Lone Star Gridiron

Class 5A Bi-District Games, Locations & Scores

5A Texas high school football UIL

DIVISION I

Region I

El Paso Andress (8-2) vs. El Paso Bel Air (5-5) Thursday 8:00pm at El Paso’s Andress Stadium
FINAL : El Paso Andress 37, El Paso Bel Air 34

Amarillo (6-4) vs. Lubbock Monterey (6-4) Friday 7:00pm at Amarillo’s Bivins Stadium
FINAL : Lubbock Monterey 54, Amarillo 21

NEXT WEEK : El Paso Andress (9-2) vs. ubbock Monterey (7-4)

Denton Ryan (10-0) vs. Fort Worth Brewer (6-4) Thursday 7:00pm at Denton’s Collins Stadium
FINAL : Denton Ryan 42, Fort Worth Brewer 17

Fort Worth South Hills (10-0) vs. North Richland Hills Birdville (4-6) Friday 7:30pm at Fort Worth’s Ranger Stadium
FINAL : North Richland Hills Birdville 43, Fort Worth South Hills 0

NEXT WEEK : Denton Ryan (11-0) vs. North Richland Hills Birdville (5-6)

El Paso Del Valle (9-1) vs. El Paso Chapin (8-2) Friday 8:00pm at El Paso’s Conquest Stadium
FINAL : El Paso Del Valle 49, El Paso Chapin 28

Lubbock Coronado (10-0) vs. Canyon Randall (6-4) Friday 8:00pm at Canyon’s Kimbrough Stadium
FINAL : Lubbock Coronado 51, Canyon Randall 35

NEXT WEEK : El Paso Del Valle (10-1) vs. Lubbock Coronado (11-0)

Justin Northwest Eaton (5-5) vs. Sherman (5-5) Friday 7:30pm at Flower Mound’s Jaguar Stadium
FINAL : Justin Northwest Eaton 26, Sherman 21

Colleyville Heritage (9-1) vs. Fort Worth Arlington Heights (6-4) Friday 7:30pm at North Richland Hills’ Birdville FAAC
FINAL : Colleyville Heritage 35, vs. Fort Worth Arlington Heights 21

NEXT WEEK : Justin Northwest Eaton (6-5) vs. Colleyville Heritage (10-1)

Region II

Crowley (6-4) vs. Mansfield Summit (6-4) Friday 7:30pm at Fort Worth’s Clark Stadium
FINAL : Mansfield Summit 21, Crowley 2

Dallas Spruce (8-2) vs. Dallas Molina (8-2) Friday 7:30pm at Dallas’ Pleasant Grove Stadium
FINAL : Dallas Spruce 39, Dallas Molina 7

NEXT WEEK : Mansfield Summit (7-4) vs. Dallas Spruce (9-2)

Frisco Centennial (4-6) vs. McKinney North (7-3) Friday 7:30pm at Plano’s Clark Field
FINAL : McKinney North 56, Frisco Centennial 14

Dallas Highland Park (9-1) vs. Texarkana Texas (7-3) Saturday 2:00pm at Frisco’s Ford Center
FINAL :

NEXT WEEK :

Mansfield Lake Ridge (9-1) vs. Burleson Centennial (5-5) Friday 7:30pm at Mansfield’s Anderson Stadium
FINAL : Mansfield Lake Ridge 35, Burleson Centennial 27

Dallas Adams (5-5) vs. Dallas Samuell (7-3) Saturday 1:00pm at Dallas’ Kincaide Stadium
FINAL :

NEXT WEEK :

Prosper (8-2) vs. Frisco Wakeland (7-3) Thursday 7:00pm at Allen’s Eagle Stadium
FINAL : Prosper 38, Frisco Wakeland 14

Marshall (6-4) vs. Mesquite Poteet (5-5) Friday 7:30pm at Royse City’s Royse City ISD Stadium
FINAL : Mesquite Poteet 35, Marshall 30

NEXT WEEK : Prosper (9-2) vs. Mesquite Poteet (6-5)

Region III

Ennis (7-3) vs. Waco (6-4) Friday 7:30pm at Ennis’ Lion Stadium
FINAL : Ennis 48, Waco 7

Cedar Park (9-1) vs. Magnolia (5-4) Friday 7:30pm at Bastrop’s Memorial Stadium
FINAL : Magnolia 24, Cedar Park 20

NEXT WEEK : Ennis (8-3) vs. Magnolia (6-4)

New Caney Porter (7-3) vs. Nederland (7-2) Friday 7:00pm at Channelview’s Maddry Stadium
FINAL : Nederland 35, New Caney Porter 3

Manvel (9-0) vs. Houston Madison (6-3) Thursday 7:00pm at Alvin’s Memorial Stadium
FINAL : Manvel 49, Houston Madison 6

NEXT WEEK : Nederland (8-2) vs. Manvel (10-0)

Temple (7-3) vs. Corsicana (6-4) Friday 7:30pm at Waco’s Waco ISD Stadium
FINAL : Temple 35, Corsicana 17

Magnolia West (8-1) vs. Leander Rouse (5-5) Thursday 7:00pm at Bryan’s Green Stadium
FINAL : Magnolia West 42, Leander Rouse 31

NEXT WEEK : Temple (8-3) vs. Magnolia West (9-1)

Port Arthur Memorial (7-1) vs. Humble Kingwood Park (5-3) Friday 7:30pm at Porter’s Texan Drive Stadium
FINAL : Port Arthur Memorial 41, Humble Kingwood Park 7

Fort Bend Austin (7-1) vs. Galveston Ball (5-4) Friday 7:00pm at Galveston’s Courville Stadium
FINAL : Galveston Ball 22, Fort Bend Austin 17

NEXT WEEK : Port Arthur Memorial (8-1) vs. Galveston Ball (6-4)

Region IV

Austin High (7-3) vs. Boerne Champion (5-5) Friday 7:30pm at New Braunfels’ Unicorn Stadium
FINAL : Boerne Champion 38, Austin High 28

Angleton (9-0) vs. San Antonio Highlands (7-3) Friday 7:30pm at San Antonio’s Alamo Stadium
FINAL : Angleton 79, San Antonio Highlands 14

NEXT WEEK : Boerne Champion (6-5) vs. Angleton (10-0)

San Antonio Southside (8-2) vs. Corpus Christi Flour Bluff (8-1) Friday 7:30pm San Antonio’s Southside ISD Stadium
FINAL : Corpus Christi Flour Bluff 28, San Antonio Southside 2

Mission Veterans Memorial (9-1) vs. Brownsville Lopez (8-2) Friday 7:30pm at Mission’s Tom Landry Stadium
FINAL : Mission Veterans Memorial 25, Brownsville Lopez 17

NEXT WEEK : Corpus Christi Flour Bluff (9-1) vs. Mission Veterans Memorial (10-1)

Dripping Springs (10-0) vs. Austin LBJ (7-3) Friday 7:30pm at Round Rock’s Reeves Stadium
FINAL : Dripping Springs 59, Austin LBJ 29

San Antonio Burbank (5-5) vs. Richmond Foster (6-3) Saturday 1:00pm at San Antonio’s Alamo Stadium
FINAL :

NEXT WEEK :

Corpus Christi Veterans Memorial (9-1) vs. Eagle Pass Winn (3-7) Friday 7:30pm at Schertz’s Lehnhoff Stadium
FINAL : Corpus Christi Veterans Memorial 35, Eagle Pass Winn 0

Brownsville Veterans Memorial (9-1) vs. Laredo Nixon (8-2) Saturday 6:00pm Alice’s Memorial Stadium
FINAL :

NEXT WEEK :

DIVISION II

Region I

El Paso Burges (7-3) vs. El Paso Parkland (8-2) Friday 8:00pm at El Paso’s Matador Stadium
FINAL : El Paso Parkland 45, El Paso Burges 6

Dumas (9-1) vs. Lubbock Cooper (6-4) Friday 7:00pm at Woodrow’s Pirate Stadium
FINAL : Lubbock Cooper 28, Dumas 27

NEXT WEEK : El Paso Parkland (9-2) vs. Lubbock Cooper (7-4)

Denison (8-2) vs. Saginaw Boswell (9-1) Friday 7:00pm at Denton’s Apogee Stadium
FINAL : Saginaw Boswell 39, Denison 35

Fort Worth Southwest (7-3) vs. Richland (8-2) Thursday 7:00pm at Fort Worth’s Ranger Stadium
FINAL : Richland 62, Fort Worth Southwest 31

NEXT WEEK : Saginaw Boswell (10-1) vs. Richland (9-2)

El Paso Eastlake (8-2) vs. El Paso Jefferson (3-7) Friday 8:30pm at El Paso’s Socorro ISD Student Activity Center
FINAL : El Paso Eastlake 56, El Paso Jefferson 13

Abilene Cooper (7-3) vs. Plainview (4-6) Friday 7:00pm at Wolfforth’s Peoples Bank Stadium
FINAL : Abilene Cooper 63, Plainview 14

NEXT WEEK : El Paso Eastlake (9-2) vs. Abilene Cooper (8-3)

Aledo (10-0) vs. Wichita Falls Rider (5-5) Thursday 7:00pm at Saginaw’s Roughrider Stadium
FINAL : Aledo 72, Wichita Falls Rider 13

Grapevine (8-2) vs. Fort Worth YMLA (4-6) Thursday 7:00pm at Bedford’s Pennington Field
FINAL : Grapevine 55, Fort Worth YMLA 14

NEXT WEEK : Aledo (11-0) vs. Grapevine (9-2)

Region II

Everman (7-3) vs. Waxahachie (6-4) Friday 7:30pm at Midlothian’s Midlothian ISD Stadium
FINAL : Waxahachie 58, Everman 21

Dallas South Oak Cliff (8-2) vs. Dallas Seagoville (6-4) Friday 7:30pm at Dallas’ Kincaide Stadium
FINAL : Dallas South Oak Cliff 33, Dallas Seagoville 6

NEXT WEEK :

Frisco Lone Star (9-1) vs. The Colony (7-3) Thursday 7:00pm at Frisco’s Ford Center
FINAL : Frisco Lone Star 41, The Colony 16

Lucas Lovejoy (5-5) vs. Sulphur Springs (5-5) Friday 7:30pm at Sulphur Springs’ Prim Stadium
FINAL : Lucas Lovejoy 45, Sulphur Springs 29

NEXT WEEK : Frisco Lone Star (10-1) vs. Lucas Lovejoy (6-5)

Mansfield Legacy (8-2) vs. Burleson (9-1) Friday 7:30pm at Fort Worth’s Farrington Field
FINAL : Mansfield Legacy 42, Burleson 3

Dallas Wilson (8-2) vs. Dallas Kimball (3-7) Thursday 7:30pm at Dallas’ Forrester Field
FINAL : Dallas Kimball 35, Dallas Wilson 14

NEXT WEEK : Mansfield Legacy (9-2) vs. Dallas Kimball (4-7)

Lake Dallas (6-4) vs. Frisco Reedy (9-1) Friday 7:00pm at Frisco’s Ford Center
FINAL : Lake Dallas 37, Frisco Reedy 34

Longview Pine Tree (3-7) vs. North Forney (8-2) Friday 7:30pm at Athens’ Bruce Field
FINAL : North Forney 60, Longview Pine Tree 21

NEXT WEEK : Lake Dallas (7-4) vs. North Forney (9-2)

Region III

Whitehouse (6-4) vs. A&M Consolidated (8-2) Friday 7:30pm at Huntsville’s Bowers Stadium
FINAL : A&M Consolidated 35, Whitehouse 7

Hutto (9-1) vs. Brenham (6-3) Friday 7:00pm at Bryan’s Green Stadium
FINAL : Hutto 33, Brenham 21

NEXT WEEK : A&M Consolidated (9-2) vs. Hutto (10-1)

New Caney (7-2) vs. Vidor (5-3) Friday 7:00pm at Galena Park’s Galena Park ISD Stadium
FINAL : New Caney 28, Vidor 21

Fort Bend Marshall (7-2) vs. Houston Sterling (5-4) Thursday 7:00pm at Missouri City’s Hall Stadium
FINAL : Fort Bend Marshall 49, Houston Sterling 0

NEXT WEEK : New Caney (8-2) vs. Fort Bend Marshall (8-2)

College Station (8-2) vs. Jacksonville (6-4) Friday 7:00pm at Palestine’s Wildcat Stadium
FINAL : College Station 65, Jacksonville 0

Huntsville (8-1) vs. Georgetown (8-2) Friday 7:30pm at College Station’s Tigerland Stadium
FINAL : Georgetown 29, Huntsville 7

NEXT WEEK : College Station (9-2) vs. Georgetown (9-2)

Port Neches-Groves (8-1) vs. Crosby (9-1) Friday 7:00pm at Baytown’s Stallworth Stadium
FINAL : Port Neches-Groves 72, Crosby 69

Houston Waltrip (8-0) vs. Texas City (4-5) Thursday 7:00pm at Houston’s Delmar Stadium
FINAL : Texas City 24, Houston Waltrip 14

NEXT WEEK : Port Neches-Groves (9-1) vs. Texas City (5-5)

Region IV

Austin McCallum (10-0) vs. Medina Valley (6-4) Friday 7:30pm at Castroville’s Panther Stadium
FINAL : Austin McCallum 37, Medina Valley 14

San Antonio Houston (6-4) vs. Rosenberg Terry (4-4) Friday 7:30pm at Rosenberg’s Traylor Stadium
FINAL : Rosenberg Terry 32, San Antonio Sam Houston 8

NEXT WEEK : Austin McCallum (11-0) vs. Rosenberg Terry (5-4)

Floresville (6-4) vs. Alice (7-3) Friday 7:30pm at Alice’s Memorial Stadium
FINAL : Alice 44, Floresville 25

Mission Sharyland (8-2) vs. Brownsville Pace (5-5) Friday 7:30pm at Brownsville’s Sams Stadium
FINAL : Mission Sharyland 59, Brownsville Pace 43

NEXT WEEK : Alice (8-3) vs. Mission Sharyland (9-2)

Kerrville Tivy (8-2) vs. Austin Crockett (3-7) Friday 7:30pm at Kerrville’s Antler Stadium
FINAL : Kerrville Tivy 56, vs. Austin Crockett 7

Victoria West (4-5) vs. San Antonio Memorial (7-3) Friday 7:30pm at Victoria’s Memorial Stadium
FINAL : Victoria West 45, San Antonio Memorial 17

NEXT WEEK : Kerrville Tivy (9-2) vs. Victoria West (5-5)

Corpus Christi Calallen (10-0) vs. Uvalde (6-4) Friday 7:30pm at Floresville’s Eschenberg Field
FINAL : Corpus Christi Calallen 56, Uvalde 21

Mercedes (8-2) vs. Mission Pioneer (6-4) Friday 7:30pm at Mercedes’ Tiger Stadium
FINAL : Mercedes 68, Mission Pioneer 31

NEXT WEEK : Corpus Christi Calallen (11-0) vs. Mercedes (9-2)

What are your thoughts?