

Santa Anna

Zephyr

Evant

Lometa

District 12

Paint Rock

Eden

Rochelle

Medina

REGION 4

District 13

Blum

Covington

Kopperl

Aquilla

Gholson

District 14

Avalon

Milford

Abbott

Bynum

Coolidge

Penelope

District 15

Irving Universal Academy

Campbell

Savoy

Gilmer Union Hill

District 16

Bloomburg

Apple Springs

Chester

Laird Hill Leveretts Chapel

2014-16 Official Football District alignment

Conference 1A Division 2 6-Man

REGION 1

District 1

Briscoe Fort Elliott

Follett

Higgins

Lefors

District 2

Groom

Hedley

McLean

Silverton

District 3

Amherst

Kress

Lazbuddie

Cotton Center

District 4

Whitharral

Southland

Wellman-Union

Wilson

REGION 2

District 5

Balmorhea

Dell City

Sierra Blanca

Marathon

Sanderson

District 6

Grandfalls-Royalty

Imperial Buena Vista

Ackerly Sands

Loop

Welch Dawson

District 7

Loraine

Trent

Blackwell

Moran

District 8

Rising Star

Valera Panther Creek

Blanket

Sidney

REGION 3

District 9

Afton Patton Springs

Guthrie

Matador Motley County

Paducah

District 10

Haskell Paint Creek

Jayton

Lueders-Avoca

Rule

District 11

Benjamin

Chillicothe

Harrold

Vernon Northside

District 12

Throckmorton

Woodson

Bowie Gold-Burg

Forestburg

REGION 4

District 13

Brookesmith

Lohn

Richland Springs

Mullin

Cherokee

District 14

Iredell

Morgan

Walnut Springs

Cranfills Gap

Jonesboro

Oglesby

District 15

Trinidad

Ladonia Fannindel

Karnack

Mount Calm

Oakwood

District 16

Buckholts

Calvert

High Island

Prairie Lea

What are your thoughts?