Lone Star Gridiron

For The Record — Most Receptions In a Career

All Time Leaders Receptions — Career

Career Receptions
T1. 252 - Jordan Shipley, Burnet, 2000-03
T1. 252 - Nati Valdez, Mission, (5A) 1986-88
T3. 234 - Andrew Novak, Ennis, (4A) 2002-05
T3. 234 - Jeremy Robinson, Palmer, (2A) 1988-91
T5. 232 – JASON BIRD, Lake Travis, (4A) 2006-07
T5. 232 - A.J. Dugat, Dayton, (4A) 2006-08
7. 231 – CAMERON MAVROULIS, Boswell,(4A) 2006-07
8. 229 – MIKE HICKS, China Spring, (3A) 2005-08
9. 227 – FRED ROBINSON, Lake Travis, (4A) 2003-05
10. 222 – JORDAN SHIPLEY, Burnet, (3A) 2001-03
11. 218 - Brian Christian, Decatur, (3A) 2002-04
12. 213 - Cody Cardwell, Stephenville, (4A) 1996-98
13. 211 – JOSEPH KREBS, Bridgeport, (3A) 2000-02
14. 210 – BARRY VANNOY, Collinsville, (1A) 1991-94
T15.204 – McKAY JACOBSON, Southlake Carroll, (5A) 2003-05
T15.204 – CHAD FINCH, Sabine Pass, (1A) 1980-83
17. 197 – BRADY BROWN, Argyle, (3A) 2006-08
18. 192 – JARVIS WOODSON, Ennis, (4A) 2001-03
19. 180 – BRENT DUHON, Port Arthur Jefferson, (5A) 1978-80
T20.177 – BLAKE CANTU, Southlake Carroll, (5A) 2006-07
T20.177 – ARTIE ELLIS, Spring Westfield, (5A) 1996-98
22. 173 – CHARLIE WILLIAMS, Miles, (1A) 1987-89
T23.172 – LLOYD HILL, Odessa Permian, (5A) 1987-89
T23.172 – DUSTIN FINDLEY, (1A) 2002-03
25. 171 – BRODERIC JONES, Ennis, (4A) 2000-01
T26.169 – ALDO HERNANDEZ, Laredo Alexander, (5A) 2007-08
T26.169 – FRANK HERNANDEZ, Mission, (5A) 1985-87
T26.169 – CHRIS ROSS, Wyle, (4A) 2001-02
T29.168 – ANTHONY DELGADO, Lyford, (3A) 2007-08
T29.168 – JUSTIN McGIBBON, China Spring, (3A) 1998-01
T31.165 – MARK MOLINA, SA Harlandale, (5A) 1999-01
T31.165 – KEVIN BEIRNE, The Woodlands, (5A) 1989-91
T33.163 – EDDIE MURILLO, Laredo Nixon, (5A) 2003-05
T33.163 – JEREMY MADKINS, Stephenville, (4A) 1999-01
T33.163 – SHAYNE BOYD, New Deal, (2A) 1985-87
T36.162 – JASON MARTINSON, Birdville, (4A) 2004-06
T36.162 – HOUSTON TUMINELLO, Canton, (3A) 2005; Gilmer, (3A) 2007
38. 160 – DONTE HAWKINS, Round Rock, (5A) 1992-94
39. 159 – ERIC WALZ, Keller Fossil Ridge, (5A) 2000-02
T40.158 – DAMON BRODY, Houston Lee, (5A) 1985-87
T40.158 – DENZELL BROWN, Frisco, (4A) 2005-07
T40.158 – PERCY WADDLE, Columbus, (3A) 1983-85
T43.157 – KORTNEY McDOW, Abilene, (5A) 2005-07
T43.157 – DANNY AMENDOLA, The Woodlands, (5A) 2001-03
T45.156 – LOGAN VICK, Kerrville, (4A) 2007-08
T45.156 – NATHAN JONES, Texarkana, (4A) 2000-03
T45.156 – SLADE HODGES, Hereford, (4A) 1998-00
48. 155 – MAT BARRETT, Valley Consolidated, (1A) 1983-86
T49.154 – SAM DIBRELL, Alamo Heights, (4A) 2004-06
T49.154 – AARON RAYMOND, Sunray, (1A) 2002-04
T51.152 – JOHNNY MOORE, Pampa, (4A) 2001-02
T51.152 – JAMAICA RECTOR, Celeste, (1A) 1996-99
T53.150 – JACE JACKSON, Sulphur Springs, (4A) 2007-08
T53.150 – TODD TAYLOR, Dublin, (2A) 1983-85
55. 149 – KRIS LOTT, Plano, (5A) 2007-08
56. 148 – JUAN CAMACHO, Laredo United, (5A) 2005-06
T57.147 – JEFF VENGHAUS, Spring, (5A) 1991-92
T57.147 – D.J. BESHEARS, Denton Ryan, (4A) 2007-08
T59.146 – BILLY MILLER, Flower Mound marcus, (5A) 1994-95
T59.146 – BRANDON AUTRY, Boyd, (3A) 1997-99
T59.146 – DAN BUCKNER, All3n, (5A) 2005-07
T59.146 – DAVID NELSON, WF Rider, (4A) 2003-04
T63.145 – NASSER AYYAD, Arlington, (5A) 1992-93
T63.145 – GREG ANDERSON, Odessa Permian, (5A) 1984-85
T63.145 – BRENT McELFRESH, Stephenville, (4A) 2005-06
T63.145 – TRE GRAY, Cuero, (3A) 2004-06
T67.144 – HOWARD MORROW, Keller Fossil Ridge, (5A) 2003-04
T67.144 – COYLIN GRIMES, Calvert, (1A) 1989-91
T69.143 – JUSTIN FENTY< Denton Ryan,(5A) 2004-05
T69.143 – ERIC WOODRUFF, Rosebud-Lott, (2A) 2001-03
T69.143 – JARED VILLANUEVA, Roscoe, (1A) 2005-08
72. 141 – JORDAN GUSH, Richardson Pearce, (4A) 2005-07
T73.140 – JOHN WASHINGTON, Dallas Roosevelt, (5A) 1971-73
T73.140 – CALEB COFFMAN, Panhandle, (2A) 2002-04
T73.140 – CAM HOLSON, Jim Ned, (2A) 2002-04
T73.140 – CHRIS DRESNER, Bosqueville, (1A) 2003-03
T77.139 – JARED PEDDY, Canyon, (3A) 2004-05
T77.139 – RICKY SHEPHERD, Bovina, (2A) 1980-81
T79.138 – BREECE JOHNSON, Colleyville Heritage, (5A) 2005-06
T79.138 – KYLE GUINYARD, Ennis, (4A) 2007-08
T79.138 – CARLOS GALLEGOS, Royse City, (3A) 2005-07
T82.137 – TAYLOR GABRIEL, Mesquite Horn, (5A) 2007-08
T82.137 – RAIMOND PENDLETON, South Garland, (5A) 2003-04
T82.137 – HANK STOKES, Justin Northwest, (3A) 1972-75
T85.135 – RICHARD OSBORNE, SA Lee, (5A) 1969-71
T85.135 – ALPHONSE COLEMAN, Frisco, (4A) 2006-08
T85.135 – JAY FIELDS, Amarillo Caprock, (4A) 1998-00
T85.135 – CHANCE McCOY, Graham, (3A) 2005-06
T85.135 – DONNY KING, Amarillo River Road, (3A) 1993-94
T90.134 – SHANE WILKINSON, Lubbock Coronado, (5A) 2007-08
T90.134 – VINCENT MARSHALL, Ennis, (4A) 2000-01
T92.133 – CARLOS LAUREL, Laredo Alexander, (5A) 2006-07
T92.133 – THOMAS OMBOGA, Grand Prairie, (5A) 1998-00
T92.133 – RONNIE CAVAZOS, Mission, (5A) 1993-94
T92.133 – PHILIP BECK, Crosby, (4A) 2002-03
T92.133 – SY SLOVER, Panhandle, (2A) 2002-03
T97.132 – JAYMOND CLEVELAND, Baytown Lee, (5A) 2001-02
T97.132 – GARY RODRIGUEZ, Azle, (4A) 1992-93
T97.132 – CURTIS BROWN, Gilmer, (3A) 2004-05
T97.132 – LYNN GIGOUT, Barbers Hill, (2A) 1968-70
T101.131 – JORDAN HILLYER, Somerset, 2007-08
T101.131 – STONEY PATTON, Scurry-Rosser, 2006-07
T101.131 – TAYLOR SANCHEZ, Bridgeport, 2004-05
T101.131 – TYLER WARREN, Alamo Heights, 1999-01
105. 130 – ANTHONY JENKINS, Ennis, 2002-03
106. 129 – CHARLES WEST, Killeen, 1989-91
T107.128 – RYAN SMITH, Flower Mound Marcus, 1996-98
T107.128 – DEREK STANFORD, Temple, 1994-96
T109.127 – ERIC WARD, Wichita Falls Rider, 2006-08
T109.127 – DANNY PEREZ, EP Montwood, 2006-07
T109.127 – BRENT KENNARD, Haltom, 2005-06
T109.127 – TREY CRAIN, C.C. Ray, 2004-05
T109.127 – DERRICK JONES, Wylie, 2001-02
T114.126 – CKODY BURTON, Gonzales, 2006-08
T114.126 – TYLER PARSONS, harmony, 2004-06
T114.126 – JAMES DAVIS, WF Rider, 2003-04
T114.126 – ELOY NUNEZ, LaVilla, 1997-99
T114.126 – DAVID HEROD, Princeton, 1976-78
T119.125 – CHRIS RHOTEN, Canyon, 2007-08
T119.125 – JEREMY JONES, Petrolia, 2001-02
T121.124 – DEREK EVANS, Cameron, 2004-05
T121.124 – J.C. HUNTER, Baytown Lee, 2000-01
T121.124 – WAYNE STEVENSON, Honey Grove, 1990-93
T124.123 – LOGAN LAWRENCE, Lindale, 2007-08
T124.123 – CLIFF TUCKER, EP Chapin, 2005-06
T124.123 – RAVIN HARRIS, SA McCollum, 2004-05
T124.123 – GARFIELD HICKS, Waco Midway, 2004-05
T124.123 – PHILLIP JONES, Denton Ryan, 2001-02
T124.123 – TREY SELLARI, Southlake Carroll, 2001-02
T130.122 – ALEX REYES, Canadian, 2006-08
T130.122 – JOSH WHATLEY, Rogers, 1994-95
T132.121 – SEDRICK JOHNSON, Arp, 2005-07
T132.121 – LYLE LEONG, Abilene, 2004-05
T132.121 – TYLER HOLCOMB, China Spring, 2001-02
T132.121 – KYLE INGRAHAM, SA Clark, 2001-02
T132.121 – TONY MARTINEZ, PSJA North, 1993-94
T132.121 – HECTOR GANDARIA, LaJoya, 1973-74
T138.120 – DESMOND BRIGHAM, Caddo Mills, 2005-07
T138.120 – JON BAUER, Corsicana, 2003-04
T138.120 – DAVID THOMAS, Frenship, 2000-01
T138.120 – CHRIS BRAZZEL, Alice, 1991-93
T142.119 – GREG GILBERT, Electra, 2005-06
T142.119 – BRIK BRINKER, Frenship, 2004-05
T142.119 – ALLEN WOODARD, Houston Sterling, 1988-89
T145.118 – RUBEN MORALES, EP Socorro, 2006-08
T145.118 – REED GRAHAM, Garland Rowlett, 2006-07
T145.118 – PAUL PEREZ, C.C. Ray, 2006-07
T145.118 – MICHAEL SMITH, Houston Westside, 2006-07
T145.118 – STEPHEN GALINDO, Crane, 2004-05
T145.118 – DEREK HORTON, Henderson, 2000-02
T145.118 – DONOVOHN HENDERSON, Bastrop, 1994-97
T145.118 – FLOYD COLEMAN, Tyler Lee, 1991-92
T153.117 – ROBERT ARMSTRONG, Cuero, 2007-08
T153.117 – CLAYTON COOPER, Springtown, 2007-08
T153.117 – JORGE MATA, Los Fresnos, 2006-07
T153.117 – SEAN LUCHNICK, SA O’Connor, 2006-07
T153.117 – BRANDON HORTON, Tenaha, 2004-06
T153.117 – CODY BEYER, Smithson Valley, 2004-05
T153.117 – CLINT RENFRO, Southlake Carroll, 2004-05
T153.117 – CODY FULLER, Smithson Valley, 1999-00
T153.117 – BILLY BOAZ, GP North Shore, 1976-77
T162.116 – ROBERT ARMSTRONG, Cuero, 2007-08
T162.116 – COLIN JONES, Bridgeport, 2002-05
T162.116 – JERMICHAEL FINLEY, Diboll, 2002-04
T162.116 – MARIO ESQUIVEL, Robstown, 2002-03
T162.116 – JERALE BADO, Abilene, 2001-02
T162.116 – DARRIN BRINKLEY, Belton, 1991-93
T162.116 – JEROME HARRISON, Ferris, 1987-89
T169.115 – DARRIUS ROGERS, Edgewood, 2007-08
T169.115 – THOMAS CASTRO, Roscoe, 2007-08
T169.115 – RYAN RUMBAUGH, Odessa Permian, 2007-08
T169.115 – RICKY STEVENSON, Abilene Cooper, 2006-07
T169.115 – DEZ BRYANT, Lufkin, 2005-06
T169.115 – BLAKE WARREN, Arp, 2001-02
T169.115 – JOHN BIDDIX, Winters, 1993-95

What are your thoughts?