Class 6A — 2014-2016 Reclassification and Realignment

2014-2016 Official Football and 2014-15 Official Basketball District Alignment

Conference 6A

* Plays Basketball Only

REGION 1

District 1
El Paso Americas
El Paso Coronado
El Paso Eastwood
El Paso El Dorado
El Paso Franklin
El Paso Montwood
El Paso Socorro

District 2
Amarillo
Amarillo Tascosa
Lubbock Coronado
Lubbock Monterey
Wolfforth Frenship

District 3
Abilene
Midland
Midland Lee
Odessa
Odessa Permian
San Angelo Central

District 4
Arlington
Arlington Bowie
Arlington Houston
Arlington Lamar
Arlington Martin
Fort Worth Paschal
Fort Worth Young Womens Leadership*
North Crowley
Weatherford

District 5
Denton Guyer
Denton Ryan
Keller
Keller Central
Keller Fossil Ridge
Keller Timber Creek
Northwest
Northwest Nelson

District 6
Allen
Lewisville
Lewisville Flower Mound
Lewisville Hebron
Lewisville Marcus
McKinney Boyd
Plano
Plano East
Plano West

District 7
Colleyville Heritage
Coppell
Euless Trinity
Haltom City Haltom
Hurst Bell
North Richland Hills Richland
Southlake Carroll

District 8
Cedar Hill
DeSoto
Duncanville
Grand Prairie
Mansfield
Midlothian
South Grand Prairie

REGION 2

District 9
Carrollton Turner
Dallas Jesuit
Dallas Skyline
Dallas Sunset
Dallas White
Irving
Irving MacArthur
Irving Nimitz

District 10
Dallas Highland Park
Mesquite
Mesquite Horn
North Mesquite
Richardson
Richardson Berkner
Richardson Lake Highlands
Richardson Pearce

District 11
Garland
Garland Lakeview Centennial
Garland Naaman Forest
Garland Rowlett
Garland Sachse
North Garland
Rockwall
Tyler Lee

District 12
Belton
Copperas Cove
Killeen
Killeen Ellison
Killeen Harker Heights
Killeen Shoemaker
Waco Midway

District 13
Leander Rouse
Pflugerville
Pflugerville Hendrickson

Round Rock

Round Rock Cedar Ridge

Round Rock McNeil

Round Rock Stony Point

Round Rock Westwood

District 14

Austin

Austin Akins

Austin Anderson

Austin Bowie

Austin Lake Travis

Austin Westlake

Buda Hays

Del Valle

Kyle Lehman

District 15

Klein

Klein Collins

Klein Forest

Klein Oak

Montgomery

Spring

Spring DeKaney

Spring Westfield

District 16

Conroe

Conroe Oak Ridge

Conroe The Woodlands

Conroe Woodlands College Park

Humble Atascocita

Humble Kingwood

Humble Summer Creek

REGION 3

District 17

Houston Cypress Creek

Houston Cypress-Fairbanks

Houston Cypress Falls

Houston Cypress Lakes

Houston Cypress Ranch

Houston Cypress Ridge

Houston Cypress Springs

Houston Cypress Woods

Houston Jersey Village

Houston Langham Creek

District 18

Houston Aldine

Houston Benjamin Davis Sr

Houston Eisenhower

Houston MacArthur

Houston Memorial

Houston Nimitz

Houston Northbrook

District 19

Houston Strake Jesuit

Katy

Katy Cinco Ranch

Katy Mayde Creek

Katy Morton Ranch

Katy Seven Lakes

Katy Taylor

Katy Tompkins

District 20

Houston Bellaire

Houston Chavez

Houston Lamar

Houston Math Sci. & Tech

Houston Milby

Houston Reagan

Houston Westbury

Houston Westside

District 21

Baytown Sterling

Beaumont West Brook

Channelview

Deer Park

Galena Park North Shore

La Porte

Port Arthur Memorial

District 22

Alvin

Pasadena Dobie

Pasadena

Pasadena Rayburn

Pasadena South Houston

Pearland

Pasadena Memorial

Manvel

Pearland Dawson

District 23

Alief Elsik

Alief Hastings

Fort Bend Austin

Fort Bend Clements

Fort Bend Dulles

Fort Bend Hightower

Fort Bend Kempner

Alief Taylor

Fort Bend Travis

District 24

Dickinson

Clute Brazoswood

Friendswood Clear Brook

Friendswood

Houston Clear Lake

League City Clear Creek

League City Clear Springs

League City Clear Falls

REGION 4

District 25

Converse Judson

Comal Canyon

New Braunfels

Schertz Clemens

Comal Smithson Valley

Cibolo Steele

San Antonio Wagner

District 26

San Antonio Churchill

San Antonio Lee

San Antonio MacArthur

San Antonio Madison

San Antonio Reagan

San Antonio Roosevelt

San Antonio Johnson

District 27

Northside Clark

Northside Holmes

Northside Jay

Northside Marshall

Northside O'Connor

Northside Taft

Northside Warren

Northside Stevens

Northside Brandeis

Northside Brennan

District 28

Corpus Christi Carroll

Corpus Christi King

Corpus Christi Ray

San Antonio East Central

San Antonio Southwest

South San Antonio

District 29

Del Rio

Eagle Pass

Laredo Alexander

Laredo United

Laredo United South

Laredo Johnson

District 30

La Joya

McAllen

McAllen Memorial

McAllen Rowe

Mission

La Joya Juarez-Lincoln

La Joya Palmview

District 31

Edinburg North

Edinburg

Pharr-San Juan-Alamo Memorial

Pharr-San Juan-Alamo North

Weslaco

Edinburg Economedes

Weslaco East

District 32

Brownsville Hanna

Brownsville Lopez

Brownsville Rivera

Harlingen South

Harlingen

Los Fresnos

San Benito

Brownsville Veterans Memorial