Lone Star Gridiron

7-on-7 Countdown To College Station Division II

THE COUNTDOWN TO COLLEGE STATION

Here are the teams that have qualified for the Texas State 7-on-7 Championships to be held in College Station in July along with their trends and every year they have qualified.

DIVISION II for DI click here

Abilene Wylie
Abilene Wylie SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Alto
Hitchcock SQT
1st appearance
2010

Anahuac
Hardin SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Andrews
Alpine SQT
1st appearance
2010

Archer City
Midwestern SQT
1st appearance
2010

Aubrey
Runner Up at the Celina SQT
1st appearance
2010

Ballinger
Abilene Wylie SQT
3rd overall appearance
2002, 2003, 2010
Played Division I in 2002 & 2003

Bandera
Hondo SQT
6th overall appearance
6th consecutive appearance
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010
Played Division I in 2005 and 2006

Bellville
Wimberly SQT
1st appearance
2010

Ben Bolt
Hidalgo SQT
1st appearance
2010

Boyd
Midwestern SQT
1st appearance
2010

Brownwood
Gatesville SQT
11th overall appearance
11th consecutive appearance
2008 Semifinals
2009 Quarterfinals
2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010
Qualified for both Division I and Division II in 2008 and elected to play Division II
Played Division I from 2000 through 2007

Burnet
Round Rock Westwood SQT
5th overall appearance
2002 Division I Quarterfinals
2003 Division I Runner Up
2009 Quarterfinals
2002, 2003, 2006, 2009, 2010
Played Division I in 2002, 2003 and 2006

Cameron Yoe
Lexington SQT
3rd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009 Quarterfinals
2002, 2009, 2010
Played Division I in 2002

Canton
Tyler JC SQT
5th overall appearance
2000, 2005, 2006, 2007, 2010
Played Division I in 2000, 2005 and 2006

Canyon Lake
Round Rock Westwood SQT
1st appearance
2010

Carthage
Diboll SQT
4th overall appearance
4th consecutive appearance
2007, 2008, 2009, 2010

Celina
Arlington Bowie SQT
9th overall appearance
4th consecutive appearance
2000 Division I Champions
2007 Division II Champions
2008 Quarterfinals
2009 Divistion II Champions
1999, 2000, 2001, 2003, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010
Played Division I in 1999, 2000, 2001, 2003 and 2005

Comanche
Tarleton State SQT
1st appearance
2010

Eastland
Brownwood SQT
2nd overall appearance
2003, 2010
Played Division I in 2003

Edna
Double R 7 on 7 SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Freer
Seahawk 7-on-7 Tournament
1st appearance
2010

Gatesville
Gatesville SQT
3rd overall
3rd consecutive appearance
2008 Quarterfinals
2008, 2009, 2010

Gilmer
Diboll SQT
1st appearance
2010

Glen Rose
Winner of the Glen Rose SQT
4th overall appearance
4th consecutive appearance
2009 Semifinals
2007, 2008, 2009, 2010

Godley
Arlington Bowie SQT
1st appearance
2010

Goldthwaite
Brownwood SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Graham
Wellington SQT
4th overall appearance
2nd consecutive appearance
2009 Semifinals
2006, 2007, 2009, 2010
Played Division I in 2006

Grandview
Runner Up at the Glen Rose SQT
1st appearance
2010

Hardin-Jefferson
Hardin SQT
2nd appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Hidalgo
La Villa SQT
1st appearance
2010

Hitchcock
Navasota SQT
4th overall appearance
4th consecutive appearance
2009 Quarterfinals
2007, 2008, 2009, 2010

Houston 2nd Baptist
Runner Up at Houston 2nd Baptist SQT
2nd overall appearance
2008, 2010

Houston Kincaid
Winner of Houston 2nd Baptist SQT
1st appearance
2010

Ingleside
Seahawk 7-on-7 Tournament
1st appearance
2010

Kaufman
Whitney SQT
1st appearance
2010

La Villa
La Villa SQT
3rd overall appearance
2007, 2008, 2010

Lexington
Lexington SQT
1st appearance
2010

Lorena
Lorena SQT
2nd overall appearance
2000, 2010
Played Division I in 2000

Lovejoy
Winner of Prosper SQT
3rd overall
3rd consecutive appearance
2008, 2009, 2010

Marion
Runner Up at the Palacios SQT
5th overall appearance
3rd consecutive appearance
2000 Semifinals (DI)
2000, 2001, 2008, 2009, 2010
Played Division I in 2000 & 2001

Melissa
Winner of the Celina SQT
4th overall appearance
4th consecutive appearance
2009 Quarterfinals
2007, 2008, 2009, 2010

Navasota
Navasota SQT
4th overall appearance
4th consecutive appearance
2007 Quarterfinals
2008 Runner Up
2007, 2008, 2009, 2010

Newton
Won Anahuac SQT
1st appearance
2010

Palacios
At Large
3rd overall appearance
2nd consecutive appearance
2007, 2009, 2010

Port Isabel
Hidalgo SQT
1st appearance
2010

Prosper
Tarleton State SQT
2nd overall appearance
2008, 2010

Rice Consolidated
Double R 7 on 7 SQT
3rd overall appearance
3rd consecutive appearance
2008 Quarterfinals
2009 Runner Up
2008, 2009, 2010

Riviera-Kaufer
At Large
1st appearance
2010

Rosebud-Lott
Runner Up at the Whitney SQT
1st appearance
2010

Sanger
Runner Up at Prosper SQT
1st appearance
2010

Seminole
Won Snyder SQT
1st appearance
2010

Snyder
Runner Up at Snyder SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Somerset
Hondo SQT
1st appearance
2010

Sonora
Alpine SQT
1st appearance
2010

Van Vleck
Hitchcock SQT
1st appearance
2010

Vanderbilt Industrial
Winner of the Palacios SQT
1st appearance
2010

Waco Reicher
At Large
2nd overall appearance
2008, 2010

Wellington
Wellington SQT
2nd overall appearance
2008, 2010

West Orange-Stark
Runner Up at Anahuac SQT
7th overall appearance
2007 Quarterfinals
1998, 1999, 2002, 2004, 2006, 2007, 2010
Played Division I in 1998, 1999, 2002, 2004 and 2006

Whitney
Lorena SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Wills Point
Tyler Junior College SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009 Semifinals
2009, 2010

Wimberly
Wimberly SQT
2nd overall appearance
2nd consecutive appearance
2009, 2010

Yoakum
At Large
1st appearance
2010

What are your thoughts?