Lone Star Gridiron

Regional Playoff Scores Friday 11/29/2019

Texas high school football scores

CLASS 6A

Division I

Region I

Midland Lee (11-1) vs Southlake Carroll (12-0), 5 p.m. Saturday at Abilene's Shotwell Stadium

Duncanville 45, Arlington Martin 17

Region II

Rockwall (10-2) vs Klein Oak (10-2), 1 p.m. Saturday at Waco's McLane Stadium

Prosper (10-2) vs The Woodlands (8-4), 7 p.m. Saturday at Waco’s McLane Stadium

Region III

Galena Park North Shore 56, Katy 35

Katy Tompkins (11-1) vs Humble Atascocita (11-1), 2 p.m. Saturday at Houston’s NRG Stadium

Region IV

Austin Lake Travis 52, Weslaco 17

Converse Judson 69, Laredo United 21

Division II

Region I

Arlington (9-3) vs Denton Guyer (11-1), 2:30 p.m. Saturday at Frisco’s Ford Center

Amarillo Tascosa (9-3) vs Flower Mound Marcus (11-1), 3 p.m. Saturday at Wichita Falls’ Memorial Stadium

Region II

Dallas Jesuit 28, Klein Collins 21

Waco Hewitt Midway (9-3) vs Spring Westfield (11-1), 2 p.m. Saturday at Bryan’s Green Stadium

Region III

Cypress Creek 45, Houston Strake Jesuit 33

Katy Taylor (7-5) vs Humble (10-2), 6 p.m. Saturday at Houston's NRG Stadium

Region IV

Austin Westlake 45, Weslaco East 14

Northside Brandeis 21, Edinburg Vela 14

CLASS 5A

Division I

Region I

North Richland Hills Birdville (9-3) vs Colleyville Heritage (8-4), 6 p.m. Saturday at Frisco’s Ford Center

Denton Ryan 58, Abilene Cooper 20

Region II

Frisco Lone Star 33, Highland Park 27, OT

Lancaster 34, Frisco Independence 10

Region III

Alvin Shadow Creek 36, Richmond Foster 31

Manor 17, Cedar Park 14

Region IV

San Antonio Wagner 48, San Antonio Harlan 46

Corpus Christi Veterans Memorial 56, Corpus Christi Miller 49

Division II

Region I

Wichita Falls Rider 56, Wichita Falls 20

Lubbock Cooper 58, Canyon Randall 14

Region II

Aledo 34, Red Oak 14

Ennis 17, Frisco 0

Region III

Huntsville (9-3) vs Fort Bend Marshall (11-1), 2 p.m. Saturday at Shenandoah’s Woodforest Bank Stadium

Manvel 55, Barbers Hill 35

Region IV

Brenham (10-2) vs Corpus Christi Calallen (11-1), 8 p.m. Saturday at San Antonio’s Alamodome

Boerne Champion (11-1) vs Mission Sharyland Pioneer (11-1), 4 p.m. Saturday at San Antonio’s Alamodome

CLASS 4A

Division I

Region I

Springtown 63, Andrews 20

Dumas 38, Decatur 35

Region II

Waco La Vega 45, Melissa 42

Argyle 42, Brownwood 14

Region III

Carthage 52, Crandall 21

Midlothian Heritage 28, Palestine 0

Region IV

Needville (10-2) vs Lampasas (11-1), Noon Saturday at San Antonio’s Alamodome

Liberty Hill 24, El Campo 6

Division II

Region I

Midland Greenwood 41, Lubbock Estacado 14

Iowa Park 57, Glen Rose 27

Region II

Texarkana Pleasant Grove 49, Sunnyvale 28

Gilmer 35, Waco Connally 20

Region III

West Orange-Stark 24, Bellville 14

Silsbee 35, Giddings 14

Region IV

Geronimo Navarro 31, Sinton 22

Wimberley 42, Rockport-Fulton 41

CLASS 3A

Division I

Region I

Brock 20, Bushland 17, OT

Pilot Point 26, Wall 7

Region II

Pottsboro 38, Malakoff 31

Gladewater 27, Winnsboro 7

Region III

Troy 9, Whitney 7

Grandview 45, Cameron Yoe 14

Region IV

Columbus 34, Vanderbilt Industrial 28

Hallettsville 28, George West 21

Division II

Region I

Abernathy 62, Friona 14

Canadian 55, Cisco 28

Region II

Gunter 47, Rogers 14

Holliday 33, Lexington 14

Region III

Omaha Paul Pewitt 53, Bells 20

Daingerfield 30, Newton 26

Region IV

East Bernard 28, Comfort 6

Ganado 28, Poth 14

CLASS 2A

Division I

Region I

Post 48, Stinnett West Texas 14

Hawley 22, Sundown 21

Region II

Valley View 33, Crawford 14

San Saba 57, Bogota Rivercrest 14

Region III

Groveton 42, Joaquin 28

San Augustine 47, Harleton 21

Region IV

Holland 26, Mason 0

Refugio 45, Shiner 43

Division II

Region I

Wink 28, Vega 21

Stratford 25, Gruver 6

Region II

Wellington 44, Windthorst 14

Hamlin 56, Wheeler 22

Region III

Muenster 24, Dawson 14

Mart 59, Grapeland 8

Region IV

Bremond 41, Flatonia 35, OT

Falls City 55, Granger 8

CLASS 1A

Division I

Region I

McLean 59, White Deer 12

Region II

Rankin vs. Borden County, 4 p.m. Saturday at Robert Lee

Region III

Blum 54, Saint Jo 30

Region IV

Jonesboro 83, Nueces Canyon 34

Division II

Region I

Motley County 62, Groom 56

Region II

Blackwell 62, Jayton 54

Region III

Strawn 64, Gordon 40

Region IV

Richland Springs 72, Oakwood 12

What are your thoughts?