Lone Star Gridiron

Class 1A Regional Matchups, Locations & Scores

CLASS 1A

Division I

REGION I

Canadian (11-0) vs. Quanah (8-4)
Friday 2 p.m. Kimbrough Stadium, Canyon
FINAL: Canadian 56, Quanah 15

Albany (11-0) vs. Seymour (8-4)
Friday 6 p.m. Mineral Wells
FINAL: Albany 31, Seymour 7

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Canadian (12-0) vs. Albany (12-0)
Note: #1 vs. #2

REGION II

Muenster (11-0) vs. Lindsay (9-3)
Friday 7:30pm Collins Complex, Denton
FINAL: Muenster 27, Lindsay 7

Clarksville (7-4) vs. Mart (9-2)
Friday 7:00pm, Bullard
FINAL: Mart 48, Clarksville 6

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Muenster (12-0) vs. Mart (10-2)

REGION III

Normangee (9-3) vs. Big Sandy (8-4)
Saturday, 12:00pm, Corsicana
FINAL: Big Sandy 31, Normangee 6

Garrison (11-0) vs. Thrall (9-2)
Friday, 7:30pm, Bowers Stadium, SHSU-Huntsville
FINAL: Garrison 33, Thrall 7

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Garrison (12-0) vs. Big Sandy (9-4)

REGION IV

Goldthwaite (9-2) vs. Ganado (11-0)
Friday, 7:30pm, Hays Consolidated, Buda
FINAL: Goldthwaite 21, Ganado 14

Shiner (6-6) vs. Mason (11-1)
TBD, Burger Center, Austin
FINAL: Mason 28, Shiner 21

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Goldthwaite (10-2) vs. Mason (12-1)

CLASS 1A

Division II

REGION I

Bovina (7-4) vs. Farwell (10-1)
Friday 7:00 PM, Canyon Kimbrough
FINAL: Farwell 28, Bovina 21

Plains (11-0) vs. Springlake-Earth (11-1)
Friday 7:30 p.m. Lubbock’s Lowrey Field
FINAL: Springlake-Earth 35, Plains 20

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Springlake-Earth (12-1) vs. Farwell (11-1)
Note: Farwell beat Springlake-Earth 35-21 in their district matchup

REGION II

Munday (10-2) vs. Hamlin (9-2)
Friday 2 p.m. Abilene Wylie HS
FINAL: Munday 35, Hamlin 19

Archer City (9-3) vs. Windthorst (9-1)
Friday 2 p.m. Wichita Falls
FINAL: Windthorst 28, Archer City 20

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Munday (11-2) vs. Windthorst (10-1)
Note : Windthorst beat Munday 41-12 during the regular season

REGION III

Mount Enterprise (6-5) vs. Chilton (9-3)
Saturday, 2:00pm, Eustace
FINAL: Mount Enterprise 37, Chilton 21

Bremond (9-2) vs. Tenaha (7-3)
Friday, 7:30pm, Brownsboro
FINAL: Bremond 33, Tenaha 12

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Bremond (10-2) vs. Mount Enterprise (7-5)

REGION IV

Burton (11-0) vs. Rocksprings (10-1)
Friday, 7:30pm, Canyon H.S., New Braunfels
FINAL: Burton 42, Rocksprings 14

Evadale (9-1) vs. Falls City (10-1)
Friday, 7:30pm, Viking Stadium, Bryan
FINAL: Falls City 52, Evadale 14

NEXT WEEK (Quarterfinals):
Burton (12-0) vs. Falls City (11-1)
Note: #2 vs. #3

What are your thoughts?