Lone Star Gridiron

Class 2A — 2014-2016 Reclassification and Realignment

2014-16 Official Football District Alignment

Conference 2A Division 1

REGION 1

District 1

Canadian

Stinnett West Texas

Stratford

Wellington

Boys Ranch

Panhandle

District 2

Abernathy

Floydada

Hale Center

New Deal

Olton

Tahoka

District 3

Anthony

Christoval

Forsan

McCamey

Ozona

District 4

Anson

Hawley

Stamford

Archer City

Olney

Windthorst

REGION 2

District 5

Alvord

Chico

Valley View

Bells

Blue Ridge

Trenton

District 6

Honey Grove

Wolfe City

Como-Pickton

Quinlan Boles

Bogata Rivercrest

Clarksville

District 7

De Leon

Goldthwaite

Hamilton

Hico

Tolar

San Saba

District 8

Itasca

Axtell

Crawford

Valley Mills

Bosqueville

Mart

REGION 3

District 9

Simms Bowie

Big Sandy

Gladewater Union Grove

Harleton

Hawkins

Ore City

District 10

Cushing

Beckville

Joaquin

Shelbyville

Pineland West Sabine

San Augustine

District 11

Cayuga

Kerens

Malakoff Cross Roads

Grapeland

Alto

Price Carlisle

District 12

Centerville

Groveton

Lovelady

Hull-Daisetta

Saratoga West Hardin

Anderson-Shiro

REGION 4

District 13

Moody

Riesel

Rosebud-Lott

Holland

Thorndale

Thrall

District 14

Center Point

Harper

Johnson City LBJ

Junction

Mason

Brackettville Brackett

Sabinal

District 15

Flatonia

Ganado

Schulenburg

Shiner

Weimar

Refugio

District 16

Three Rivers

Ben Bolt-Palito Blanco

Corpus Christi London

La Villa

Riviera Kaufer

Santa Maria

2014-16 Official Football District Alignment

Conference 2A Division 2

REGION 1

District 1

Booker

Gruver

Sunray

Shamrock

Wheeler

Claude

District 2

Bovina

Farwell

Vega

Sudan

Earth Springlake

District 3

Clarendon

Memphis

Quanah

Lockney

Ralls

Crosbyton

District 4

Morton

Plains

Seagraves

Smyer

Sundown

REGION 2

District 5

Van Horn

Eldorado

Iraan

Mertzon Irion County

Wink

District 6

Roscoe Collegiate

Winters

Miles

Roby

Bronte

Menard

District 7

Hamlin

Haskell

Electra

Petrolia

Seymour

Munday

District 8

Albany

Ranger

Santo

Baird

Cross Plains

Perrin-Whitt

Gorman

REGION 3

District 9

Collinsville

Era

Lindsay

Muenster

Celeste

Cumby

Detroit

District 10

Frost

Italy

Dallas Gateway

Meridian

Chilton

Dawson

Hubbard

Wortham

District 11

Fruitvale

Maud

Overton

Tenaha

Timpson

Mount Enterprise

District 12

Colmesneil

Evadale

Sabine Pass

Iola

Normangee

Burkeville

REGION 4

District 13

Bremond

Bartlett

Granger

Milano

Snook

Somerville

Burton

District 14

Louise

Falls City

Kenedy

Yorktown

Runge

District 15

La Pryor

Charlotte

Barksdale Nueces Canyon

D’Hanis

Leakey

Rocksprings

District 16

Pettus

Agua Dulce

Benavides

Woodsboro

Bruni

What are your thoughts?