Lone Star Gridiron

2015 Week 8 Class 5A Games

2015 Week 8 Class 5A Games
Texas high school football games

To see live scores - head to our scoreboard page

 

Class 5A District 1

Canutillo at *El Paso Burges
El Paso at *El Paso Austin
El Paso Andress vs *El Paso Jefferson
El Paso Bowie Open
El Paso Chapin at *El Paso Irvin

Class 5A District 2

Clint Horizon vs *El Paso Riverside
El Paso Bel Air at *El Paso Del Valle
El Paso Eastlake at *El Paso Parkland
El Paso Hanks vs *El Paso Ysleta

Class 5A District 3

Amarillo Caprock vs *Canyon Randall
Amarillo Palo Duro at *Dumas
Canyon vs *Hereford

Class 5A District 4

Abilene Cooper vs *Plainview
Lubbock at *Lubbock-Cooper
San Angelo Lake View Open

Class 5A District 5

Azle at *Fort Worth Chisholm Trail
Denton vs *Wichita Falls Rider
Fort Worth Brewer vs *Saginaw Boswell
Saginaw at *Wichita Falls

Class 5A District 6

Fort Worth Dunbar vs *FW Carter-Riverside
Fort Worth Eastern Hills at *Lake Dallas
Fort Worth Polytechnic vs *N. Richland Hills Birdville
Grapevine Open

Class 5A District 7

Fort Worth North Side vs *FW Arlington Heights
Fort Worth South Hills vs *Fort Worth Western Hills
Fort Worth Southwest at *Fort Worth Wyatt
Fort Worth Trimble Tech Open

Class 5A District 8

Aledo at *Crowley
Burleson vs *Burleson Centennial
Cleburne vs *Everman
Granbury vs *Joshua

Class 5A District 9

Frisco at *Frisco Independence
Frisco Centennial at *Frisco Wakeland
Frisco Heritage at *Frisco Lone Star
Frisco Liberty vs *The Colony
Little Elm Open

Class 5A District 10

Denison at *Sherman
Lucas Lovejoy at *Wylie East
McKinney at *McKinney North
Prosper vs *Wylie

Class 5A District 11

Carrollton Creekview at *Dallas Adams
Carrollton Smith vs *North Dallas
Dallas Conrad at *Dallas Wilson
Dallas Hillcrest at *Dallas Jefferson

Class 5A District 12

Forney vs *Terrell
Mesquite Poteet at *Royse City
North Forney at *South Garland
Rockwall-Heath at *West Mesquite

Class 5A District 13

Dallas Adamson vs *Dallas Spruce
Dallas Kimball at *Dallas South Oak Cliff
Dallas Molina vs *Dallas Seagoville
Dallas Samuell Open

Class 5A District 14

Arlington Seguin vs *Mansfield Summit
Lancaster vs *Mansfield Legacy
Mansfield Lake Ridge vs *Red Oak
Mansfield Timberview vs *Waxahachie

Class 5A District 15

Greenville at *Marshall
Hallsville vs *Sulphur Springs
Longview vs *Texarkana Texas
Longview Pine Tree vs *Mount Pleasant

Class 5A District 16

Corsicana at *Whitehouse
Ennis at *Tyler John Tyler
Jacksonville at *Nacogdoches
Lindale at *Lufkin

Class 5A District 17

Elgin at *Pflugerville Connally
Hutto vs *Temple
Manor vs *Waco University
Waco Open

Class 5A District 18

A&M Consolidated vs *Conroe Caney Creek
Bryan vs *Willis
Bryan Rudder at *Livingston
College Station at *Huntsville

Class 5A District 19

Brenham at *Magnolia
Houston Spring Woods at *Houston Stratford
Magnolia West vs *Tomball Memorial
Tomball vs *Waller

Class 5A District 20

Houston Austin vs *Houston Madison
Houston Davis at *Houston Sharpstown
Houston Lee at *Houston North Forest
Houston Waltrip at *Houston Yates

Class 5A District 21

Barbers Hill Open
Crosby at *Dayton
Galena Park at *New Caney Porter
Houston C.E. King vs *Humble
Humble Kingwood Park vs *New Caney

Class 5A District 22

Baytown Goose Creek Memorial vs *Vidor
Baytown Lee vs *Lumberton
Beaumont Central vs *Beaumont Ozen
Nederland at *Port Neches-Groves

Class 5A District 23

Fort Bend Bush vs *Texas City
Fort Bend Elkins at *Fort Bend Ridge Point
Fort Bend Marshall vs *Santa Fe
Fort Bend Willowridge vs *Galveston Ball

Class 5A District 24

Angleton vs *Richmond George Ranch
Lamar Consolidated at *Richmond Foster
Port Lavaca Calhoun at *Rosenberg Terry

Class 5A District 25

Austin Vandegrift at *Cedar Park
Cedar Park Vista Ridge at *Dripping Springs
Georgetown vs *Georgetown East View
Leander vs *Marble Falls

Class 5A District 26

Austin Crockett at *Austin Lanier
Austin LBJ vs *Bastrop Cedar Creek
Austin McCallum at *Bastrop
Austin Reagan at *Austin Travis

Class 5A District 27

Boerne Champion Open
Floresville vs *Seguin
Kerrville Tivy vs *San Marcos
Lockhart at *San Antonio Kennedy
San Antonio Alamo Heights vs *San Antonio Memorial

Class 5A District 28

San Antonio Brackenridge at *San Antonio McCollum
San Antonio Burbank vs *San Antonio Highlands
San Antonio Edison at *San Antonio Sam Houston
San Antonio Harlandale at *San Antonio Lanier
San Antonio Jefferson Open

Class 5A District 29

Castroville Medina Valley at *Somerset
Eagle Pass Winn vs *Laredo Cigarroa
Laredo Martin at *San Antonio Southside
Laredo Nixon vs *Uvalde

Class 5A District 30

Alice vs *Victoria West
CC Calallen vs *Gregory-Portland
CC Flour Bluff at *Victoria East
CC Tuloso-Midway vs *Corpus Christi Miller
Corpus Christi Moody Open

Class 5A District 31

Edinburg Vela at *Pharr Valley View
Mission Memorial at *Sharyland Pioneer
Mission Sharyland at *Roma
Rio Grande City Open

Class 5A District 32

Brownsville Pace at *Brownsville Porter
Donna at *Pharr-San Juan-Alamo
Donna North vs *PSJA Southwest
Edcouch-Elsa vs *Mercedes

What are your thoughts?