Lone Star Gridiron

2015 Week 7 Class 1A Games

Texas high school football scores predictions

2015 Week 7 Class 1A Games
Texas high school football games

To see live scores - head to our scoreboard page

Chris's pickChris20wred
Mike's pickMike20w

Check back throughout the week as we will be adding information right up until gametime!

Division I

Class 1A District 1

Happy vs *Miami
Hart Open
Nazareth vs *White Deer

Class 1A District 2

Lorenzo vs Southland
Petersburg vs Guthrie
Spur Open
Turkey Valley at Groom

Class 1A District 3

Anton Open
Meadow at *Whiteface
New Home at *Ropesville Ropes

Class 1A District 4

Borden County vs Water Valley
Lamesa Klondike at Motley County
Lenorah Grady vs Garden City
O'Donnell vs Ira

Class 1A District 5

Fort Davis at Dell City
Garden City at Lenorah Grady
Marfa vs El Paso Home School
Rankin vs Sterling City

Class 1A District 6

Robert Lee at Eden
Sterling City at Rankin
Veribest at Rochelle
Water Valley at Borden County

Class 1A District 7

Hermleigh at Trent
Ira at O'Donnell
Roscoe Highland at Lueders-Avoca
Westbrook at Loraine

Class 1A District 8

Aspermont vs Jayton
Crowell vs Calvert
Knox City at Paducah
Rotan at Throckmorton

Class 1A District 9

Bryson Open
Newcastle Open
Saint Jo at Denton Calvary
Tioga vs Bowie Gold-burg

Class 1A District 10

Gordon at *Lingleville
Gustine vs *May
Strawn Open

Class 1A District 11

Evant at Medina
Lometa at Blanket
Santa Anna at Blackwell
Zephyr vs Rising Star

Class 1A District 12

Eden vs Robert Lee
Medina vs Evant
Paint Rock Open
Rochelle vs Veribest

Class 1A District 13

Aquilla Open
Blum at *Covington
Gholson at *Kopperl

Class 1A District 14

Abbott at *Bynum
Avalon at *Milford
Coolidge vs *Penelope

Class 1A District 15

Campbell vs Gorman
Gilmer Union Hill vs Leverett's Chapel
Irving Universal Academy vs Dallas Tyler Street Christian
Savoy Open

Class 1A District 16

Apple Springs at Oakwood
Bloomburg Open
Chester Open
Leverett's Chapel at Gilmer Union Hill

Division II

Class 1A District 1

Follett vs Whitharral (at Happy)
Fort Elliott at Hedley
Higgins vs Kress
Lefors Open

Class 1A District 2

Groom vs Turkey Valley
Hedley vs Fort Elliott
McLean at Chillicothe
Silverton at Valley JV

Class 1A District 3

Amherst Open
Cotton Center at Wellman-Union
Kress at Higgins
Lazbuddie at Plainview Christian

Class 1A District 4

Southland at Lorenzo
Wellman-Union vs Cotton Center
Whitharral vs Follett (at Happy)
Wilson Open

Class 1A District 5

Balmorhea at Fort Hancock
Dell City vs Fort Davis
Marathon Open
Sanderson Open
Sierra Blanca at EP Faith Christian

Class 1A District 6

Ackerly Sands vs *Loop
Grandfalls-Royalty vs *Welch Dawson
Imperial Buena Vista Open

Class 1A District 7

Blackwell vs Santa Anna
Loraine vs Westbrook
Moran at Haskell Paint Creek
Trent vs Hermleigh

Class 1A District 8

Blanket vs Lometa
Rising Star at Zephyr
Sidney at Stephenville Home School
Valera Panther Creek Open

Class 1A District 9

Afton Patton Springs vs Benjamin
Guthrie at Petersburg
Motley County vs Lamesa Klondike
Paducah vs Knox City

Class 1A District 10

Haskell Paint Creek vs Moran
Jayton at Aspermont
Lueders-Avoca vs Roscoe Highland
Rule vs Vernon Northside

Class 1A District 11

Benjamin at Afton Patton Springs
Chillicothe vs McLean
Harrold at Forestburg
Vernon Northside at Rule

Class 1A District 12

Bowie Gold-burg at Tioga
Forestburg vs Harrold
Throckmorton vs Rotan
Woodson Open

Class 1A District 13

Brookesmith vs *Lohn
Cherokee Open
Mullin at *Richland Springs

Class 1A District 14

Cranfills Gap vs *Walnut Springs
Iredell vs *Morgan
Jonesboro vs *Oglesby

Class 1A District 15

Karnack Open
Ladonia Fannindel vs *Trinidad
Mount Calm vs Founders Classical Academy
Oakwood vs Apple Springs

Class 1A District 16

Buckholts Open
Calvert at Crowell
High Island vs Alvin Living Stones Christian
Prairie Lea vs SA Town East Chr HS

What are your thoughts?