Lone Star Gridiron

Class 5A Playoffs Predictions

5A Division I Playoffs

Region I
EP El Dorado (8-2) vs. Odessa Permian (7-3), 1 p.m. Saturday, El Paso's Socorro ISD Student Activities Complex
Mike says: Odessa Permian by 5

Haltom City (5-5) vs. Arlington Martin (6-4), 9 p.m. Thursday, Cowboys Stadium
Mike says: Arlington Martin by 19

Euless Trinity (8-2) vs. Flower Mound (6-4), 11 a.m. Saturday, Cowboys Stadium
Mike says: Euless Trinity by 22

Duncanville (4-4) vs. Plano (4-6), 7 30 p.m. Friday, Irving Schools Stadium
Mike says: Duncanville by 2

EP Franklin (7-3) vs. Odessa (8-2), 8 p.m. Friday, El Paso's Sun Bowl
Mike says: Odessa by 15

Burleson (7-3) vs. Arlington (8-2), 9 p.m. Friday, Cowboys Stadium
Mike says: Arlington by 18

Keller (6-4) vs. Coppell (9-1), 8 p.m. Saturday, Cowboys Stadium
Mike says: Coppell by 16

Irving MacArthur (6-4) vs. Plano East (6-3), 1 p.m. Saturday, Carrollton's Standridge Stadium
Mike says: Irving MacArthur by 3

Region II
Dallas Skyline (10-0) vs. Rowlett (4-6), 7 30 p.m. Friday, Mesquite's Memorial Stadium
Mike says: Dallas Skyline by 17

DeSoto (8-2) vs. Bryan (5-5), 7 30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium
Mike says: DeSoto by 29

Spring Westfield (7-3) vs. Conroe (5-5), 7 30 p.m. Friday, Shenandoah's Woodforest Bank Stadium
Mike says: Spring Westfield by 6

Cypress Woods (8-2) vs. Round Rock Westwood (7-3), 6 p.m. Saturday, Cypress' Berry Center
Mike says: Cypress Woods by 1

Richardson Berkner (6-4) vs. Garland (8-1), 7 30 p.m. Friday, Dallas' Wildcat-Ram Stadium
Mike says: Garland by 11

A&M Consolidated (7-3) vs. Tyler Lee (4-5), 2 p.m. Saturday, Corsicana
Mike says: Tyler Lee by 1

Klein Forest (7-3) vs. The Woodlands (10-0), 6 p.m. Saturday, Klein
Mike says: The Woodlands by 5

Cypress Falls (5-5) vs. Round Rock Stony Point (9-1), 7 30 p.m. Friday, Round Rock ISD Stadium
Mike says: Round Rock Stony Point by 19

Region III
Katy Cinco Ranch (9-1) vs. Alief Elsik (6-4), 7 p.m. Friday, Tully
Mike says: Katy Cinco Ranch by 22

Aldine Eisenhower (6-4) vs. Houston Lamar (8-1), TBD
Mike says: Houston Lamar by 8

Beaumont West Brook (7-3) vs. Deer Park (7-3), 1 p.m. Saturday, Baytown's Stallworth Stadium
Mike says: Deer Park by 4

Fort Bend Hightower (10-0) vs. Galveston Ball (5-5), 2 p.m. Saturday, Alvin
Mike says: Fort Bend Hightower by 34

Katy Taylor (6-3) vs. Alief Taylor (7-3), 6 p.m. Saturday, Katy's Rhodes Stadium
Mike says: Katy Taylor by 8

Aldine (6-4) vs. Houston Westside (8-2), 7 30 p.m. Friday, Houston's Thorne Stadium
Mike says: Houston Westside by 14

Galena Park North Shore (7-3) vs. Pearland (8-2), 7 p.m. Friday, Deer Park
Mike says: Galena Park North Shore by 1

Fort Bend Kempner (7-3) vs. Brazoswood (7-3), 7 p.m. Friday, Alvin
Mike says: Fort Bend Kempner by 14

Region IV
Austin Westlake (8-2) vs. SA Madison (6-3), 7 30 p.m. Friday, Austin Westlake
Mike says: Austin Westlake by 2

Converse Judson (8-2) vs. SA Stevens (7-3), 7 30 p.m. Friday, San Antonio's Gustafson Stadium
Mike says: Converse Judson by 15

SA Southwest (9-0) vs. Rio Grande City (5-5), 7 30 p.m. Friday, Corpus Christi's Phil Danaher Stadium
Mike says: San Antonio Southwest by 23

Harlingen (10-0) vs. San Benito (6-4), 7 30 p.m. Friday, Harlingen's Boggus Stadium
Mike says: Harlingen by 19

Austin Bowie (7-3) vs. SA Roosevelt (7-3), 7 30 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium
Mike says: San Antonio Roosevelt by 10

Converse Wagner (8-2) vs. SA Clark (9-0), 7 30 p.m. Friday, San Antonio's Farris Stadium
Mike says: San Antonio Clark by 6

Del Rio (8-2) vs. Donna (7-3), 6 30 p.m. Saturday, Laredo's Student Activity Center
Mike says: Donna by 7

Edinburg (5-5) vs. Brownsville Hanna (9-1), 7 30 p.m. Friday, Brownsville's Sams Stadium
Mike says: Brownsville Hanna by 1

5A Division II Playoffs

Region I
EP Coronado (10-0) vs. Midland Lee (6-4), 7 p.m. Friday, Midland's Grande Communications Stadium
Mike says: El Paso Coronado by 18

Abilene (9-0) vs. Arlington Lamar (6-4), 6 p.m. Friday, Cowboys Stadium
Mike says: Abilene by 13

Grapevine (6-4) vs. Lewisville Marcus (6-3), 2 p.m. Saturday, Cowboys Stadium
Mike says: Flower Mound Marcus by 14

Cedar Hill (10-0) vs. Plano West (5-5), 7 30 p.m. Friday, Carrollton's Standridge Stadium
Mike says: Cedar Hill by 21

EP Montwood (7-3) vs. Amarillo (8-2), 7 30 p.m. Friday, El Paso's Socorro ISD Student Activities Complex
Mike says: El Paso Montwood by 16

N. Richland Hills (6-4) vs. Arlington Bowie (8-2), 6 p.m. Thursday, Cowboys Stadium
Mike says: Arlington Bowie by 10

Colleyville Heritage (7-3) vs. Southlake Carroll (9-1), 5 p.m. Saturday, Cowboys Stadium
Mike says: Southlake Carroll by 9

Irving Nimitz (7-3) vs. Allen (9-1), 6 p.m. Saturday, Carrollton's Standridge Stadium
Mike says: Allen by 13

Region II
Lake Highlands (8-2) vs. North Garland (6-4), 7 30 p.m. Friday, Richardson's Eagle-Mustang Stadium
Mike says: Richardson Lake Highlands by 19

Tyler John Tyler (9-1) vs. Copperas Cove (8-2), 7 30 p.m. Friday, Tyler's Rose Stadium
Mike says: Tyler John Tyler by 4

Klein Collins (10-0) vs. Conroe Oak Ridge (5-5), 7 30 p.m. Friday, Klein
Mike says: Klein Collins by 10

Cypress Creek (9-1) vs. Leander (7-3), 7 30 p.m. Friday, Cypress' Berry Center
Mike says: Cypress Creek by 25

Richardson (6-4) vs. South Garland (6-3), 7 p.m. Thursday, Richardson's Eagle-Mustang Stadium
Mike says: South Garland by 6

Mesquite Horn (6-4) vs. Belton (9-1), 7 30 p.m. Friday, Mansfield ISD Stadium
Mike says: Belton by 5

Klein (7-3) vs. Lufkin (8-2), 1 p.m. Saturday, Klein
Mike says: Lufkin by 10

Cypress Ridge (6-4) vs. Cedar Park (7-3), 7 30 p.m. Friday, Cedar Park
Mike says: Cypress Ridge by 2

Region III
Katy (9-1) vs. Houston Stratford (8-2), 1 p.m. Saturday, Katy's Rhodes Stadium
Mike says: Katy by 13

Humble Atascocita (9-1) vs. Houston Chavez (7-3), 7 p.m. Thursday, Houston's Galena Park ISD Stadium
Mike says: Humble Atascocita by 1

Port Arthur Memorial (6-4) vs. La Porte (6-3), 1 p.m. Saturday, Pasadena's Veterans Memorial Stadium
Mike says: Port Arthur Memorial by 4

Fort Bend Willowridge (5-5) vs. Dickinson (6-4), 2 p.m. Saturday, Pearland's The Rig
Mike says: Dickinson by 13

Katy Seven Lakes (4-6) vs. Houston Memorial (7-3), 7 p.m. Friday, Katy's Rhodes Stadium
Mike says: Houston Memorial by 20

Humble Kingwood (5-5) vs. Houston Madison (6-3), 1 p.m. Saturday, Houston's Galena Park ISD Stadium
Mike says: Houston Madison by 19

Baytown Lee (3-7) vs. Pasadena Memorial (8-2), 7 p.m. Friday, Houston's Galena Park ISD Stadium
Mike says: Pasadena Memorial by 22

Fort Bend Elkins (8-2) vs. League City Clear Springs (8-2), 6 p.m. Saturday, League City's CCISD Veterans Memorial Stadium
Mike says: Clear Springs by 6

Region IV
Bastrop (9-1) vs. New Braunfels (7-3), 7 30 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium
Mike says: New Braunfels by 11

CC Carroll (7-3) vs. SA O'Connor (5-5), 7 30 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium
Mike says: Corpus Christi Carroll by 7

Eagle Pass (7-3) vs. McAllen (7-3), 7 30 p.m. Friday, Laredo's Student Activity Center
Mike says: McAllen by 13

PSJA North (9-1) vs. Brownsville Pace (7-3), 7 30 p.m. Friday, Pharr's PSJA Stadium
Mike says: PSJA North by 18

Pflugerville (6-4) vs. SA Reagan (8-2), 7 30 p.m. Friday, San Antonio's Comalander Stadium
Mike says: San Antonio Reagan by 8

SA East Central (4-6) vs. SA Brandeis (9-1), 7 30 p.m. Friday, SA East Central
Mike says: San Antonio East Central by 7

Laredo Alexander (4-6) vs. Mission Sharyland (10-0), 7 30 p.m. Friday, Mission's Rattler Stadium
Mike says: Mission Sharyland bu 25

Edinburg North (7-3) vs. Los Fresnos (7-3), 7 30 p.m. Friday, Los Fresnos' Leo Aguilar Stadium
Mike says: Los Fresnos by 11

What are your thoughts?