Lone Star Gridiron

2019 Class 1A Playoff Matchups and Locations

Tommy Hays/TEXPIX.COM

Division I

Region I
McLean (9-1) vs. Happy (7-3), 7 p.m. Friday at Valley
Knox City (8-2) vs. Spur (8-2), 7:30 p.m. Friday at Guthrie
Ira (10-0) vs. Crowell (6-4), 7:30 p.m. Friday at Munday
Petersburg (6-3) vs. White Deer (8-2), 5 p.m. Friday at Valley

Region II
Ropes (8-2) vs. O’Donnell (5-4), 7 p.m. Friday at Borden County
Rankin (9-1) vs. Sterling City (9-1), 8 p.m. Friday at Garden City
Garden City (8-2) vs. Balmorhea (9-1), 7 p.m. Thursday at Rankin
Borden County (10-0) vs. Morton (3-7), 7 p.m. Thursday at Lamesa

Region III
Saint Jo (9-1) vs. Aquilla (4-6), TBA
Avalon (10-0) vs. Leverett’s Chapel (7-1), 7:30 p.m. Thursday at Mabank
Union Hill (9-1) vs. MIlford (7-3), 7:30 p.m. Friday at Mabank
Blum (8-2) vs. Perrin-Whitt (8-2), 7:30 p.m. Thursday at Aledo Junior High

Region IV
Eden (6-4) vs. Gorman (7-3), 7:30 p.m. Friday at Coleman
Jonesboro (9-1) vs. Leakey (9-1), 7 p.m. Thursday at Brady
Nueces Canyon (8-2) vs. Zephyr (4-6), 7:30 p.m. Friday at Veribest
May (9-1) vs. Robert Lee (6-3), 7 p.m. Thursday at Santa Anna

Division II

Region I
Groom (8-2) vs. Kress (6-4), 7:30 p.m. Friday at Claude
Whitharral (8-2) vs. Southland (3-6), 7:30 p.m. Friday at Wellman-Union
Loop (9-1) vs. Anton (6-4), 7:30 p.m. Friday at Whiteface
Motley County (7-3) vs. Lefors (5-4), 7 p.m. Friday at Sliverton

Region II
Grandfalls-Royalty (9-1) vs. Loraine (6-4), 5 p.m. Friday at Garden City
Jayton (10-0) vs. Woodson (6-3), 6:30 p.m. Thursday at Knox City
Throckmorton (5-5) vs. Lueders-Avoca (4-6), 7 p.m. Friday at Baird
Blackwell (10-0) vs. Sanderson (4-4), 6:30 p.m. Friday at Irion County

Region III
Forestburg (4-6) vs. Strawn (6-4), 7 p.m. Friday at Newcastle
Cranfills Gap (8-2) vs. Morgan (3-7), 7 p.m. Friday at Hico
Bynum (6-3) vs. Walnut Springs (3-7), TBA
Gordon (9-1) vs. Fannindel (3-5), 7 p.m. Thursday at Scurry-Rosser

Region IV
Oakwood (6-4) vs. McDade (3-6), 2 p.m. Saturday at Bryan Allen Academy
Blanket (8-2) vs. Rochelle (8-2), 7:30 p.m. Friday at May
Richland Springs (9-0) vs. Brookesmith (9-1), 7:30 p.m. Friday at Santa Anna
Calvert (7-3) vs. Trinidad (4-6), 7 p.m. Friday at Penelope

What are your thoughts?