Lone Star Gridiron

Class 5A — 2014-2016 Reclassification and Realignment

2014-16 Official Football and 2014-15 Official Basketball District Alignments

Conference 5A

REGION 1

District 1

Canutillo

El Paso Andress

El Paso Austin

El Paso Bowie

El Paso Burges

El Paso

El Paso Irvin

El Paso Jefferson

El Paso Chapin

District 2

El Paso Bel Air

El Paso Del Valle

El Paso Hanks

El Paso Parkland

El Paso Riverside

El Paso Ysleta

Clint Horizon

El Paso Harmony Science Academy*

El Paso Eastlake

District 3

Amarillo Caprock

Amarillo Palo Duro

Canyon

Canyon Randall

Dumas

Hereford

District 4

Abilene Cooper

Lubbock Cooper

Lubbock

Plainview

San Angelo Lake View

District 5

Azle

Denton

Fort Worth Boswell

White Settlement Brewer

Wichita Falls

Wichita Falls Rider

Saginaw

Chisholm Trail

District 6

Fort Worth Carter-Riverside

Fort Worth Dunbar

Fort Worth Eastern Hills

Fort Worth Polytechnic

Grapevine

Lake Dallas

North Richland Hills Birdville

District 7

Fort Worth Arlington Heights

Fort Worth North Side

Fort Worth South Hills

Fort Worth Southwest

Fort Worth Trimble Tech

Fort Worth Western Hills

Fort Worth Wyatt

District 8

Aledo

Burleson

Cleburne

Crowley

Everman

Granbury

Joshua

Burleson Centennial

REGION 2

District 9

Frisco

Lewisville The Colony

Little Elm

Frisco Centennial

Frisco Wakeland

Frisco Liberty

Frisco Heritage

Frisco Lone Star

Frisco Independence

District 10

Denison

McKinney

Prosper

Sherman

Wylie

McKinney North

Lucas Lovejoy

Wylie East

District 11

Carrollton Creekview

Carrollton Smith

Dallas Adams

Dallas Hillcrest

Dallas Jefferson

North Dallas

Dallas Wilson

Dallas Conrad

District 12

Forney

South Garland

Mesquite Poteet

West Mesquite

Royse City

Terrell

Rockwall-Heath

North Forney

District 13

Dallas Adamson

Dallas Kimball

Dallas Molina

Dallas Samuell

Dallas South Oak Cliff

Dallas Spruce

Dallas Seagoville

District 14

Lancaster

Red Oak

Waxahachie

Mansfield Summit

Arlington Seguin

Mansfield Timberview

Mansfield Legacy

Mansfield Lake Ridge

District 15

Greenville

Hallsville

Longview

Longview Pine Tree

Marshall

Mount Pleasant

Sulphur Springs

Texarkana Texas

District 16

Corsicana

Ennis

Jacksonville

Lindale

Lufkin

Nacogdoches

Tyler

Whitehouse

REGION 3

District 17

Elgin

Hutto

Manor

Pflugerville Connally

Temple

Waco

Waco University

District 18

Bryan

College Station A&M Consolidated

Conroe Caney Creek

Huntsville

Livingston

Willis

Bryan Rudder

College Station

District 19

Brenham

Houston Spring Woods

Houston Stratford

Magnolia

Tomball

Waller

Magnolia West

Tomball Memorial

District 20

Houston Austin

Houston Davis

Houston Lee

Houston Madison

Houston Sharpstown

Houston North Forest

Houston Waltrip

Houston Yates

District 21

Crosby

Dayton

Galena Park

Sheldon King

Humble

Mont Belvieu Barbers Hill

New Caney

Humble Kingwood Park

New Caney Porter

District 22

Baytown Lee

Beaumont Central

Beaumont Ozen

Lumberton

Nederland

Port Neches-Groves

Vidor

Baytown Goose Creek Memorial

District 23

Galveston Ball

Santa Fe

Fort Bend Elkins

Fort Bend Willowridge

Texas City

Fort Bend Bush

Fort Bend Marshall

Fort Bend Ridge Point

District 24

Angleton

Port Lavaca Calhoun

Rosenberg Lamar Consolidated

Rosenberg Terry

Richmond Foster

Richmond George Ranch

REGION 4

District 25

Cedar Park

Dripping Springs

Georgetown

Leander

Marble Falls

Cedar Park Vista Ridge

Austin Vandegrift

Georgetown East View

District 26

Austin Crockett

Austin Johnson

Austin Eastside Memorial*

Austin Lanier

Austin McCallum

Austin Reagan

Austin Travis

Bastrop

Bastrop Cedar Creek

District 27

Floresville

Kerrville Tivy

Lockhart

San Antonio Alamo Heights

San Antonio Kennedy

San Antonio Memorial

San Marcos

Seguin

Boerne Champion

District 28

San Antonio Brackenridge

San Antonio Burbank

San Antonio Edison

San Antonio Fox Tech*

San Antonio Harlandale

San Antonio Highlands

San Antonio Houston

San Antonio Jefferson

San Antonio Lanier

San Antonio McCollum

District 29

Castroville Medina Valley

Laredo Cigarroa

Laredo Martin

Laredo Nixon

San Antonio Southside

Somerset

Uvalde

Eagle Pass Winn

District 30

Alice

Corpus Christi Calallen

Corpus Christi Flour Bluff

Corpus Christi Miller

Corpus Christi Moody

Corpus Christi Tuloso-Midway

Gregory-Portland

Victoria East

Victoria West

District 31

Mission Sharyland

Pharr Valley View

Rio Grande City

Roma

Mission Veterans Memorial

Edinburg Vela

Sharyland Pioneer

District 32

Brownsville Pace

Brownsville Porter

Donna

Edcouch-Elsa

Mercedes

Pharr-San Juan-Alamo

Pharr-San Juan-Alamo Southwest

Donna North

What are your thoughts?