Lone Star Gridiron

2008 Class 2A All-State Team

.

.

.

.

CLASS 2A

FIRST TEAM OFFENSE

Off. Player of the Year — Wes Wood, Sr., Muleshoe

Off. line — Austin Bamert, Jr., Muleshoe; Michael Brown, Sr., Lexington; Marshal Head, Sr., Muleshoe; Alex Lowry, Sr., Caddo Mills; Chase Stuckey, Sr., Salado; End/Receiver — Cody Bullard, Sr., Early; Victor Vasquez, Sr., Muleshoe; Quarterback — Wes Wood, Sr., Muleshoe; Running back — D.J. Burleson, Jr., Omaha Paul Pewitt; Nathan Jeffery, Jr., Caddo Mills; Joseph Maldonado, Sr., Hebbronville; Kicker — Justin Bergstrom, Jr., Frankston.

FIRST TEAM DEFENSE

Def. Player of the Year — Carl Moore, Sr., Daingerfield

Def. line — Cody Cross, Sr., Bangs; Trevor Leeson, Sr., Kermit; Andrew Washington, Sr., Hearne; Cooper Washington, Soph., Muleshoe; Linebacker — Julius Hurndon, Sr., Daingerfield; Carl Moore, Sr., Daingerfield; Bryan Waters, Sr., Winona; Def. back — Justin Allbritton, Fr., Anahuac; Creede Breeding, Sr., Childress; LaVocheya Cooper, Jr., Arp; Thomas McDonald, Soph., Corsicana Mildred; Punter — Will Allen, Sr., Arp.

SECOND TEAM OFFENSE

Off. line — Damian Bailey, Sr., Coahoma; Cam Feldt, Jr., Pilot Point; Dylan Klare, Jr., Refugio; Robbie Riehs, Sr., Vanderbilt Industrial; Zarkevian Williams, Sr., Daingerfield; End/Receiver — Jourdan Ortiz, Jr., Refugio; Darius Rogers, Jr., Edgewood; Quarterback — Lloyd Chisum, Sr., Crane; Running back — James Green, Sr., Teague; Daniel Thompson, Sr., West Rusk; Peyton Rogers, Sr., Abernathy; Tyren Watts, Jr., New Waverly; Kicker — Blake Wiest, Jr., Henrietta.

Def. line — Bo Adams, Sr., Refugio; Tyler Coker, Sr., Salado; Zavian Gilstrap, Jr., Daingerfield; Eric Graham, Sr., Panhandle; Andrew Hudson, Sr., Bushland; Colby Skidmore, Sr., Panhandle; Linebacker — Tracy Morgan, Jr., Clarksville; Trevor Wait, Sr., White Oak; John Stelly, Sr., Hardin; Def. back — Scott Irvin, Jr., Daingerfield; Nathan Jeffery, Jr., Caddo Mills; Victor Vasquez, Sr., Muleshoe; Derrick Vasta, Sr., Troy; Jerome Whetstone, Jr., Omaha Paul Pewitt; Punter — Tyler Newberry, Sr., Merkel.

HONORABLE MENTION OFFENSE

Off. line — Corbin Benner, Clyde; Adam Betts, Kerens; Jarren Easley, Hawley; Gabe Garcia, Crane; Sammy Garcia, Idalou; Derek Hayes, Teague; Justin Kyle, Bangs; Austin Lunsford, Garrison; Ty McDowell, Clyde; David Orange, Troy; Phillip Ramirez, Eastland; Richard Stogner, Cisco; Taylor Tarr, White Oak; Lafrenzo Thomas, Hearne; Joe Wells, Cisco; Braston Williams, Omaha Paul Pewitt; End/Receiver — Stephen Alfred, Newton; Justin Carrasco, Crane; Dalton DeLeon, Coleman; Jordan Finney, Honey Grove; Terry Land, Pottsboro; Cyler Matlock, Bowie; Randy Musgrave, Kirbyville; Trent Overly, Lone Oak; Ray Ramirez, Muleshoe; Cordell Roberson, Jefferson; Marquis Toliver, Rice Consolidated; Quarterback — Tyler Boyd, Daingerfield; Brittan Dodwell, Lone Oak; Pat Faulk, Kerens; Reid Golson, Grandview; Aaron Hazelwood, Kirbyville; Thor Long, Callisburg; Sean Reagan, Idalou; Zach Williams, Melissa; Scott Zimmerle, Danbury; Running back — Matt Anderson, Vanderbilt Industrial; Tanner Cook, Idalou; Zaccheaus Foster, Rice Consolidated; Orlando Humble, White Oak; Joseph Mayfield, Tuscola Jim Ned; Deoir McNeil, Anahuac; Kicker — Will Allen, Arp; Ben Baecker, Rogers; Travis Block, Caddo Mills; Bobby Dorman, Callisburg; Steven Hobratschk, Littlefield; Eric Martinez, Refugio.

HONORABLE MENTION DEFENSE

Def. line — Robert Boykins, Anahuac; Garrett Chapman, Ballinger; Sammy Cisneros, Gunter; Chris Dorsey, Rice Consolidated; Chase Dube, Lexington; Kirby Hayes, Quitman; Alex Lowry, Caddo Mills; Sean Reagan, Idalou; Jeremy Smith, Paris Chisum; Stormy Smothers, Cisco; Caleb Stone, Bangs; Carter Street, Pilot Point; Braylon Williams, West Rusk; Linebacker — Karl Anderson, Pilot Point; Walt Clifton, Goldthwaite; Dustin Hamilton, Rogers; Marshall Head, Muleshoe; Michael Head, Muleshoe; Kolby Hogan, Harmony; Mike Jenkins, Newton; Kody Johnston, Crawford; JC Johnson, Colorado City; Trevor Kitts, Bushland; Chase McCage, Callisburg; Trey McGowan, Kerens; Robert Medina, Cisco; Justin , Crane; Cameron Mitchell, Anahuac; Keaton Parrish, Tom Bean; Dadrian Powell, New Waverly; Patrick Prince, Salado; Hector Rodriguez, McGregor; Chris Sadberry, Holliday; Preston Stephens, Corsicana Mildred; Damian Stevens, Rice Consolidated; Bear Tamburin, Gunter; Travis Tuckness, Brady; Ryan Villarreal, Santa Rosa; Garrett Williams, Arp; Thomas Williams, Hearne; Lane Wood, Muleshoe; Def. back — Zach Allen, Winnsboro; Fernie Barrio, Littlefield; Beau Brewer, New Diana; Pat Faulk, Kerens; Ty Hodges, Tuscola Jim Ned; Broderick Jackson, Kirbyville; Nathan Kalina, Ballinger; Grant Lawrence, Bangs; Brayden Little, Holliday; Shane Morris, Early; Cory Pippen, Cisco; Dedtrick Smith, Frankston; Wes Strickland, Lone Oak; Jacob Wheeler, Winona; Punter — Steven Hobratschk, Littlefield; John Ruzich, Panhandle; Blake Wiest, Henrietta.

What are your thoughts?