Lone Star Gridiron

Class 3A — 2014-2016 Reclassification and Realignment

2014-16 Official Football District Alignment

Conference 3A Division 1

REGION 1

District 1

Amarillo River Road

Childress

Dimmitt

Friona

Littlefield

Muleshoe

District 2

Shallowater

Brownfield

Denver City

Slaton

Kermit

Tornillo

District 3

Merkel

Tuscola Jim Ned

Wall

Bangs

Brady

Early

Clyde

District 4

Breckenridge

Bowie

Boyd

Paradise

Ponder

Brock

REGION 2

District 5

Callisburg

Pilot Point

Pottsboro

Whitesboro

Farmersville

Van Alstyne

District 6

Scurry-Rosser

Dallas Life Oak Cliff

Sunnyvale

Red Oak Life

Caddo Mills

Commerce

District 7

Winnsboro

New Boston

Pattonville Prairiland

Redwater

Daingerfield

Mount Vernon

District 8

Big Sandy Harmony

Mineola

Quitman

Gladewater Sabine

Jefferson

White Oak

REGION 3

District 9

Comanche

Glen Rose

Grandview

Hillsboro

McGregor

West

Whitney

District 10

Cameron Yoe

Little River Academy

Rockdale

Troy

Florence

Lago Vista

District 11

Kemp

Eustace

Malakoff

Teague

Elkhart

Palestine Westwood

District 12

Woodville

Anahuac

Buna

Hardin

Kirbyville

Kountze

Warren

Winnie East Chambers

REGION 4

District 13

Comfort

Ingram Moore

Marion

San Antonio Cole

Universal City Randolph

Luling

District 14

Hempstead

Hitchcock

Altair Rice

Edna

Palacios

Vanderbilt Industrial

District 15

San Antonio Brooks Acd Sci & Eng

Goliad

Hallettsville

George West

Mathis

District 16

Aransas Pass

Bishop

Falfurrias

San Diego

Lyford

Santa Rosa

2014-16 Official Football District Alignment

Conference 3A Division 2

REGION 1

District 1

Amarillo Highland Park

Sanford-Fritch

Spearman

Tulia

Idalou

Lubbock Roosevelt

District 2

Cisco

Eastland

Henrietta

Holliday

Jacksboro

Nocona

Wichita Falls City View

Millsap

District 3

Post

Coahoma

Colorado City Colorado

Stanton

Ballinger

Coleman

District 4

Alpine

Crane

Big Lake Reagan Co.

Sonora

San Angelo Grape Creek

San Angelo TLC Academy

REGION 2

District 5

Gunter

Howe

Sadler S & S Consolidated

Leonard

Tom Bean

Whitewright

District 6

Lone Oak

Alba-Golden

Edgewood

Grand Saline

Cooper

Paris Chisum

District 7

De Kalb

Hooks

Hughes Springs

Linden-Kildare

Omaha Pewitt

Queen City

District 8

Winona

Diana New Diana

Elysian Fields

Waskom

Arp

Frankston

New London West Rusk

Troup

REGION 3

District 9

Rio Vista

Maypearl

Palmer

Mildred

Rice

Blooming Grove

District 10

Dublin

Clifton

Bruceville-Eddy

Marlin

Rogers

Jarrell

District 11

Crockett

Corrigan-Camden

Garrison

Hemphill

Newton

Deweyville

District 12

Franklin

Hearne

Lexington

Buffalo

Jewett Leon

New Waverly

Trinity

REGION 4

District 13

Boling

Danbury

East Bernard

Van Vleck

Wallis Brazos

El Maton Tidehaven

District 14

Blanco

Natalia

Karnes City

Nixon Smiley

Poth

Stockdale

District 15

Bloomington

Odem

Skidmore-Tynan

Taft

Banquete

Santa Gertrudis Academy

District 16

Cotulla

Dilley

Freer

Hebbronville

Monte Alto

What are your thoughts?