Lone Star Gridiron

2015 2nd Round Playoff Scores

CLASS 6A Division I

 Region I

Allen 41, DeSoto 40
Arlington Martin 49, Amarillo 27
Denton Ryan 45, South Grand Prairie 35

Region II
Humble Atascocita 41, Round Rock Cedar Ridge 36

Region III
Galena Park North Shore 52, Clear Springs 14

Region IV
Converse Judson 56, Northside O'Connor 28
Harlingen 49, McAllen Memorial 35
Laredo United 48, Weslaco 14
Smithson Valley 35, Northside Stevens 0

CLASS 6A Division II

Region I
Arlington Lamar 42, El Paso Eastwood 35
Denton Guyer 48, Southlake Carroll 35
Mansfield 48, Flower Mound Marcus 21
San Angelo Central 51, El Paso Americas 27

Region II
Rockwall 38, Dallas Jesuit 27
Spring 38, Pflugerville Hendrickson 14

Region III
Friendswood 49, Pearland Dawson 42, OT
Houston Strake Jesuit 44, Cypress Creek 28
Katy 59, Cypress Ranch 20
Manvel 70, Clear Creek 56

Region IV
Schertz Clemens 35, Northside Brandeis 31

CLASS 5A Division I

Region I
Abilene Cooper 31, El Paso Del Valle 14
Aledo 52, Denton 3
Burleson Centennial 28, Saginaw Boswell 10

Region II
Longview 21, Mansfield Summit 20

Region III
Bryan 37, Magnolia West 21
Richmond Foster 42, Houston King 28
Richmond George Ranch 63, Nederland 30
Temple 14, Houston Stratford 6

Region IV
Leander Vandegrift 63, San Marcos 14
Cedar Park Vista Ridge 56, Lockhart 14
Victoria West 70, Mission Veterans Memorial 8

CLASS 5A Division II

Region I
Canyon 42, El Paso Burges 7
El Paso Eastlake 24, Lubbock Cooper 21
Everman 42, Wichita Falls Rider 23
Lake Dallas 35, Burleson 14

Region II
Frisco Lone Star 55, Forney 13

Region III
A&M Consolidated 49, Magnolia 0
Angleton 48, Port Neches-Groves 30
College Station 52, Houston North Forest 7

Region IV

Boerne-Champion 70, Georgetown 66
Corpus Chrisit Calallen 42, Mission Sharyland 21
Cedar Park 49, Kerrville Tivy 14
Edcouch-Elsa 21, Somerset 14

CLASS 4A Division I

Region I

Abilene Wylie 31, Borger 0
Brownwood 17, Andrews 13
Levelland 31, Stephenville 30
Mineral Wells 41, Pampa 20

Region II
Texarkana Liberty-Eylau 48, Sanger 9
Argyle 59, Pittsburg 34
Kaufman 15, Alvarado 10
Kennedale 47, Athens 26

Region III
Carthage 34, Stafford 0
El Campo 31, Kilgore 23
Navasota 35, Jasper 21
Silsbee 35, Sealy 21

Region IV
Gatesville 17, La Vernia 14
Liberty Hill 51, Gonzales 3
Waco La Vega 41, Rockport-Fulton 20

CLASS 4A Division II

Region I
Celina 49, Monahans 21
Krum 35, Iowa Park 21
Perryton 51, Anna 28
Sweetwater 30, Aubrey 6

Region II
Center 42, Fairfield 28
Gilmer 63, Mexia 14
Lorena 35, Canton 28

Region III
Bellville 21, Hamshire-Fannett 19
Caldwell 42, La Marque 39
Giddings 45, Orangefield 13
West Orange-Stark 47, Wharton 15

Region IV
Cuero 55, Devine 21
Geronimo Navarro 54, Yoakum 14
Sinton 49, Llano 6

CLASS 3A Division I

Region I
Shallowater 64, Bowie 50
Brock 71, Denver City 14
Muleshoe 31, Breckenridge 20
Wall 63, Littlefield 27

Region II
Callisburg 41, Big Sandy Harmony (Gilmer) 8
Mineola 21, Whitesboro 15
Sunnyvale 38, Daingerfield 13
White Oak 24, Pottsboro 9

Region III
Cameron Yoe 45, Malakoff 44
Grandview 42, East Chambers 14
Teague 60, Rockdale 24
West 35, Kirbyville 32

Region IV
Altair Rice Consolidated 37, Aransas Pass 24
Goliad 25, Luling 6
Hitchcock 61, Hallettsville 50
Mathis 39, Edna 37

CLASS 3A Division II

Region I
Coleman 34, Cisco 28, 2OT
Henrietta 14, Post 7
Eastland 70, Sonora 38
Idalou 58, Colorado City 14

Region II
Arp 32, Lone Oak 6
West Rusk 31, Howe 14
Omaha Paul Pewitt 55, Leonard 28
Waskom 28, Gunter 7

Region III
Corrigan-Camden 54, Dublin 0
Crockett 42, Jarrell 28
Franklin 42, Clifton 0
Newton 35, Marlin 6

Region IV
Blanco 30, Taft 15
Boling 64, Hebbronville 26
East Bernard 66, Santa Gertrudis Academy 0
Odem 30, Tidehaven 7

CLASS 2A Division I

Region I
Anson 37, Panhandle 29
Canadian 52, Stamford 20
Stratford 54, Hawley 19
Wellington 34, Windthorst 14

Region II
Bosqueville 43, Clarksville 0
Crawford 54, Blue Ridge 6
Goldthwaite 55, Alvord 0
Tolar 21, Valley View 20

Region III
Beckville 49, Alto 20
Centerville 34, Harleton 26
Lovelady 42, San Augustine 6
Shelbyville 32, Price Carlisle 18

Region IV
Flatonia 31, Junction 7
Refugio 42, Mason 7
Shiner 53, Moody 13
Weimar 49, Holland 32

CLASS 2A Division II

Region I
Crosbyton 26, Vega 14
Memphis 34, Sunray 20
Quanah 41, Farwell 14
Seagraves 41, Wheeler 2

Region II
Albany 61, Van Horn 14
Iraan 41, Electra 20
Roscoe 35, Hamlin 14
Seymour 28, Menard 21

Region III
Hubbard 28, Maud 22
Muenster 48, Iola 14
Normangee 52, Lindsay 46
Tenaha 69, Era 0

Region IV
Bremond 59, Woodsboro 20
Bruni 22, Louise 21
Falls City 59, D'Hanis 8
Yorktown 28, La Pryor 14

CLASS 1A Division I

Region I

Regional
Borden County 78, Turkey Valley 33
Happy 47, Meadow 0

Region II

Regional
Crowell 62, Sterling City 14
Garden City 94, Hermleigh 44

Region III

Regional
Rochelle 78, Gordon 44
Zephyr 20, Newcastle 12

Region IV

Regional
Abbott 64, Savoy 46
Milford 87, Chester 42

CLASS 1A Division II

Region I

Regional
Southland 79, Lefors 66
Follett 54, Whitharral 8

Region II

Regional
Balmorhea 52, Blanket 6
Buena Vista 60, Rising Star 14

Region III

Regional
Guthrie 64, Chillicothe 16
Motley County 62, Forestburg 16

Region IV

Regional
Richland Springs 98, Mount Calm 53
Jonesboro 78, Calvert 46

What are your thoughts?