Lone Star Gridiron

Class 5A Area Games, Locations & Scores

5A Texas high school football UIL

DIVISION I

Region I

El Paso Andress (9-2) vs. Lubbock Monterey (7-4), 8 p.m. Friday at Grande Communications Stadium in Midland
FINAL : Lubbock Monterey 52, El Paso Andress 14

Denton Ryan (11-0) vs. North Richland Hills Birdville (5-6), 3 p.m. Friday at Saginaw
FINAL : Denton Ryan 49, North Richland Hills Birdville 6

NEXT WEEK : Lubbock Monterey (8-4) vs. Denton Ryan (12-0)

El Paso Del Valle (10-1) vs. Lubbock Coronado (11-0), 4 p.m. Friday at Roswell, N.M.
FINAL : Lubbock Coronado 52, El Paso Del Valle 42

Justin Northwest Eaton (6-5) vs. Colleyville Heritage (10-1), 5 p.m. Friday at the University of North Texas
FINAL : Colleyville Heritage 42, Justin Northwest Eaton 7

NEXT WEEK : Lubbock Coronado (12-0) vs. Colleyville Heritage (11-1)

Region II

Mansfield Summit (7-4) vs. Dallas Spruce (9-2), 7 p.m. Friday at Gopher-Warrior Bowl in Grand Prairie.
FINAL : Mansfield Summit 69, Dallas Spruce 0

McKinney North (8-3) vs. Dallas Highland Park (10-1), Noon Friday at AT&T Stadium
FINAL : Dallas Highland Park 73, McKinney North 20

NEXT WEEK : Mansfield Summit (8-4) vs. Dallas Highland Park (11-1)

Mansfield Lake Ridge (10-1) vs. Dallas Adams (6-5), 2 p.m. Friday at Gopher-Warrior Bowl
FINAL : Mansfield Lake Ridge 70, Dallas Adams 7

Prosper (9-2) vs. Mesquite Poteet (6-5), 7:30 p.m. Friday at Allen
FINAL : Prosper 53, Mesquite Poteet 20

NEXT WEEK : Mansfield Lake Ridge (11-1) vs. Prosper (10-2)

Region III

Ennis (8-3) vs. Cedar Park (10-1), 7:30 p.m. Friday at Waco ISD
FINAL : Cedar Park 17, Ennis 14

Nederland (8-2) vs. Manvel (10-0), 4 p.m. Friday at NRG Stadium in Houston
FINAL : Manvel 51, Nederland 26

NEXT WEEK : Cedar Park (11-1) vs. Manvel (11-0)

Temple (8-3) vs. Magnolia West (9-1), 6 p.m. Friday at McLane Stadium in Waco
FINAL : Temple 41, Magnolia West 13

Port Arthur Memorial (8-1) vs. Galveston Ball (6-4), 4 p.m. Friday at Challenger Columbia Stadium in Webster, Texas
FINAL : Port Arthur Memorial 45, Galveston Ball 14

NEXT WEEK : Temple (9-3) vs. Port Arthur Memorial (9-1)

Region IV

Boerne Champion (6-5) vs. Angleton (10-0), 7:30 p.m. Friday at San Antonio's Heroes Stadium
FINAL : Angleton 69, Boerne Champion 7

Mission Memorial (10-1) at Corpus Christi Flour Bluff (9-1), 7:30 p.m Friday
FINAL : Corpus Christi Flour Bluff 57, Mission Memorial 33

NEXT WEEK : Angleton (11-0) vs. Corpus Christi Flour Bluff (10-1)

Dripping Springs (11-0) vs. Richmond Foster (7-3), 1:30 p.m. Saturday at Bryan's Green Stadium

Corpus Christi Veterans Memorial (10-1) vs. Brownsville Veterans Memorial, 7:30 Friday at Corpus Christi's Buccaneer Stadium
FINAL : Corpus Christi Veterans Memorial 55, Brownsville Veterans Memorial 41

DIVISION II

Region I

El Paso Parkland (9-2) vs. Lubbock Cooper (7-4), 4 p.m. Friday at Midland's Grande Stadium
FINAL : El Paso Parkland 45, Lubbock Cooper 34

Saginaw Boswell (10-1) vs. Richland (9-2), 8 p.m. Friday at Ford Center at The Star in Frisco
FINAL : Richland 28, Saginaw Boswell 21

NEXT WEEK : El Paso Parkland (10-2) vs. Richland (10-2)

El Paso Eastlake (8-3) vs. Abilene Cooper (8-3), 6 p.m. Friday at Fort Stockton
FINAL : Abilene Cooper 42, El Paso Eastlake 21

Aledo (11-0) vs. Grapevine (9-2), 1 p.m. Friday at Midlothian ISD Stadium
FINAL : Aledo 45, Grapevine 30

NEXT WEEK : Abilene Cooper (9-3) vs. Aledo (12-0)

Region II

Waxahachie (7-4) vs. Dallas South Oak Cliff (9-2), 7:30 p.m. Friday at Desoto
FINAL : Waxahachie 45, Dallas South Oak Cliff 15

Frisco Lone Star (10-1) vs. Lucas Lovejoy (6-5), 8 p.m. Saturday at AT&T Stadium

Mansfield Legacy (9-2) vs. Dalals Kimball (4-7), 7:30 p.m. Friday at Kincaide Stadium
FINAL :

Lake Dallas (7-4) vs. North Forney (9-2), 4 p.m. Saturday at AT&T Stadium

Region III

A&M Consolidated (9-2) vs. Hutto (10-1), 7:30 p.m. Friday at Waller

New Caney (8-2) vs. Fort Bend Marshall (8-2), 7 p.m. Friday at Deer Park
FINAL : Fort Bend Marshall 62, New Caney 35

College Station (9-2) vs. Georgetown (9-2), 2 p.m. Saturday at Waco ISD Stadium
FINAL : College Station 34, Georgetown 31

Port Neches-Groves (9-1) vs. Texas City (5-5), 8 p.m. Friday at Houston's NRG Stadium
FINAL : Port Neches-Groves 24, Texas City 17

NEXT WEEK : College Station (10-2) vs. Port Neches-Groves (10-1)

Region IV

Austin McCallum (11-0) vs. Rosenberg Terry (5-4), 7:30 p.m. Friday at Navasota

Mission Sharyland (9-2) at Alice (8-3), 4 p.m. Friday

Kerrville Tivy (9-2) vs. Victoria West (5-5), 7:30 p.m. Friday at Bastrop

Corpus Christi Calallen (11-0) vs. Mercedes (9-2), 2 p.m. Friday at Kingsville's Javelina Stadium

What are your thoughts?