Past Champions by Appearances

History and Records

Texas High School Football All-Time State Championship Appearances

Katy (12) 7-5
1959 1A – Katy 16, Sundown 6
1994 5A Division I – Plano 28, Katy 7
1997 5A Division I – Katy 24, Longview 3
1999 5A Division II – Garland 37, Katy 25
2000 5A Division II – Katy 35, Tyler John Tyler 20
2003 5A Division II – Katy 16, Southlake Carroll 15
2005 5A Division II – Southlake Carroll 34, Katy 20
2007 5A Division II – Katy 28, Pflugerville 7
2008 5A Division II – Katy 17, Wylie 3
2009 5A Division II – Abilene 28, Katy 17
2012 5A Division II – Katy 35, Cedar Hill 24
2013 5A Division II – Cedar Hill 34, Katy 24 box score

Converse Judson (11) 6-5
1983 5A – Converse Judson 25, Midland Lee 21
1988 5A – Converse Judson 1, Dallas Carter 0 (Dallas Carter stripped of title) On-field score: Dallas Carter 31, Converse Judson 14
1990 5A Division I – Marshall 21, Converse Judson 19
1992 5A Division I – Converse Judson 52, Euless Trinity 0
1993 5A Division I – Converse Judson 36, Plano 13
1995 5A Division I – Converse Judson 31, Odessa Permian 28
1996 5A Division I – Lewisville 58, Converse Judson 34
1998 5A Division I – Duncanville 24, Converse Judson 21
2002 5A Division I – Converse Judson 33, Midland 32
2005 5A Division I – Euless Trinity 28, Converse Judson 14
2007 5A Division I – Euless Trinity 13, Converse Judson 10

Odessa Permian (11) 5-5-1
1965 4A – Odessa Permian 11, San Antonio Lee 6
1968 4A – Austin Reagan 17, Odessa Permian 11
1970 4A – Austin Reagan 21, Odessa Permian 14
1972 4A – Odessa Permian 37, Baytown Sterling 7
1975 4A – Port Neches-Groves 20, Odessa Permian 10
1980 5A – Odessa Permian 28, Port Arthur Jefferson 19
1984 5A – Odessa Permian 21, Beaumont French 21
1985 5A – Houston Yates 37, Odessa Permian 0
1989 5A – Odessa Permian, 28, Aldine 14
1991 5A Division II – Odessa Permian 27, San Antonio Marshall 14
1995 5A Division I – Converse Judson 31, Odessa Permian 28

Celina (10) 7-2-1
1974 B -Big Sandy 0, Celina 0
1995 2A – Celina 32, Alto 28
1998 2A Division II – Celina 21, Elysian Fields 0
1999 2A Division II – Celina 38, Elysian Fields 7
2000 2A Division II – Celina 21, Mart 17
2001 2A Division II – Celina 41, Garrison 35
2005 2A Division II – Celina 28, Omaha Paul Pewitt 12
2006 3A Division II – Liberty Hill 22, Celina 19
2007 3A Division II – Celina 21, China Spring 14
2008 3A Division II – Carthage 49, Celina 37

Wichita Falls (10) 6-4
1937 Longview 19, Wichita Falls 12
1941 Wichita Falls 13, Temple 0
1949 2A – Wichita Falls 34, Austin 13
1950 2A – Wichita Falls 14, Austin 13
1958 4A – Wichita Falls 48, Pasadena 6
1959 4A – Corpus Christi Ray 20, Wichita Falls 6
1960 4A – Corpus Christi Miller 13, Wichita Falls 6
1961 4A – Wichita Falls 21, Galena Park 14
1969 4A – Wichita Falls 28, San Antonio Lee 20
1971 4A – San Antonio Lee 28, Wichita Falls 27

Waco (10) 5-4-1
1922 Waco 13, Abilene 10
1923 Abilene 3, Waco 0
1924 Dallas Oak Cliff 31, Waco 0
1925 Waco 20, Dallas Forest Avenue 7
1926 Waco 20, Dallas Oak Cliff 7
1927 Waco 21, Abilene 14
1939 Lubbock 20, Waco 14
1945 Highland Park (Dallas) 7, Waco 7 (tie) CO-CHAMPIONS
1948 2A – Waco 21, Amarillo 0
2006 4A Division II – La Marque 34, Waco 14

La Marque (10) 5-5
1986 5A – Plano 24, La Marque 7
1993 4A – Stephenville 26, La Marque 13
1994 4A – Stephenville 32, La Marque 17
1995 4A – La Marque 31, Denison 8
1996 4A Division II – La Marque 34, Denison 3
1997 4A Division II – La Marque 17, Denison 0
1998 4A Division II – Stephenville 34, La Marque 7
2003 4A Division II – La Marque 43, Denton Ryan 35 – OT(3)
2006 4A Division II – La Marque 34, Waco 14
2010 4A Division II – Aledo 69, La Marque 34

Cuero (10) 3-7
1970 3A – Brownwood 14, Cuero 0
1973 3A – Cuero 21, Mount Pleasant 7
1974 3A – Cuero 19, Gainesville 7
1975 3A – Ennis 13, Cuero 10
1985 3A – Daingerfield 47, Cuero 22
1986 3A – Jefferson 24, Cuero 0
1987 3A – Cuero 14, McGregor 6
1993 3A – Southlake Carroll 14, Cuero 6
1998 3A Division I – Aledo 14, Cuero 7
2004 3A Division I – Wylie (Abilene) 17, Cuero 14

Southlake Carroll (9) 8-1
1988 3A – Southlake Carroll 42, Navasota 8
1992 3A – Southlake Carroll 48, Coldspring 0
1993 3A – Southlake Carroll 14, Cuero 6
2002 5A Division II – Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
2003 5A Division II – Katy 16, Southlake Carroll 15
2004 5A Division II – Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24
2005 5A Division II – Southlake Carroll 34, Katy 20
2006 5A Division I – Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
2011 5A Division I – Southlake Carroll 36, Fort Bend Hightower 29

Abilene (9) 7-2
1922 Waco 13, Abilene 10
1923 Abilene 3, Waco 0
1927 Waco 21, Abilene 14
1928 Abilene 38, Port Arthur 0
1931 Abilene 13, Beaumont 0
1954 4A – Abilene 14, Houston S. F. Austin 7
1955 4A – Abilene 33, Tyler 13
1956 4A – Abilene 14, Corpus Christi Ray 0
2009 5A Division II – Abilene 28, Katy 17

Plano (9) 7-2
1965 2A – Plano 20, Edna 17
1967 2A – Plano 27, San Antonio Randolph 8
1971 3A – Plano 21, Gregory-Portland 20
1977 4A – Plano 13, Port Neches-Groves 10
1978 4A – Houston Stratford 29, Plano 13
1986 5A – Plano 24, La Marque 7
1987 5A – Plano 28, Houston Stratford 21
1993 5A Division I – Converse Judson 36, Plano 13
1994 5A Division I – Plano 28, Katy 7

Daingerfield (9) 6-3
1968 – Daingerfield 7, Lufkin Dunbar 6
1983 3A – Daingerfield 42, Sweeny 0
1984 3A – Medina Valley 21, Daingerfield 13
1985 3A – Daingerfield 47, Cuero 22
1998 3A Division II – Newton 21, Daingerfield 0
2008 2A Division II – Daingerfield 26, Cisco 8
2009 2A Division II – Daingerfield 62, Bushland 14
2010 2A Division I – Daingerfield 33, Cameron Yoe 27
2012 2A Division I – Cameron Yoe 38, Daingerfield 20

Mart (9) 4-4-1
1957 1A – Mart 7, White Oak 7
1969 1A – Mart 28, Sonora 0
1986 2A – Shiner 18, Mart 0
1999 2A Division I – Mart 40, Boyd 7
2000 2A Division II – Celina 21, Mart 17
2006 2A Division II – Mart 23, Cisco 13
2008 1A Division I – Canadian 38, Mart 7
2010 1A Division I – Mart 28, Goldthwaite 7
2012 1A Division I – Stamford 35, Mart 28

Brownwood (8) 7-1
1960 3A – Brownwood 26, Port Lavaca Calhoun 6
1965 3A – Brownwood 14, Bridge City 0
1967 3A – Brownwood 36, El Campo 12
1969 3A – Brownwood 34, West Columbia 16
1970 3A – Brownwood 14, Cuero 0
1977 3A – Dickinson 40, Brownwood 28
1978 3A – Brownwood 21, Gainesville 12
1981 4A – Brownwood 24, Fort Bend Willowridge 9

Richland Springs (7) 6-1
2001 6-Man – Whitharral 27, Richland Springs 20
2004 6-Man – Richland Springs 58, Turkey Valley 38
2006 6-Man Division I – Richland Springs 78, Rule 58
2007 6-Man Division I – Richland Springs 98, Rule 54
2010 6-Man Division II – Richland Springs 46, Sterling City 0
2011 6-Man Division II – Richland Springs 76, Motley County 28
2012 6-Man Division II – Richland Springs 60, Follett 14

Stamford (7) 5-2
1955 2A – Stamford 34, Hillsboro 7
1956 2A – Stamford 26, Brady 13
1958 2A – Stamford 23, Angelton 0
1959 2A – Brady 1, Stamford 0 – (Stamford stripped of title) On-field score: Stamford 19, Brady 14
2011 1A Division I – Mason 62, Stamford 40
2012 1A Division I – Stamford 35, Mart 28
2013 1A Division I – Stamford 41, Shiner 28 box score

Temple (7) 2-5
1940 – Amarillo 20, Temple 7
1941 – Wichita Falls 13, Temple 0
1951 3A – Breckenridge 20, Temple 14
1952 3A – Breckenridge 28, Temple 20
1976 4A – San Antonio Churchill 10, Temple 0
1979 4A – Temple 28, Houston Memorial 6
1992 5A Division II – Temple 38, Houston Yates 20

Austin Westlake (7) 1-6
1990 4A – Wilmer-Hutchins 19, Austin Westlake 7
1994 5A Division II – Tyler John Tyler 35, Austin Westlake 24
1996 5A Division II – Austin Westlake 55, Abilene Cooper 15
2000 5A Division I – Midland Lee 33, Austin Westlake 21
2001 5A Division II – Lufkin 38, Austin Westlake 24
2006 5A Division I – Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
2009 5A Division I – Euless Trinity 41, Austin Westlake 38 OT

Sealy (6) 5-1
1978 2A – Sealy 42, Wylie 20
1994 3A – Sealy 36, Atlanta 15
1995 3A – Sealy 21, Commerce 20
1996 3A – Sealy 36, Tatum 27
1997 3A – Sealy 28, Commerce 21
1999 3A Division II – Commerce 17, Sealy 10

Fort Hancock (6) 5-1
1986 6-Man – Fort Hancock 50, Christoval 36
1988 6-Man – Fort Hancock 76, Zephyr 30
1989 6-Man – Fort Hancock 48, Jayton-Girard 24
1990 6-Man – Fort Hancock 66, Christoval 17
1991 6-Man – Fort Hancock 64, Christoval 14
1992 6-Man – Panther Creek 54, Fort Hancock 26

Breckenridge (6) 4-0-2
1929 Port Arthur 0, Breckenridge 0
1951 3A – Breckenridge 20, Temple 14
1952 3A – Breckenridge 28, Temple 20
1954 3A – Breckenridge 20, Port Neches 7
1958 3A – Breckenridge 42, Kingsville 14
1959 3A – Breckenridge 20, Cleburne 20

Aledo (6) 5-1
1974 1A – Grapeland 19, Aledo 18
1998 3A Division I – Aledo 14, Cuero 7
2009 4A Division II – Aledo 35, Brenham 21
2010 4A Division II – Aledo 69, La Marque 34
2011 4A Division II – Aledo 49, Manvel 28
2013 4A Division II – Aledo 38, Brenham 10 box score

Sonora (6) 4-1-1
1966 1A – Sonora 40, Schulenberg 14
1968 1A – Sonora 9, Poth 0
1969 1A – Mart 28, Sonora 0
1970 1A – Sonora 45, Pflugerville 6
1971 1A – Barbers Hill 3, Sonora 3
2000 2A Division I – Sonora 27, Blanco 24

Goldthwaite (6) 4-2
1985 1A – Goldthwaite 24, Runge 7
1992 2A – Schulenburg 35, Goldthwaite 20
1993 2A – Goldthwaite 21, Omaha Paul Pewitt 8
1994 2A – Goldthwaite 20, Schulenburg 16
2009 1A Division I – Goldthwaite 29, Canadian 25
2010 1A Division I – Mart 28, Goldthwaite 7

Amarillo (6) 4-2
1930 Tyler 25, Amarillo 13
1934 Amarillo 48, Corpus Christi 0
1935 Amarillo 13, Greenville 7
1936 Amarillo 10, Kerrville 6
1940 Amarillo 20, Temple 7
1948 2A – Waco 21, Amarillo 0

Port Neches-Groves (6) 3-3
1953 3A – Port Neches 24, Big Spring 13
1954 3A – Breckenridge 20, Port Neches 7
1955 3A – Port Neches 20, Garland 14
1975 4A – Port Neches-Groves 20, Odessa Permian 10
1977 4A – Plano 13, Port Neches-Groves 10
1999 4A Division II – Stephenville 28, Port Neches-Groves 18

Wheeler (6) 3-3
1977 B – Wheeler 35, Lone Oak 13
1978 B – Union Hill 14, Wheeler 7
1979 B – Wheeler 33, High Island 21
1987 1A – Wheeler 23, Bremond 21
1997 1A – Granger 40, Wheeler 0
1998 1A – Tenaha 20, Wheeler 13

Groveton (6) 3-3
1983 2A – Boyd 16, Groveton 8
1984 2A – Groveton 38, Panhandle 7
1985 2A – Electra 29, Groveton 13
1989 2A – Groveton 20, Lorena 13
1990 2A – Groveton 25, De Leon 19
1996 2A – Iraan 14, Groveton 7

Schulenburg (6) 3-3
1966 1A – Sonora 40, Schulenberg 14
1972 1A – Schulenberg 14, Clarendon 10
1975 1A – DeLeon 28, Schulenberg 15
1991 2A – Schulenburg 21, Albany 0
1992 2A – Schulenburg 35, Goldthwaite 20
1994 2A – Goldthwaite 20, Schulenburg 16

Dallas Highland Park (6) 2-3-1
1944 Port Arthur 20, Dallas Highland Park  7
1945 Dallas Highland Park  7, Waco 7
1947 San Antonio Brackenridge 22, Dallas Highland Park 13
1957 4A – Dallas Highland Park 21, Port Arthur 9
2005 4A Division I – Dallas Highland Park 59, Marshall 0
2007 4A Division II – Lake Travis 36, Dallas Highland Park 34

Refugio (6) 2-3-1
1968 Lubbock Estacado 14, Refugio 0
1970 2A – Refugio 7, Iowa Park 7
1982 3A – Refugio 22, Littlefield 21
1987 2A – Lorena 8, Refugio 7
2011 2A Division II – Refugio 36, Cisco 35
2013 2A Division II – Cisco 56, Refugio 36 box score

Bay City (6) 2-4
1979 3A – McKinney 20, Bay City 7
1983 4A – Bay City 30, Lubbock Estacado 0
1998 4A Division I – Grapevine 22, Bay City 0
2000 4A Division I – Bay City 24, Denton Ryan 2
2001 4A Division II – Ennis 21, Bay City 0
2003 4A Division I – North Crowley 20, Bay City 6

Stephenville (5) 5-0
1993 4A – Stephenville 26, La Marque 13
1994 4A – Stephenville 32, La Marque 17
1998 4A Division II – Stephenville 34, La Marque 7
1999 4A Division II – Stephenville 28, Port Neches-Groves 18
2012 3A Division I – Stephenville 70, El Campo 35

Austin Lake Travis (5) 5-0 (First and ONLY team to win 5 consecutive titles)
2007 4A Division II – Austin Lake Travis 36, Dallas Highland Park 34
2008 4A Division I – Austin Lake Travis 48, Longview 23
2009 4A Division I – Austin Lake Travis 24, Longview 17
2010 4A Division I – Austin Lake Travis 27, Denton Ryan 7
2011 4A Division I – Austin Lake Travis 22, Waco Hewitt Midway 7

Garland (5) 4-1
1955 3A – Port Neches 20, Garland 14
1956 3A – Garland 3, Nederland 0
1963 4A – Garland 17, Corpus Christi Miller 0
1964 4A – Garland 26, Galena Park 21
1999 5A Division II – Garland 37, Katy 25

Carthage (5) 4-1
1991 4A – A&M Consolidated 35, Carthage 16
2008 3A Division II Carthage 49, Celina 37
2009 3A Division II – Carthage 13, Graham 12
2010 3A Division II – Carthage 47, Coldspring-Oakhurst 22
2013 3A Division I – Carthage 34, Kilgore 23 box score

Munday (5) 3-2
1984 1A – Munday 13, Union Hill 0
1990 1A – Bartlett 36, Munday 28
2007 1A Division II – Munday 26, Bremond 6
2011 1A Division II – Tenaha 52, Munday 28
2012 1A Division II – Munday 42, Tenaha 14

Throckmorton (5) 3-2
1986 1A – Burkeville 33, Throckmorton 7
2005 6-Man – Throckmorton 68, Turkey Valley 22
2010 6-Man Division I – Garden City 82, Throckmorton 68
2011 6-Man Division I – Throckmorton 48, Borden County 36
2012 6-Man Division I – Throckmorton 72, Abbott 30

Euless Trinity (5) 3-2
1992 5A Division I – Converse Judson 52, Euless Trinity 0
2005 5A Division I – Euless Trinity 28, Converse Judson 14
2007 5A Division I – Euless Trinity 13, Converse Judson 10
2009 5A Division I – Euless Trinity 41, Austin Westlake 38 OT
2010 5A Division I – Pearland 28, Euless Trinity 24

Tyler John Tyler (5) 3-2
1930 Tyler John Tyler 25, Amarillo 13
1955 4A – Abilene 33, Tyler John Tyler 13
1973 4A – Tyler John Tyler 21, Austin Reagan 14
1994 5A Division II – Tyler John Tyler 35, Austin Westlake 24
2000 5A Division II – Katy 35, Tyler John Tyler 20

Borden County (5) 3-2
1997 6-Man – Borden County 48, Panther Creek 16
1998 6-Man – Trinidad 62, Borden County 16
2008 6-Man Division II Borden County 54, Woodson 8
2009 6-Man Division II – Borden County 28, Roscoe Highland 14
2011 6-Man Division I – Throckmorton 48, Borden County 36

Gilmer (5) 2-3
1981 3A – Cameron Yoe 26, Gilmer 3
2004 3A Division II – Gilmer 49, Jasper 47
2007 3A Division I – Liberty Hill 38, Gilmer 13
2009 3A Division I – Gilmer 43, Abilene Wylie 26
2012 3A Division II – Navasota 39, Gilmer 3

Albany (5) 2-3
1954 1A – Deer Park 26, Albany 6
1960 1A – Albany 20, Crosby 0
1961 1A – Albany 18, Hull-Dalsetta 12
1991 2A – Schulenburg 21, Albany 0
2009 1A Division II – Cayuga 38, Albany 24

Windthorst (5) 2-3
1972 B – Chilton 6, Windthorst 0
1996 1A – Windthorst 41, Tenaha 12
2003 1A – Windthorst 28, Shiner 27
2006 1A Division II – Chilton 20, Windthorst 10
2010 1A Division II – Falls City 32, Windthorst 7

Denton Ryan (5) 2-3
2000 4A Division I – Bay City 24, Denton Ryan 2
2001 4A Division I – Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 – OT
2002 4A Division II – Denton Ryan 38, Brenham 8
2003 4A Division II – La Marque 43, Denton Ryan 35 – OT(3)
2010 4A Division I – Austin Lake Travis 27, Denton Ryan 7

Roscoe Highland (5) 2-3
1980 6-Man – Milford 36, Roscoe Highland 16
1982 6-Man – Roscoe Highland 60, Mullin 13
1983 6-Man – Roscoe Highland 67, Mozella 50
2000 6-Man – Panther Creek 42, Roscoe Highland 36
2009 6-Man Division II – Borden County 28, Roscoe Highland 14

Marathon (5) 2-3
1973 6-Man – Cherokee 43, Marathon 12
1974 6-Man – Marathon 60, Cherokee 58
1975 6-Man – Cherokee 40, Marathon 26
1976 6-Man – Marathon 62, May 16
1977 6-Man – May 42, Marathon 35

Milford (5) 2-3
1979 6-Man – Milford 53, Cotton Center 34
1980 6-Man – Milford 36, Highland 16
1994 6-Man – Amherst 30, Milford 20
1995 6-Man – Amherst 78, Milford 42
6-Man Division II – Grandfalls Grandfalls-Royalty 73, Milford 28 box score

Port Arthur Jefferson (5) 1-3-1
1928 Abilene 38, Port Arthur 0
1929 Port Arthur 0, Breckenridge 0
1944 Port Arthur 20, Highland Park (Dallas) 7
1957 4A – Highland Park (Dallas) 21, Port Arthur 9
1980 5A – Odessa Permian 28, Port Arthur Jefferson 19

Bremond (5) 1-4
1981 1A – Bremond 12, Wink 9
1983 1A – Knox City 27, Bremond 20
1987 1A – Wheeler 23, Bremond 21
1993 1A – Sudan 54, Bremond 0
2007 1A Division II ? Munday 26, Bremond 6

Gainesville (5) 1-4
1974 3A – Cuero 19, Gainesville 7
1976 3A – Beaumont Hebert 35, Gainesville 7
1978 3A – Brownwood 21, Gainesville 12
2003 3A Division I – Gainesville 35, Burnet 24
2005 3A Division I – Wimberley 21, Gainesville 7

Cisco (5) 1-4
2002 2A Division II – Rosebud-Lott 34, Cisco 0
2006 2A Division II – Mart 23, Cisco 13
2008 2A Div. II Daingerfield 26, Cisco 8
2011 2A Division II – Refugio 36, Cisco 35
2013 2A Division II – Cisco 56, Refugio 36 box score

Ennis (4) 4-0
1975 3A – Ennis 13, Cuero 10
2000 4A Division II – Ennis 38, West Orange-Stark 24
2001 4A Division II – Ennis 21, Bay City 0
2004 4A Division I – Ennis 23, Marshall 21

Newton (4) 3-1
1974 2A – Newton 56, Spearman 26
1998 3A Division II – Newton 21, Daingerfield 0
2004 2A Division I – Boyd 17, Newton 14
2005 2A Division I – Newton 28, Argyle 20

Panther Creek (4) 3-1
1992 6-Man – Panther Creek 54, Fort Hancock 26
1993 6-Man – Panther Creek 56, Dell City 28
1997 6-Man – Borden County 48, Panther Creek 16
2000 6-Man – Panther Creek 42, Highland 36

Midland Lee (4) 3-1
1983 5A – Converse Judson 25, Midland Lee 21
1998 5A Division II – Midland Lee 54, San Antonio MacArthur 0
1999 5A Division I – Midland Lee 42, Aldine Eisenhower 21
2000 5A Division I – Midland Lee 33, Westlake (Austin) 21

Cherokee (4) 3-1
1973 6-Man – Cherokee 43, Marathon 12
1974 6-Man – Marathon 60, Cherokee 58
1975 6-Man – Cherokee 40, Marathon 26
1978 6-Man – Cherokee 29, Cotton Center 27

Austin Reagan (4) 3-1
1967 Austin Reagan 20, Abilene Cooper 19
1968 4A – Austin Reagan 17, Odessa Permian 11
1970 4A – Austin Reagan 21, Odessa Permian 14
1973 4A – Tyler John Tyler 21, Austin Reagan 14

Lubbock (4) 3-1
1938 Corpus Christi 20, Lubbock 6
1939 Lubbock 20, Waco 14
1951 4A – Lubbock 14, Baytown Lee 12
1952 4A – Lubbock 12, Baytown Lee 7

Stratford (4) 3-1
2000 1A – Stratford 49, Burkeville 14
2004 1A – Shiner 33, Stratford 19
2005 1A – Stratford 21, Big Sandy 20
2008 1A Division II Stratford 24, Cayuga 13

Cameron Yoe (4) 3-1
1981 3A – Cameron Yoe 26, Gilmer 3
2010 2A Division I – Daingerfield 33, Cameron Yoe 27
2012 2A Division I – Cameron Yoe 38, Daingerfield 20
2013 2A Division I – Cameron Yoe 35, Wall 14 box score

Big Sandy (4) 2-1-1
1973 B – Big Sandy 25, Rule 0
1974 B – Big Sandy 0, Celina 0
1975 B – Big Sandy 26, Groom 2
2005 1A – Stratford 21, Big Sandy 20

Tenaha (4) 2-2
1996 1A – Windthorst 41, Tenaha 12
1998 1A – Tenaha 20, Wheeler 13
2011 1A Division II – Tenaha 52, Munday 28
2012 1A Division II – Munday 42, Tenaha 14

Tatum (4) 2-2
1996 3A – Sealy 36, Tatum 27
2005 3A Division II – Tatum 38, Hutto 34
2006 2A Division I – Tatum 32, Littlefield 14
2007 2A Division I – Farmersville 27, Tatum 24 (OT)

Jayton (4) 2-2
1984 6-Man – Jayton 44, May 28
1985 6-Man – Jayton 64, Christoval 14
1989 6-Man – Fort Hancock 48, Jayton-Girard 24
2006 6-Man Div. II – Vernon Northside 60, Jayton 41

Commerce (4) 2-2
1995 3A – Sealy 21, Commerce 20
1997 3A – Sealy 28, Commerce 21
1999 3A Division II – Commerce 17, Sealy 10
2001 3A Division II – Commerce 14, La Grange 11

West Orange-Stark (4) 2-2
1986 4A – West Orange-Stark 21, McKinney 9
1987 4A – West Orange-Stark 17, Rockwall 7
1988 4A – Paris 31, West Orange-Stark 13
2000 4A Division II – Ennis 38, West Orange-Stark 24

Corsicana (4) 2-2
1932 Corsicana 0, Ft. Worth Masonic Home 0 Corsicana awarded title on penetrations, 3-0
1963 3A – Corsicana 7, Pharr-San Juan-Alamo 0
1982 4A – Fort Bend Willowridge 22, Corsicana 17
1997 4A Division I – Texas City 37, Corsicana 34

Corpus Christi Miller (4) 2-2
1934 – Amarillo 48, Corpus Christi 0
1938 – Corpus Christi 20, Lubbock 6
1960 4A – Corpus Christi Miller 13, Wichita Falls 6
1963 4A – Garland 17, Corpus Christi Miller 0

Shiner (4) 2-2
1986 2A – Shiner 18, Mart 0
2003 1A – Windthorst 28, Shiner 27
2004 1A – Shiner 33, Stratford 19
2013 1A Division I – Stamford 41, Shiner 28 box score

Follett (4) 1-3
1974 8-Man – Follett 28, La Pryor 22
1975 8-Man – Leakey 32, Follett 14
2008 Six-Man Division I Strawn 58, Follett 29
2012 Six-Man Division II Richland Springs 60, Follett 14

Longview (4) 1-3
1937 – Longview 19, Wichita Falls 12
1997 5A Division I – Katy 24, Longview 3
2008 4A Division I – Austin Lake Travis 48, Longview 23
2009 4A Division I – Lake Travis 24, Longview 17

Denison (4) 1-3
1984 4A – Denison 27, Tomball 13
1995 4A – La Marque 31, Denison 8
1996 4A Division II – La Marque 34, Denison 3
1997 4A Division II – La Marque 17, Denison 0

May (4) 1-3
1976 6-Man – Marathon 62, May 16
1977 6-Man – May 42, Marathon 35
1984 6-Man – Jayton 44, May 28
6-Man Division I – Crowell 78, May 52 box score

Christoval (4) 0-4
1985 6-Man – Jayton 64, Christoval 14
1986 6-Man – Fort Hancock 50, Christoval 36
1990 6-Man – Fort Hancock 66, Christoval 17
1991 6-Man – Fort Hancock 64, Christoval 14

Bartlett (3) 3-0
1990 1A – Bartlett 36, Munday 28
1992 1A – Bartlett 33, Sudan 26
1999 1A – Bartlett 35, Aspermont 6

Thorndale (3) 3-0
1989 1A – Thorndale 42, Sudan 24
1994 1A – Thorndale 36, Crawford 13
1995 1A – Thorndale 14, Roscoe 7

Allen (3) 3-0
2008 5A Division I Allen 21, Fort Bend Hightower 14
2012 5A Division I Allen 35, Houston Lamar 21
2013 5A Division I – Allen 63, Pearland 28 box score

Pilot Point (3) 2-0-1
1980 2A – Pilot Point 0, Tidehaven 0
1981 2A – Pilot Point 32, Garrison 0
2009 2A Division I – Pilot Point 35, Kirbyville 18

East Bernard (3) 2-1
1977 1A – East Bernard 27, Seagraves 10
1982 2A – Eastland 28, East Bernard 6
2012 2A Division II – East Bernard 56, Corsicana Mildred 14

Canadian (3) 2-1
2007 2A Division II – Canadian 40, Elysian Fields 25
2008 1A Division I Canadian 38, Mart 7
2009 1A Division I – Goldthwaite 29, Canadian 25

Strawn (3) 2-1
2003 6-Man – Strawn 67, Fort Davis 62
2008 6-Man Division I Strawn 58, Follett 29
2009 6-Man Division I – Garden City 122, Strawn 88

Alto (3) 2-1
1995 2A – Celina 32, Alto 28
2006 1A Division I – Alto 42, McCamey 13
2007 1A Division I – Alto 22, Seymour 0

Boyd (3) 2-1
1983 2A – Boyd 16, Groveton 8
1999 2A Division I – Mart 40, Boyd 7
2004 2A Division I – Boyd 17, Newton 14

La Grange (3) 2-1
1975 2A – La Grange 27, Childress 6
2000 3A Division II – La Grange 20, Forney 17
2001 3A Division II – Commerce 14, La Grange 11

Burkeville (3) 2-1
1986 1A – Burkeville 33, Throckmorton 7
2000 1A – Stratford 49, Burkeville 14
2001 1A – Burkeville 27, Celeste 8

Whitharral (3) 2-1
1981 6-Man – Whitharral 56, Mullin 36
1996 6-Man – Gordon 51, Whitharral 50
2001 6-Man – Whitharral 27, Richland Springs 20

Lewisville (3) 2-1
1972 3A – Uvalde 33, Lewisville 27
1993 5A Division II – Lewisville 43, Aldine MacArthur 37
1996 5A Division I – Lewisville 58, Converse Judson 34

White Deer (3) 2-1
1958 1A – White Deer 44, Elgin 22
1965 1A – Willis Point 14, White Deer 0
1988 1A – White Deer 14, Flatonia 13

Gilmer Union Hill (3) 2-1
1978 B – Union Hill 14, Wheeler 7
1982 1A – Union Hill 13, Roscoe 0
1984 1A – Munday 13, Union Hill 0

Deer Park (3) 2-1
1952 1A – Wink 26, Deer Park 20
1954 1A – Deer Park 26, Albany 6
1955 1A – Deer Park 7, Stinnett 0

Tyler Chapel Hill (3) 2-1
1989 4A – Tyler Chapel Hill 14, A&M Consolidated 0
2010 3A Division I – Henderson 28, Tyler Chapel Hill 21
2011 3A Division I – Tyler Chapel Hill 20, Alvarado 19

Cedar Hill (3) 2-1
2006 5A Division II – Cedar Hill 51, Cypress Falls 17
2012 5A Division II – Katy 35, Cedar Hill 24
2013 5A Division II – Cedar Hill 34, Katy 24 box score

Denton Guyer (3) 2-1
2010 5A Division II – Cibolo Steele 24, Denton Guyer 21
2012 4A Division I – Denton Guyer 48, Georgetown 37
2013 4A Division I – Denton Guyer 31, Northside Brennan 14 box score

Houston Lamar (3) 1-2
1948 City – Fort Worth Arlington Heights 20, Houston Lamar 0
1953 4A – Houston Lamar 33, Odessa 7
2012 5A Division I – Allen 35, Houston Lamar 21

Abilene Wylie (3) 1-2
2000 3A Division I – Gatesville 14, Abilene Wylie 10
2004 3A Division I – Abilene Wylie 17, Cuero 14
2009 3A Division I – Gilmer 43, Abilene Wylie 26

China Spring (3) 1-2
1978 1A – China Spring 42, Lexington 3
1979 1A – Hull-Daisetta 28, China Springs 18
2007 3A Division II – Celina 21, China Spring 14

Littlefield (3) 1-2
1949 1A – Littlefield 13, Mexia 0
1982 3A – Refugio 22, Littlefield 21
2006 2A Division I – Tatum 32, Littlefield 14

Marshall (3) 1-2
1990 5A Division I – Marshall 21, Converse Judson 19
2004 4A Division I – Ennis 23, Marshall 21
2005 4A Division I – Highland Park (Dallas) 59, Marshall 0

Omaha Paul Pewitt (3) 1-2
1993 2A – Goldthwaite 21, Omaha Paul Pewitt 8
1998 2A Division I – Omaha Paul Pewitt 28, Brookshire Royal 26
2005 2A Division II – Celina 28, Omaha Paul Pewitt 12

Garrison (3) 1-2
1981 2A – Pilot Point 32, Garrison 0
2001 2A Division II – Celina 41, Garrison 35
2003 2A Division II – Garrison 27, Bangs 0

Houston Yates (3) 1-2
1981 5A – Richardson Lake Highlands 19, Houston Yates 6
1985 5A – Houston Yates 37, Odessa Permian 0
1992 5A Division II – Temple 38, Houston Yates 20

Sudan (3) 1-2
1989 1A – Thorndale 42, Sudan 24
1992 1A – Bartlett 33, Sudan 26
1993 1A – Sudan 54, Bremond 0

A&M Consolidated (3) 1-2
1989 4A – Chapel Hill (Tyler) 14, A&M Consolidated 0
1991 4A – A&M Consolidated 35, Carthage 16
1992 4A – Waxahachie 28, A&M Consolidated 24

DeLeon (3) 1-2
1975 1A – DeLeon 28, Schulenberg 15
1976 1A – Barbers Hill 17, DeLeon 8
1990 2A – Groveton 25, De Leon 19

Rockwall (3) 1-2
1963 2A – Rockwall 7, Fort Bend Dulles 6
1972 2A – Boling 20, Rockwall 0
1987 4A – West Orange-Stark 17, Rockwall 7

McKinney (3) 1-2
1966 3A – Bridge City 30. McKinney 6
1979 3A – McKinney 20, Bay City 7
1986 4A – West Orange-Stark 21, McKinney 9

San Antonio Lee (3) 1-2
1965 4A – Odessa Permian 11, San Antonio Lee 6
1969 4A – Wichita Falls 28, San Antonio Lee 20
1971 4A – San Antonio Lee 28, Wichita Falls 27

Nederland (3) 1-2
1956 3A – Garland 3, Nederland 0
1957 3A – Nederland 20, Sweetwater 7
1961 3A – Dumas 6, Nederland 0

Brady (3) 1-2
1956 2A – Stamford 26, Brady 13
1957 2A – Terrell 41, Brady 6
1959 2A – Brady 1, Stamford 0 – (Stamford stripped of title) On-field score: Stamford 19, Brady 14

Dallas Sunset (3) 1-2
1942 Austin 20, Dallas Sunset 7
1949 City – San Antonio Jefferson 31, Dallas Sunset 13
1950 City – Dallas Sunset 14, Houston Reagan 6

Austin (3) 1-2
1942 Austin 20, Dallas Sunset 7
1949 2A – Wichita Falls 34, Austin 13
1950 2A – Wichita Falls 14, Austin 13

Dallas Oak Cliff (3) 1-2
1921 Bryan 35, Dallas Oak Cliff 13
1924 Dallas Oak Cliff 31, Waco 0
1926 Waco 20, Dallas Oak Cliff 7

Wylie (3) 1-2
1977 2A – Wylie 22, Bellville 14
1978 2A – Sealy 42, Wylie 20
2008 5A Division II – Katy 17, Wylie 3

Argyle (3) 1-2
2005 2A Division I – Newton 28, Argyle 20
2011 3A Division II – Wimberley 21, Argyle 14
2013 3A Division II – Argyle 38, Fairfield 33 box score

Brenham (3) 0-3
2002 4A Division II – Denton Ryan 38, Brenham 8
2009 4A Division II – Aledo 35, Brenham 21
2013 4A Division II – Aledo 38, Brenham 10 box score

Rule (3) 0-3
1973 B – Big Sandy 25, Rule 0
2006 6-Man Division I – Richland Springs 78, Rule 58
2007 6-Man Division I - Richland Springs 98, Rule 54

Elysian Fields (3) 0-3
1998 2A Division II – Celina 21, Elysian Fields 0
1999 2A Division II – Celina 38, Elysian Fields 7
2007 2A Division II – Canadian 40, Elysian Fields 25

Burnet (3) 0-3
1991 3A – Groesbeck 7, Burnet 0
2002 3A Division I – Everman 35, Burnet 14
2003 3A Division I – Gainesville 35, Burnet 24

Smithson Valley (3) 0-3
2001 4A Division I – Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 – OT
2002 5A Division II – Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
2004 5A Division II – Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24

Garden City (2) 2-0
2010 6-Man Division I – Garden City 82, Throckmorton 68
2009 6-Man Division I – Garden City 122, Strawn 88

Terrell (2) 2-0
1952 2A – Terrell 61, Yoakum 13
1957 2A – Terrell 41, Brady 6

Dumas (2) 2-0
1961 3A – Dumas 6, Nederland 0
1962 3A – Dumas 14, Pharr-San Juan-Alamo 3

Jacksboro (2) 2-0
1962 2A – Jacksboro 52, Rockdale 0
1971 2A – Jacksboro 20, Rosebud-Lott 14

Goree (2) 2-0
1972 8-Man – Goree 28, Harold 24
1973 8-Man – Goree 52, LA Pryor 22

Huntsville (2) 2-0
1953 2A – Huntsville 40, Ballinger 6
1980 4A – Huntsville 19, Paris 0

Amherst (2) 2-0
1994 6-Man – Amherst 30, Milford 20
1995 6-Man – Amherst 78, Milford 42

Grapevine (2) 2-0
1996 4A Division I – Grapevine 34, Hays Consolidated 19
1998 4A Division I – Grapevine 22, Bay City 0

Texas City (2) 2-0
1997 4A Division I – Texas City 37, Corsicana 34
1999 4A Division I – Texas City 27, Hereford 14

Gordon (2) 2-0
1996 6-Man – Gordon 51, Whitharral 50
1999 6-Man – Gordon 54, Groom 34

Everman (2) 2-0
2001 3A Division I – Everman 25, Sinton 14
2002 3A Division I – Everman 35, Burnet 14

Corrigan-Camden (2) 2-0
1988 2A – Corrigan-Camden 35, Quanah 14
2002 2A Division I – Corrigan-Camden 33, Bangs 14

Liberty Eylau (2) 2-0
1999 3A Division I – Liberty Eylau 49, Mathis 6
2006 3A Division I – Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34

Chilton (2) 2-0
1972 B – Chilton 6, Windthorst 0
2006 1A Division II – Chilton 20, Windthorst 10

Liberty Hill (2) 2-0
2006 3A Division II – Liberty Hill 22, Celina 19
2007 3A Division I – Liberty Hill 38, Gilmer 13

Wimberley (2) 2-0
2005 3A Division I – Wimberley 21, Gainesville 7
2011 3A Division II – Wimberley 21, Argyle 14

Iowa Park (2) 1-0-1
1969 2A – Iowa Park 31, Klein 14
1970 2A – Refugio 7, Iowa Park 7

Barbers Hill (2) 1-0-1
1971 1A – Barbers Hill 3, Sonora 3
1976 1A – Barbers Hill 17, DeLeon 8

Tidehaven (2) 1-0-1
1967 1A – Tidehaven 7, Clifton 6
1980 2A – Pilot Point 0, Tidehaven 0

Navasota (2) 1-1
1988 3A – Southlake Carroll 42, Navasota 8
2012 3A Division II – Navasota 39, Gilmer 3

Cayuga (2) 1-1
2008 1A Division II – Stratford 24, Cayuga 13
2009 1A Division II – Cayuga 38, Albany 24

Greenville (2) 1-1
1933 Greenville 21, Dallas Tech 0
1935 Amarillo 13, Greenville 7

San Antonio Jefferson (2) 1-1
1946 Odessa 21, San Antonio Jefferson 14
1949 City – San Antonio Jefferson 31, Dallas Sunset 13

Odessa (2) 1-1
1946 Odessa 21, San Antonio Jefferson 14
1953 4A – Houston Lamar 33, Odessa 7

Stinnett (2) 1-1
1955 1A – Deer Park 7, Stinnett 0
1956 1A – Stinnett 35, Hondo 13

Corpus Christi Ray (2) 1-1
1956 4A – Abilene 14, Corpus Christi Ray 0
1959 4A – Corpus Christi Ray 20, Wichita Falls 6

San Antonio Brackenridge (2) 1-1
1947 San Antonio Brackenridge 22, Highland Park (Dallas) 13
1962 4A – San Antonio Brackenridge 30, Borger 26

Bridge City (2) 1-1
1965 3A – Brownwood 14, Bridge City 0
1966 3A – Bridge City 30. McKinney 6

Rockdale (2) 1-1
1962 2A – Jacksboro 52, Rockdale 0
1976 2A – Rockdale 23, Childress 6

Hull-Dalsetta (2) 1-1
1961 1A – Albany 18, Hull-Dalsetta 12
1979 1A – Hull-Daisetta 28, China Springs 18

Wink (2) 1-1
1952 1A – Wink 26, Deer Park 20
1981 1A – Bremond 12, Wink 9

Fort Bend Willowridge (2) 1-1
1981 4A – Brownwood 24, Fort Bend Willowridge 9
1982 4A – Fort Bend Willowridge 22, Corsicana 17

Lubbock Estacado (2) 1-1
1968 Lubbock Estacado 14, Refugio 0
1983 4A – Bay City 30, Lubbock Estacado 0

Sweeny (2) 1-1
1966 2A – Sweeny 29, Granbury 7
1983 3A – Daingerfield 42, Sweeny 0

Sweetwater (2) 1-1
1957 3A – Nederland 20, Sweetwater 7
1985 4A – Sweetwater 17, Tomball 7

Houston Stratford (2) 1-1
1978 4A – Houston Stratford 29, Plano 13
1987 5A – Plano 28, Houston Stratford 21

Paris (2) 1-1
1980 4A – Huntsville 19, Paris 0
1988 4A – Paris 31, West Orange-Stark 13

Mexia (2) 1-1
1949 1A – Littlefield 13, Mexia 0
1989 3A – Mexia 22, Vernon 21

Lorena (2) 1-1
1987 2A – Lorena 8, Refugio 7
1989 2A – Groveton 20, Lorena 13

Aldine (2) 1-1
1989 5A – Odessa Permian, 28, Aldine 14
1990 5A Division II – Aldine 27, Arlington Lamar 10

Vernon (2) 1-1
1989 3A – Mexia 22, Vernon 21
1990 3A – Vernon 41, Crockett 20

Killeen (2) 1-1
1954 2A – Phillips 21, Killeen 13
1991 5A Division I – Killeen 14, Fort Bend Dulles 10

Flower Mound Marcus (2) 1-1
1995 5A Division II – San Antonio Roosevelt 17, Flower Mound Marcus (Lewisville) 10
1997 5A Division II – Flower Mound Marcus (Lewisville) 59, Alief Hastings 20

Mesquite (2) 1-1
1974 4A – Brazoswood 22, Mesquite 12
2001 5A Division I – Mesquite 14, San Antonio Taft 13

Lufkin (2) 1-1
1943 San Angelo 26, Lufkin 13
2001 5A Division II – Lufkin 38, Westlake (Austin) 24

Blanco (2) 1-1
2000 2A Division I – Sonora 27, Blanco 24
2001 2A Division I – Blanco 16, Van Alstyne 0

Rosebud-Lott (2) 1-1
1971 2A – Jacksboro 20, Rosebud-Lott 14
2002 2A Division II – Rosebud-Lott 34, Cisco 0

Atlanta (2) 1-1
1994 3A – Sealy 36, Atlanta 15
2003 3A Division II – Atlanta 34, Marlin 0

Crawford (2) 1-1
1994 1A – Thorndale 36, Crawford 13
2004 2A Division II – Crawford 28, Troup 14

Troup (2) 1-1
1973 1A – Troup 28, Vega 7
2004 2A Division II – Crawford 28, Troup 14

Cibolo Steele (2) 1-1
2010 5A Division II – Cibolo Steele 24, Denton Guyer 21
2011 5A Division II – Spring DeKaney 34, Cibolo Steele 14

Matador Motley County (2) 1-1
2007 6-Man Division II Matador Motley County 44, Woodson 38
2011 6-Man Division II – Richland Springs 76, Motley County 28

Kilgore (2) 1-1
2004 4A Division II – Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 – OT(2)
2013 3A Division I – Carthage 34, Kilgore 23 box score

Falls City (2) 1-1
2010 1A Division II – Falls City 32, Windthorst 7
2013 1A Division II – Wellington 42, Falls City 20 box score

Pearland (2) 1-1
2010 5A Division I – Pearland 28, Euless Trinity 24
2013 5A Division I – Allen 63, Pearland 28 box score

Cleburne (2) 0-0-2
1920 Houston Heights 0, Cleburne 0 (tie)
1959 3A – Breckenridge 20, Cleburne 20

El Campo (2) 0-2
1967 3A – Brownwood 36, El Campo 12
2012 3A Division I – Stephenville 70, El Campo 35

Coldspring-Oakhurst (2) 0-2
1992 3A – Southlake Carroll 48, Coldspring-Oakhurst 0
2010 3A Division II – Carthage 47, Coldspring-Oakhurst 22

Lexington (2) 0-2
1978 1A – China Spring 42, Lexington 3
2010 2A Division II – Idalou 20, Lexington 3

Kirbyville (2) 0-2
2008 2A Division I – Muleshoe 48, Kirbyville 26
2009 2A Division I – Pilot Point 35, Kirbyville 18

Baytown Lee (2) 0-2
1951 4A – Lubbock 14, Baytown Lee 12
1952 4A – Lubbock 12, Baytown Lee 7

Pharr-San Juan-Alamo (2) 0-2
1962 3A – Dumas 14, Pharr-San Juan-Alamo 3
1963 3A – Corsicana 7, Pharr-San Juan-Alamo 0

Galena Park (2) 0-2
1961 4A – Wichita Falls 21, Galena Park 14
1964 4A – Garland 26, Galena Park 21

Ingleside (2) 0-2
1962 1A – Rotan 39, Ingleside 6
1964 1A – Archer City 13, Ingleside 6

La Pryor (2) 0-2
1973 8-Man – Goree 52, La Pryor 22
1974 8-Man – Follett 28, La Pryor 22

Childress (2) 0-2
1975 2A – La Grange 27, Childress 6
1976 2A – Rockdale 23, Childress 6

Bellville (2) 0-2
1960 2A – Denver City 26, Bellville 21
1977 2A – Wylie 22, Bellville 14

Cotton Center (2) 0-2
1978 6-Man – Cherokee 29, Cotton Center 27
1979 6-Man – Milford 53, Cotton Center 34

Mullin (2) 0-2
1981 6-Man – Whitharral 56, Mullin 36
1982 6-Man – Highland 60, Mullin 13

Tomball (2) 0-2
1984 4A – Denison 27, Tomball 13
1985 4A – Sweetwater 17, Tomball 7

McGregor (2) 0-2
1979 2A – Van 25, McGregor 0
1987 3A – Cuero 14, McGregor 6

Quanah (2) 0-2
1961 2A – Donna 28, Quanah 21
1988 2A – Corrigan-Camden 35, Quanah 14

Fort Bend Dulles (2) 0-2
1963 2A – Rockwall 7, Fort Bend Dulles 6
1991 5A Division I – Killeen 14, Fort Bend Dulles 10

Roscoe (2) 0-2
1982 1A – Union Hill 13, Roscoe 0
1995 1A – Thorndale 14, Roscoe 7

Abilene Cooper (2) 0-2
1967 Austin Reagan 20, Abilene Cooper 19
1996 5A Division II – Austin Westlake 55, Abilene Cooper 15

Groom (2) 0-2
1975 B – Big Sandy 26, Groom 2
1999 6-Man – Gordon 54, Groom 34

New Braunfels (2) 0-2
1948 1A – Monahans 14, New Braunfels 0
2002 4A Division I – Texarkana 42, New Braunfels 11

Celeste (2) 0-2
2001 1A – Burkeville 27, Celeste 8
2002 1A – Petrolia 39, Celeste 18

Marlin (2) 0-2
1964 2A – Palacios 12, Marlin 0
2003 3A Division II – Atlanta 34, Marlin 0

Bangs (2) 0-2
2002 2A Division I – Corrigan-Camden 33, Bangs 14
2003 2A Division II – Garrison 27, Bangs 0

Turkey Valley (2) 0-2
2004 6-Man – Richland Springs 58, Turkey Valley 38
2005 6-Man – Throckmorton 68, Turkey Valley 22

Pflugerville (2) 0-2
1970 1A – Sonora 45, Pflugerville 6
2007 5A Division II ? Katy 28, Pflugerville 7

Copperas Cove (2) 0-2
2006 4A Division I – San Antonio Alamo Heights 40, Copperas Cove 28
2007 4A Division I ? Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14

Waco La Vega (2) 0-2
1951 2A – Arlington 7, La Vega (Waco) 0
2008 3A Div. I Prosper 17, Waco La Vega 10

Woodson (2) 0-2
2007 6-Man Div. II ? Matador Motley County 44, Woodson 38
2008 Six-Man Div. II Borden County 54, Woodson 8

Fort Bend Hightower (2) 0-2
2008 5A Div. I Allen 21, Fort Bend Hightower 14
2011 5A Division I – Southlake Carroll 36, Fort Bend Hightower 29

Cedar Park (1) 1-0
2012 4A Division II – Cedar Park 17, Lancaster 7

Mason (1) 1-0
2011 1A Division I – Mason 62, Stamford 40

Melissa (1) 1-0
2011 2A Division I – Melissa 28, Hempstead 15

Spring DeKaney (1) 1-0
2011 5A Division II – Spring DeKaney 34, Cibolo Steele 14

Henderson (1) 1-0
2010 3A Division I – Henderson 28, Tyler Chapel Hill 21

Idalou (1) 1-0
2010 2A Division II – Idalou 20, Lexington 3

Wellington (1) 1-0
2013 1A Division II – Wellington 42, Falls City 20 box score

Bryan (1) 1-0
1921 Bryan 35, Dallas Oak Cliff 13

San Angelo (1) 1-0
1943 San Angelo 26, Lufkin 13

Fort Worth Arlington Heights (1) 1-0
1948 City – Fort Worth Arlington Heights 20, Houston Lamar 0

Monahans (1) 1-0
1948 1A – Monahans 14, New Braunfels 0

Wharton (1) 1-0
1950 1A – Wharton 13, Kermit 9

Arlington (1) 1-0
1951 2A – Arlington 7, Waco La Vega 0

Giddings (1) 1-0
1951 1A – Gidings 25, Newcastle 14

Ranger (1) 1-0
1953 1A – Ranger 34, Luling 21

Phillips (1) 1-0
1954 2A – Phillips 21, Killeen 13

Denver City (1) 1-0
1960 2A – Denver City 26, Bellville 21

Donna (1) 1-0
1961 2A – Donna 28, Quanah 21

Rotan (1) 1-0
1962 1A – Rotan 39, Ingleside 6

Petersburg (1) 1-0
1963 1A – Petersburg 20, George West 12

Palestine (1) 1-0
1964 3A – Palestine 24, San Marcos 15

Palacios (1) 1-0
1964 2A – Palacios 12, Marlin 0

Archer City (1) 1-0
1964 1A – Archer City 13, Ingleside 6

Willis Point (1) 1-0
1965 1A – Willis Point 14, White Deer 0

San Angelo Central (1) 1-0
1966 4A – San Angelo Central 21, Spring Branch 14

Uvalde (1) 1-0
1972 3A – Uvalde 33, Lewisville 27

Boling (1) 1-0
1972 2A – Boling 20, Rockwall 0

O’Brien (1) 1-0
1972 6-Man – O’Brien 60, Jerrell 14

Friendswood (1) 1-0
1973 2A – Friendswood 28, Hooks 15

Brazoswood (1) 1-0
1974 4A – Brazoswood 22, Mesquite 12

Grapeland (1) 1-0
1974 1A – Grapeland 19, Aledo 18

Leakey (1) 1-0
1975 8-Man – Leakey 32, Follett 14

San Antonio Churchill (1) 1-0
1976 4A – San Antonio Churchill 10, Temple 0

Beaumont Hebert (1) 1-0
1976 3A – Beaumont Hebert 35, Gainesville 7

Gorman (1) 1-0
1976 B – Gorman 18, Ben Bolt 6

Dickinson (1) 1-0
1977 3A – Dickinson 40, Brownwood 28

Van (1) 1-0
1979 2A – Van 25, McGregor 0

Pittsburg (1) 1-0
1980 3A – Pittsburg 13, Van Vleck 2

Valley View (1) 1-0
1980 1A – Valley View 7, Rankin 6

Richardson Lake Highlands (1) 1-0
1981 5A – Richardson Lake Highlands 19, Houston Yates 6

Beaumont West Brook (1) 1-0
1982 5A – Beaumont West Brook 21, Hurst Bell 10

Eastland (1) 1-0
1982 2A – Eastland 28, East Bernard 6

Knox City (1) 1-0
1983 1A – Knox City 27, Bremond 20

Medina Valley (1) 1-0
1984 3A – Medina Valley 21, Daingerfield 13

Electra (1) 1-0
1985 2A – Electra 29, Groveton 13

Jefferson (1) 1-0
1986 3A – Jefferson 24, Cuero 0

Lohn (1) 1-0
1987 6-Man – Lohn 58, Wellman 30

Wilmer-Hutchins (1) 1-0
1990 4A – Wilmer-Hutchins 19, Westlake (Austin) 7

Groesbeck (1) 1-0
1991 3A – Groesbeck 7, Burnet 0

Memphis (1) 1-0
1991 1A – Memphis 21, Oakwood 14

Waxahachie (1) 1-0
1992 4A – Waxahachie 28, A&M Consolidated 24

San Antonio Roosevelt (1) 1-0
1995 5A Division II – San Antonio Roosevelt 17, Flower Mound Marcus (Lewisville) 10

Iraan (1) 1-0
1996 2A – Iraan 14, Groveton 7

Stanton (1) 1-0
1997 2A – Stanton 33, Rogers 7

Granger (1) 1-0
1997 1A – Granger 40, Wheeler 0

Duncanville (1) 1-0
1998 5A Division I – Duncanville 24, Converse Judson 21

Trinidad (1) 1-0
1998 6-Man – Trinidad 62, Borden County 16

Gatesville (1) 1-0
2000 3A Division I – Gatesville 14, Wylie (Abilene) 10

Texarkana (1) 1-0
2002 4A Division I – Texarkana 42, New Braunfels 11

Bandera (1) 1-0
2002 3A Division II – Bandera 27, Midland Greenwood 24 – OT(2)

Petrolia (1) 1-0
2002 1A – Petrolia 39, Celeste 18

Calvert (1) 1-0
2002 6-Man – Calvert 51, Sanderson 46

Galena Park North Shore (1) 1-0
2003 5A Division I – Galena Park North Shore 23, The Woodlands 7

North Crowley (1) 1-0
2003 4A Division I – North Crowley 20, Bay City 6

San Augustine (1) 1-0
2003 2A Division I – San Augustine 28, Tuscola Jim Ned 7

Tyler Lee (1) 1-0
2004 5A Division I – Tyler Lee 28, Spring Westfield 21

Lewisville Hebron (1) 1-0
2005 4A Division II – Lewisville Hebron 28, Corpus Christi Calallen 0

San Antonio Alamo Heights (1) 1-0
2006 4A Division I – San Antonio Alamo Heights 40, Copperas Cove 28

Vernon Northside (1) 1-0
2006 6-Man Div. II – Vernon Northside 60, Jayton 41

Rosenberg Lamar Consolidated (1) 1-0
2007 4A Division I Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14

Farmersville (1) 1-0
2007 2A Division I Farmersville 27, Tatum 24 (OT)

Sulphur Springs (1) 1-0
2008 4A Division II – Sulphur Springs 69, Dayton 49

Prosper (1) 1-0
2008 3A Division I – Prosper 17, Waco La Vega 10

Muleshoe (1) 1-0
2008 2A Division I – Muleshoe 48, Kirbyville 26

Crowell (1) 1-0
6-Man Division I – Crowell 78, May 52 box score

Grandfalls Grandfalls-Royalty (1) 1-0
6-Man Division II – Grandfalls Grandfalls-Royalty 73, Milford 28 box score

Houston Heights (1) 0-0-1
1920 Houston Heights 0, Cleburne 0

White Oak (1) 0-0-1
1957 1A – Mart 7, White Oak 7

Beaumont French (1) 0-0-1
1984 5A – Odessa Permian 21, Beaumont French 21

Georgetown (1) 0-1
2012 4A Division I – Denton Guyer 48, Georgetown 37

Lancaster (1) 0-1
2012 4A Division II – Cedar Park 17, Lancaster 7

Corsicana Mildred (1) 0-1
2012 2A Division II – East Bernard 56, Corsicana Mildred 14

Abbott (1) 0-1
2012 6-Man Division I – Throckmorton 72, Abbott 30

Sterling City (1) 0-1
2010 6-Man Division II – Richland Springs 46, Sterling City 0

Graham (1) 0-1
2009 3A Division II – Carthage 13, Graham 12

Bushland (1) 0-1
2009 2A Division II – Daingerfield 62, Bushland 14

Dallas Forest Avenue (1) 0-1
1925 Waco 20, Dallas Forest Avenue 7

Beaumont (1) 0-1
1931 Abilene 13, Beaumont 0

Ft. Worth Masonic Home (1) 0-1
1932 Corsicana 0, Ft. Worth Masonic Home 0 (tie) (Corsicana awarded title on penetrations, 3-0)

Dallas Tech (1) 0-1
1933 Greenville 21, Dallas Tech 0

Kerrville (1) 0-1
1936 Amarillo 10, Kerrville 6

Houston Reagan (1) 0-1
1950 City – Dallas Sunset 14, Houston Reagan 6

Kermit (1) 0-1
1950 1A – Wharton 13, Kermit 9

Newcastle (1) 0-1
1951 1A – Gidings 25, Newcastle 14

Yoakum (1) 0-1
1952 2A – Terrell 61, Yoakum 13

Big Spring (1) 0-1
1953 3A – Port Neches 24, Big Spring 13

Ballinger (1) 0-1
1953 2A – Huntsville 40, Ballinger 6

Luling (1) 0-1
1953 1A – Ranger 34, Luling 21

Houston S. F. Austin (1) 0-1
1954 4A – Abilene 14, Houston S. F. Austin 7

Hillsboro (1) 0-1
1955 2A – Stamford 34, Hillsboro 7

Hondo (1) 0-1
1956 1A – Stinnett 35, Hondo 13

Pasadena (1) 0-1
1958 4A – Wichita Falls 48, Pasadena 6

Kingsville (1) 0-1
1958 3A – Breckenridge 42, Kingsville 14

Angelton (1) 0-1
1958 2A – Stamford 23, Angelton 0

Elgin (1) 0-1
1958 1A – White Deer 44, Elgin 22

Sundown (1) 0-1
1959 1A – Katy 16, Sundown 6

Port Lavaca Calhoun (1) 0-1
1960 3A – Brownwood 26, Port Lavaca Calhoun 6

Crosby (1) 0-1
1960 1A – Albany 20, Crosby 0

Borger (1) 0-1
1962 4A – San Antonio Brackenridge 30, Borger 26

George West (1) 0-1
1963 1A – Petersburg 20, George West 12

San Marcos (1) 0-1
1964 3A – Palestine 24, San Marcos 15

Edna (1) 0-1
1965 2A – Plano 20, Edna 17

Spring Branch (1) 0-1
1966 4A – San Angelo Central 21, Spring Branch 14

Granbury (1) 0-1
1966 2A – Sweeny 29, Granbury 7

San Antonio Randolph (1) 0-1
1967 2A – Plano 27, San Antonio Randolph 8

Clifton (1) 0-1
1967 1A – Tidehaven 7, Clifton 6

Lufkin Dunbar (1) 0-1
1968 Daingerfield 7, Lufkin Dunbar 6

Poth (1) 0-1
1968 1A – Sonora 9, Poth 0

West Columbia (1) 0-1
1969 3A – Brownwood 34, West Columbia 16

Klein (1) 0-1
1969 2A – Iowa Park 31, Klein 14

Gregory-Portland (1) 0-1
1971 3A – Plano 21, Gregory-Portland 20

Baytown Sterling (1) 0-1
1972 4A – Odessa Permian 37, Baytown Sterling 7

Clarendon (1) 0-1
1972 1A – Schulenberg 14, Clarendon 10

Harold (1) 0-1
1972 8-Man – Goree 28, Harold 24

Jerrell (1) 0-1
1972 6-Man – O’Brien 60, Jerrell 14

Mount Pleasant (1) 0-1
1973 3A – Cuero 21, Mount Pleasant 7

Hooks (1) 0-1
1973 2A – Friendswood 28, Hooks 15

Vega (1) 0-1
1973 1A – Troup 28, Vega 7

Spearman (1) 0-1
1974 2A – Newton 56, Spearman 26

Ben Bolt (1) 0-1
1976 B – Gorman 18, Ben Bolt 6

Seagraves (1) 0-1
1977 1A – East Bernard 27, Seagraves 10

Lone Oak (1) 0-1
1977 B – Wheeler 35, Lone Oak 13

Houston Memorial (1) 0-1
1979 4A – Temple 28, Houston Memorial 6

High Island (1) 0-1
1979 B – Wheeler 33, High Island 21

Van Vleck (1) 0-1
1980 3A – Pittsburg 13, Van Vleck 2

Rankin (1) 0-1
1980 1A – Valley View 7, Rankin 6

Hurst Bell (1) 0-1
1982 5A – Beaumont West Brook 21, Hurst Bell 10

Mozella (1) 0-1
1983 6-Man – Highland 67, Mozella 50

Panhandle (1) 0-1
1984 2A – Groveton 38, Panhandle 7

Runge (1) 0-1
1985 1A – Goldthwaite 24, Runge 7

Wellman (1) 0-1
1987 6-Man – Lohn 58, Wellman 30

Dallas Carter (1) 0-1
1988 5A – Converse Judson 1, Dallas Carter 0 (Dallas Carter stripped of title) On-field score: Dallas Carter 31, Converse Judson 14

Flatonia (1) 0-1
1988 1A – White Deer 14, Flatonia 13

Zephyr (1) 0-1
1988 6-Man – Fort Hancock 76, Zephyr 30

Arlington Lamar (1) 0-1
1990 5A Division II – Aldine 27, Arlington Lamar 10

Crockett (1) 0-1
1990 3A – Vernon 41, Crockett 20

San Antonio Marshall (1) 0-1
1991 5A Division II – Odessa Permian 27, San Antonio Marshall 14

Oakwood (1) 0-1
1991 1A – Memphis 21, Oakwood 14

Aldine MacArthur (1) 0-1
1993 5A Division II – Lewisville 43, Aldine MacArthur 37

Dell City (1) 0-1
1993 6-Man – Panther Creek 56, Dell City 28

Hays Consolidated (1) 0-1
1996 4A Division I – Grapevine 34, Hays Consolidated 19

Alief Hastings (1) 0-1
1997 5A Division II – Flower Mound Marcus  59, Alief Hastings 20

Rogers (1) 0-1
1997 2A – Stanton 33, Rogers 7

San Antonio MacArthur (1) 0-1
1998 5A Division II – Midland Lee 54, San Antonio MacArthur 0

Brookshire Royal (1) 0-1
1998 2A Division I – Omaha Paul Pewitt 28, Brookshire Royal 26

Aldine Eisenhower (1) 0-1
1999 5A Division I – Midland Lee 42, Aldine Eisenhower 21

Hereford (1) 0-1
1999 4A Division I – Texas City 27, Hereford 14

Mathis (1) 0-1
1999 3A Division I – Liberty Eylau 49, Mathis 6

Aspermont (1) 0-1
1999 1A – Bartlett 35, Aspermont 6

Forney (1) 0-1
2000 3A Division II – La Grange 20, Forney 17

San Antonio Taft (1) 0-1
2001 5A Division I – Mesquite 14, San Antonio Taft 13

Sinton (1) 0-1
2001 3A Division I – Everman 25, Sinton 14

Van Alstyne (1) 0-1
2001 2A Division I – Blanco 16, Van Alstyne 0

Midland (1) 0-1
2002 5A Division I – Converse Judson 33, Midland 32

Midland Greenwood (1) 0-1
2002 3A Division II – Bandera 27, Midland Greenwood 24 – OT(2)

Sanderson (1) 0-1
2002 6-Man – Calvert 51, Sanderson 46

The Woodlands (1) 0-1
2003 5A Division I – Galena Pk North Shore 23, Conroe The Woodlands 7

Tuscola Jim Ned (1) 0-1
2003 2A Division I – San Augustine 28, Tuscola Jim Ned 7

Fort Davis (1) 0-1
2003 6-Man – Strawn 67, Fort Davis 62

Spring Westfield (1) 0-1
2004 5A Division I – Tyler Lee 28, Spring Westfield 21

Dallas Lincoln (1) 0-1
2004 4A Division II – Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 – OT(2)

Jasper (1) 0-1
2004 3A Division II – Gilmer 49, Jasper 47

Corpus Christi Calallen (1) 0-1
2005 4A Division II – Lewisville Hebron 28, Corpus Christi Calallen 0

Hutto (1) 0-1
2005 3A Division II – Tatum 38, Hutto 34

Cypress Falls (1) 0-1
2006 5A Division II – Cedar Hill 51, Cypress Falls 17

Waco Robinson (1) 0-1
2006 3A Division I – Texarkana Liberty-Eylau 35, Waco Robinson 34

McCamey (1) 0-1
2006 1A Division I – Alto 42, McCamey 13

Seymour (1) 0-1
2007 1A Division I – Alto 22, Seymour 0

Dayton (1) 0-1
2008 4A Division II – Sulphur Springs 69, Dayton 49

Waco Hewitt Midway (1) 0-1
2011 4A Division I – Austin Lake Travis 22, Waco Hewitt Midway 7

Manvel (1) 0-1
2011 4A Division II – Aledo 49, Manvel 28

Alvarado (1) 0-1
2011 3A Division I – Tyler Chapel Hill 20, Alvarado 19

Hempstead (1) 0-1
2011 2A Division I – Melissa 28, Hempstead 15

Northside Brennan (1) 0-1
2013 4A Division I – Denton Guyer 31, Northside Brennan 14 box score

Fairfield (1) 0-1
2013 3A Division II – Argyle 38, Fairfield 33 box score

Wall (1) 0-1
2013 2A Division I – Cameron Yoe 35, Wall 14 box score